U. of Alabama’nın İlk Siyahi Öğrencisi olan Autherine Lucy Foster 92 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Autherine Lucy’nin sivil haklar öncüsü olmak gibi özel bir arzusu yoktu. Alabama’da bir çiftlik ailesinin 10 çocuğunun en küçüğü olarak büyüdüğü için, devletinin sunabileceği en iyi eğitimi almak istiyordu.

1952’de Fairfield, Ala.’daki tarihsel olarak Black Miles College’dan İngilizce lisans derecesi aldı. Ancak daha sonra çekingen, hatta utangaç biri olmasına rağmen cüretkar bir adım attı: eyaletinin amiral gemisi eğitim kurumu olan Alabama Üniversitesi’ne giriş. Ve kabul edildi – en azından üniversite yetkilileri onun Siyah olduğunu keşfedene ve derhal ona bir hata yapıldığını ve hoş karşılanmayacağını söyleyene kadar.

Böylece, 1956’da – Yüksek Mahkeme’nin Brown ile Eğitim Kurulu’nun dönüm noktası kararında devlet okullarında ve kolejlerde ayrımcılığı anayasaya aykırı bulmasından yaklaşık iki yıl sonra – Bayan Lucy’nin ilk siyah olduğu zaman doruğa ulaşan bir yasal mücadele başladı. Alabama’da öğrenci.

Ancak kütüphane biliminde ikinci bir lisans derecesi elde etme arayışı Tuscaloosa’da sadece üç gün sürdü. Çeteler hayatını tehdit edip taşlar, yumurtalar ve çürük ürünlerle yağdırdığında, üniversite görünüşte kendi güvenliği için onu uzaklaştırdı. Birkaç hafta sonra, onu kovdu.

Ms. Lucy, 1956’da Alabama kampüsünde derslere girdikten sonra. Üniversiteye giden ilk Siyah öğrenciydi. Kredi… Bettmann, Getty Images aracılığıyla

Davası, Yargıtay’ın Federal Bölge Mahkemesi yargıçlarına Brown kararını uygulama yetkisi veren kararını ilk test eden davaydı ve geri dövüldü. Ancak Çarşamba günü 92 yaşında öldüğünde, Gov. George C. Wallace’ın kötü şöhretli “okul binasının kapısındaki duruşu” karşısında yedi yıl sonra Alabama’da doğrudan sürekli entegrasyona yol açan bir mücadeleyi yürütmedeki cesareti ve saygınlığıyla hatırlandı. ” nispet.

“Kurbanlarında bu kadar saygınlık besleyen, aksi halde mutsuz olan bu ülkenin bu olağanüstü kaynağı nedir?” New York Post köşe yazarı Murray Kempton, Bayan Lucy’nin nefret karşısında ne kadar sakin göründüğünü gözlemleyerek sordu.

36 yıl önce Alabama’daki çilesini hatırlatan Bayan Lucy, 1992’de The New York Times’a şunları söyledi: “Gerçekten bir insan değilmişsiniz gibi hissettim. Ama üniversitede birileri olmasaydı, hayatım hiç kurtulamayacaktı. İzolasyon bulmayı bekliyordum. Bundan kurtulabileceğimi düşündüm. Ama bu kadar ileri gitmesini beklemiyordum. Arkamda ‘Onu öldürelim! Onu öldürelim!”

Ailesi ve arkadaşları tarafından göbek adıyla tanınan Autherine Juanita Lucy, 5 Ekim 1929’da Shiloh, Ala’da, eyaletin kuzeydoğu köşesinde doğdu. Miles College’da lisans eğitimini tamamlamadan önce Alabama’daki Selma Üniversitesi’nden iki yıllık öğretmenlik sertifikası aldı. Miles’tan bir sivil haklar aktivisti olan Pollie Anne Myers, Alabama’ya girmek için bir araya gelmelerini önerdi.

Ms. Lucy, merkez, Yargıç Hobart Grooms’un Alabama Üniversitesi kampüsüne dönmesine izin verilmesine karar vermesinin ardından 29 Şubat 1956’da federal bir adliyeden çıktı. Üniversite onu derslerden uzaklaştırmıştı; hakimin emrinden sonra, onu ihraç etti. Yanında avukatları Thurgood Marshall, arkasında solda ve sağında Bay Shores vardı. Kredi… Gene Herrick/Associated Press

(

NAACP Legal Defense and Educational Fund’dan Thurgood Marshall ve Constance Baker Motley ve medeni haklar davalarında deneyimli Alabama’dan siyahi bir avukat olan Arthur Shores, 1953’te başlayan kadınlar adına federal bir mahkeme savaşı yürüttüler. Yüksek Mahkeme’nin ilk Siyah yardımcı yargıcı oldu ve Bayan Motley tanınmış bir federal yargıç oldu.)

Federal Yargıç Hobart Grooms, Haziran 1955’te Alabama’nın Bayan Lucy ve Bayan Lucy’ye karşı ayrımcılık yapamayacağına karar verdi. Myers. Yargıtay Ekim ayında kararını onadı.

Üniversite, Bayan Lucy’nin kayıt olmasına izin verdi, ancak onu yemekhanelerden ve yurt odalarından men etti. (Evlenmeden önce bir çocuğu olan Pollie Anne Myers’ın üniversite ahlak kurallarına göre kayıt olmasına izin verilmedi.)

Bayan Lucy, 3 Şubat 1956’da birinci sınıfına geldiğinde, sivil insan hakları mücadelesi, bir belediye otobüsünde koltuğunu bir beyaza vermeyi reddedince tutuklanan Rosa Parks’ı destekleyen Montgomery otobüs boykotuna odaklandı. Ama Bayan Lucy, kendi çapında ulusal çapta yer aldı.

Alabama öğrenci hükümeti kanun ve düzene uyulması çağrısında bulundu, ancak Bayan Lucy’nin sınıftaki ilk iki gününde öğrenciler ve yabancılar tarafından kampüs içinde ve yakınında protestolar ve dağınık vandalizm patlak verdi. Üçüncü gün, enkazla çarptığında, sınıflarına ulaştı, ancak bir polis arabasının arkasına çömelerek kampüsten kaçmak zorunda kaldı.

O gece Alabama’nın mütevelli heyeti onu askıya aldı. NAACP savunma fonu, üniversitenin onun kabulünü engellemek için isyancılarla komplo kurduğunu iddia eden bir dava açtı. Bunun için hiçbir kanıt yoktu ve suçlama daha sonra düştü, ancak üniversite, Şubat ayının sonunda, kendisine iftira attığı gerekçesiyle Bayan Lucy’yi okuldan attı.

Alabama öğrencileri, 7 Şubat 1956’da Bayan Lucy’nin kabulünü protesto ettiler. Bazıları, polisin kendilerine karşı kullandığı göz yaşartıcı gaz ve sis bombalarıyla gözlerini siliyordu. Kredi… Associated Press

Ms. Lucy, Nisan 1956’da bir ilahiyat öğrencisi olan Hugh Lawrence Foster ile evlendi ve Teksas’a taşındılar. Öğretmenlik pozisyonları arıyordu, ancak hatırladığı gibi, görüşmeciler ona “Sen meşhur Bayan Lucy idin ve okulumuza gelmeni istemiyoruz” derdi.

Sonunda Güney’deki çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı, ancak kocası Vaftiz hizmetini sürdürürken ve bir aile yetiştirirken, sivil haklar sahnesinden büyük ölçüde kayboldu.

1963 baharında, Alabama, Yargıç Grooms’un 1950’lerdeki mahkeme savaşıyla ilgili halen devam eden bir emri uyarınca iki Siyah öğrenciyi, Vivian Malone ve James Hood’u kabul etti. Ancak, ancak Kennedy yönetiminin Vali Wallace’a kayıt binasının girişini büyük ölçüde sembolik olarak engellemesinden vazgeçmesi için baskı yapmasından sonra kaydolmayı başardılar.

Alabama Üniversitesi, 1988 yılına kadar Autherine Lucy Foster’a yönelik yasağını kaldırmadı. Kısa bir süre sonra yüksek lisans öğrencisi olarak kaydoldu ve kızı Grazia iken eğitim alanında yüksek lisans derecesi aldığı Mayıs 1992’de mezuniyet törenlerine katıldı. Foster, kurumsal finans alanında lisans derecesi aldı. Yıllar önce gördüğü tedaviden dolayı hala üzgün olduğunu, ancak “bunu düşünmek için zaman harcamayı reddettiğini” söyledi.

O mezuniyet gününde, Alabama, öğrenci birliğinde Bayan Foster’ın bir portresini ve “girişimi ve cesareti her ırktan öğrencinin üniversiteye gitme hakkını kazandığını” belirten bir plaketle tanıttı.

Kasım 2010’da üniversite, Autherine Lucy Saat Kulesi’ni adadı. 2019 yılında üniversite tarafından fahri doktora unvanına layık görüldü. Ve ölümünden üç haftadan kısa bir süre önce, üniversite onun onuruna eğitim kolejinin binasına isim verdi. Daha önce, eski bir Alabama valisi ve Ku Klux Klan lideri olan David Bibb Graves için adlandırılmıştı.

Üniversite yetkilileri onun ölümünü duyurdu, ancak nerede öldüğünü söylemedi. Hayatta kalanlar hakkında tam bilgi hemen mevcut değildi.

Autherine Lucy Foster, Alabama Üniversitesi’nden fahri doktora aldıktan sonra 2019’da. Üniversite, 1988 yılına kadar yasağını kaldırmadı. Kredi… Zach Riggins/UA Strategic Communications, via Associated Press

Autherine Lucy Foster 1974’te Alabama eyaletine dönmüş ve sonraki yıllarda Birmingham’da bir lisede öğretmenlik yapmıştı.

Alabama’daki başarılı entegrasyonun 40. yıl dönümü olan Haziran 2003’te, Vivian Malone Jones ırksal engeliyle ilk kez savaşan kadına olan borcundan bahsetti.

Atlanta Journal-Constitution’a “Bu olduğunda çocuktum ama çabaları bende silinmez bir etki bıraktı” dedi. “O yapabiliyorsa ben de yapabilirim diye düşündüm.”

Alex Traub raporlamaya katkıda bulundu.