Ünlülerin İnatçı Avukatı Jay Goldberg 89 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Donald J. Trump, Sean Combs, Willie Nelson, Rolling Stones ve bir grup gangster gibi ünlü müvekkillerini savunmak için bir avukat olarak kullandığı yumrukları çevik bir şekilde vuruş hatlarına dönüştüren Brooklyn’li eski bir boksör olan Jay Goldberg, 18 Aralık’ta öldü. 5 Bridgehampton, NY’deki evinde 89 yaşındaydı.

Ölümü eşi Rema Goldberg tarafından doğrulandı..

Bay Trump, Bay Goldberg’in ölümünden sonra yaptığı açıklamada, “Jay, karmaşık bir meşru durumu ele alıp, onu büyük ölçüde basitleştirip kazanmayı veya adil bir sonuca varmayı başardı” dedi.

Bay Goldberg, önce üçüncü turdaki 10-0’lık galibiyet serisini nakavtla bitirdiğinde emekli olan 1.80 boyunda, 140 kiloluk bir siklet ve ardından mahkeme salonunda bir “katil” olarak gladyatör rolünden zevk aldı. . Önceki, dedikodu köşe yazarı Cindy Adams’a “bir vücudun derisini koparabileceğini” ve “stand üzerinde fiziksel acıya” neden olabileceğini söyledi.

Ancak Manhattan’daki Copacabana gece kulübüne ara sıra gelen (teyzesi sahibini tanıyordu) ve Mark Twain’in gülen bir jürinin nadiren mahkum ettiği inancını paylaşan bir kaldırım taşı komedyeni olarak, Bay Goldberg de kıkırdamalardan payına düşeni aldı.

New York müstehcenlik sultanı ve Cenevizli suç ailesinin tanınmış bir üyesi olan Matty (At) Iannello, bir gasp davasında Andrew (Hulk) Giordano’yu sindirmeye çalışmakla suçlandığında, Bay Goldberg özetinde şunları söyledi: Duruşmada hazır bulunmayan 1,8 metrelik, 350 kiloluk Bay Giordano’nun, kimin kimi korkutabilecek durumda olduğunu jüriye dramatize etmek için gerçek boyutlu bir karton kesiği.

Bay Goldberg, Bay Trump’ı temsilen, eşi Ivana Trump tarafından açılan bir boşanma davasını sonuçlandırmak için Bay Trump’ın cömert teklifini vurgulamak için Aşağı Manhattan’daki adliye binasının merdivenlerinde 10 milyon dolarlık dev bir çekle poz verdi. (Bay Trump sonunda 1991’de 14 milyon dolarlık bir ödeme ile anlaştı.)

Bir hatıratında Bay Goldberg, kendisini 1990’dan 2005’e kadar Bay Trump’ın münhasır avukatı olarak tanımladı ve geliştirici ve geleceğin başkanı için 10 dava kazandığını söyledi.

Bir keresinde, temsil ettiği ve suçunu kabul eden bir gangster, federal bir yargıç tarafından mahkûm edilmek üzereydi. Bay Goldberg, tıka basa dolu bir mahkeme salonunda müvekkilinin yanında dururken, yargıç sanığın “suç faaliyetinden dolayı ekonomik kayıp yaşaması gerekip gerekmediğini” sordu.

Bay Goldberg, “Hakime metanetle baktım,” diye hatırladı. “’Yargıç’ dedim, ‘Ben zaten bunun devasını aldım.’”

Bay Goldberg, 1987’de bir nafaka davasında ayrılan New York Şehri Tüketici İşleri Komiseri Carl A. Capasso’yu savundu. Kredi… David Bookstaver/İlişkili Basın

1988’de, eski karısına nafaka ödemelerini içeren bir davada, Belediye Başkanı Edward I. Koch yönetimindeki New York Şehri tüketici işleri komiseri Carl A. Capasso’yu savunuyordu. (O zamana kadar Bay Capasso, iki New York Şehri ajansı, Tüketici ve Kültür İşleri’ni yöneten eski Amerika Güzeli Bess Myerson’ın metresi olmuştu.) Capassos’un, kendisinin yaptığını söylediği konuşmalara tanıklık eden hizmetçisinin çapraz sorgusu Kulak misafiri olan Bay Goldberg sordu:

“Çiğneyen insanları dinlemekten hoşlanıyor musun?”

Jüri üyeleri nefesini tuttu. Yargıç afallamış görünüyordu.

“Vay!” Bay Goldberg araya girdi. “’Çiğneme’ dedim. ‘Çiğnemek’ demektir.”

Bay Capasso beraat etti. Bay Goldberg yargıcın “Goldberg davaya mahkeme dışında gülüp geçti” dediğini aktardı.

Bay Goldberg genellikle sonuncuyu alsa da, her vaka gülmek için oynanmadı.

Gangster müşterisi Joseph Gambino, Bay Goldberg’in Mafya dönek Salvatore’yi (Boğa Sammy) Gravano’yu sert bir sorgulamaya tabi tutmasının ardından beraat etti, öyle ki Bay Gravano büyük ölçüde evet ya da hayır yanıtlarıyla sınırlı kaldı ve ona kendi teklifini sunacak yer bırakmadı. kendi anlatımı.

Herkesin bir savunma hakkı olmasına rağmen, Bay Goldberg, “Asla masum bir gangsteri temsil etmediğimden oldukça eminim.”

Bay Goldberg, müşterisi Miles Davis ve aktris Cicely Tyson ile tarihsiz bir fotoğrafta. Kredi… Justin Goldberg aracılığıyla

Jay Goldberg, 2 Ocak 1933’te Brooklyn’de doğdu. Toptan giyim satış temsilcisi olan babası Joseph’i sevgi dolu bir baba ama yozlaşmış bir kumarbaz olarak tanımladı. Annesi Lillian (Adler) Goldberg ev hanımıydı.

James Madison Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Brooklyn Koleji’nden siyaset bilimi diploması aldı ve ardından 1957’de magna cum laude ile mezun olduğu Harvard Hukuk Fakültesi’ne girdi. yüzbaşı ve yarbay olarak emekli oldu.

1959’da jüri danışmanı Rema olarak bilinen Regina Hochberg ile evlendi. Ona ek olarak, oğulları Justin tarafından hayatta kaldı; kızı Julie Maniha; ve beş torun.

Bay Goldberg, Manhattan bölge savcısı Frank S. Hogan’ın asistanı olarak işe alındı. Bay Hogan’ın tavsiyesi üzerine Başsavcı Robert F. Kennedy, onu kuzeybatı Indiana’daki yolsuzluğun kökünü kazımak için özel savcı olarak atadı.

Özel bir savunma avukatı olarak Bay Goldberg, aralarında Miles Davis, Bono, Johnny Cash, sanayici Armand Hammer, the Hells Angels, finansçı Carl Icahn, eski Temsilci Charles B. Manhattan Demokrat ve suç örgütü şefi ve bankacı Meyer Lansky.

“Mahkeme Salonu Benim Tiyatrom: Ünlü Politikacıların, Sanayicilerin, Göstericilerin, ‘Onurlu Adamların’ ve Daha Fazlasının Yaşam Boyu Temsil Edilmesi” (2018, Alex S. Huot ile birlikte) adlı bir anı kitabı da dahil olmak üzere beş kitabın yazarıydı.

Ayrıca duruşmaya nasıl hazırlanılacağına dair birkaç kılavuz yazdı, ancak 1990’da The New York Times’a kendi formülünün net olduğunu söyledi:

“Bir davanın başlangıcında kendi kendime şunu söylüyorum: ‘Müzakereler sırasında jüri üyelerinin birbirlerine ne demelerini istiyorum? Bir kamışa tutunabilmelerini istiyorum. Onlara kavrayacak hiçbir şey vermezsem, dava batar. Bir teorin olmalı: ne kadar basitse o kadar iyi.’”

1997’de bir Times röportajında, stratejiyi daha da keskin bir şekilde ifade etti: “Mahkeme salonunda tiyatro var. Jürileri siyahın beyaz olduğuna ikna etmeye çalışabileceğiniz ve ifade edebileceğiniz tek yer orasıydı.”