Tova Borgnine, Cosmetics Maven ve QVC Star, 80 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Norveç doğumlu kozmetik girişimcisi ve sadece güzellik ürünleri satmasıyla değil, aynı zamanda aktör Ernest Borgnine’in beşinci eşi ve en kalıcı ilişkisi olarak da tanınan evden alışveriş yıldızı Tova Borgnine öldü. 26 Şubat’ta Chester County, PA’daki evinde. 80 yaşındaydı.

Ölümü, Bayan Borgnine’in şirketi Tova Beverly Hills’in başkanı Michele Uram tarafından açıklandı. Bir sebep belirtmedi.

Bayan Borgnine, 1971’de gür saçlı komedyen Marty Allen tarafından Bay Borgnine ile tanıştırıldığında Las Vegas’taki şov kızlarına hitap eden bir makyaj butiği olan kızıl saçlı bir güzeldi. Borgnine ihtiyatlıydı. Bay Allen’a “Unut gitsin, kadınlarla işim bitti” dediğini hatırladı. (10.000 dolar değerinde çiçeklerle ayarladığı Ethel Merman ile üçüncü evliliği beş hafta sürmüştü.) Adil olmak gerekirse, Bayan Borgnine tanıştıklarında üç kez evliydi. İkisinin de tecrübesi olduğunu ve bir maç yapıldığını söylemek yeterli. Çift 1973’te evlendi.

Bay Borgnine 1981’de People dergisine “Boşanma fikriyle hiç evlenmedim” dedi. “Her zaman mutlu bir yuvam olsun istemişimdir.”

1997’de, Borgnine’lerin evliliği, Bay Borgnine’in önceki dördünün toplamından daha uzun sürdüğünde, Bayan Borgnine bir kitap yayınladı: Sonsuza Kadar Mutlu Evli: 22 Sır, 12 Strateji ve 8 Uzlaşma.

Kitabın derslerini kaynatarak “Dikkatinizi kocanıza odaklayın” diye yazdı. “O aslan; gururun başı, ormanın kralı. Sürünüzün lideri olmasına izin verin.” (6 No’lu Sır, “Erkekler aynı anda yalnızca bir şey hakkında düşünebilir” diye ilan etti. Ev işlerini derinden evcil olan kocasına bırakmasına rağmen, feminist öncesi evlilik değerlerine sıkı bir şekilde inanıyordu. Oğlu Cristofer Borgnine, askerlik hizmetinden kalma bir kalıntı olduğunu ve yemek pişirdiğini ve temizlediğini ve süpürürken iplerini çalıştırmayı sevdiğini söyledi.

Ms. 1997’de Borgnine. Cilt bakımı, parfüm ve mücevher sattığı kablolu alışveriş ağı QVC’nin ilk yıldızıydı. Kredi… Fotoğraf Özelliği

Borgnines, mutlu evliliklerinde başka bir faktörün de kariyerleri olduğunu söylerdi, bu da onları zamanın yarısında ayrı tutardı. Belirgin şekilde sarp yüzlü Bay Borgnine, altmış yılı aşkın kariyerinde 100’den fazla film yaptı: “Buradan Sonsuzluğa”da cani çavuşu ve 1955 yapımı “Marty” filminde nazik bir kasap rolünü oynadı. Oscar kazandı, ancak belki de en iyi 1960’ların televizyon komedisi “McHale’s Navy”nin yıldızı olarak biliniyordu; burada tuhaf bir ekiple bir PT teknesinin saygısız ve sevimli kaptanını oynuyordu.

Ms. Borgnine, soylu bir geçmişi olan egzotik bir cilt bakım serisiyle başarıya ulaşan bir seri güzellik girişimcisiydi. Kuru çöl havasının müşterileri olan Las Vegas şov kızlarını yaşından daha yaşlı gösterdiğinden endişe ederek, ciltlerini düzeltmek için bir yumuşatıcı bulmaya başladı. Hikaye devam ederken, aktris Merle Oberon’a, Meksika’da bir aile tarafından yapılan kaktüs içeren eski bir Aztek formülüne dayanan bir maske olduğu ortaya çıkan nemli teninin sırrını ifşa etmesi için baskı yaptı. Bayan Borgnine, ailenin izini sürdü ve ona formülü satmayı kabul ettiler.

Ama 1976 sonbaharında, daha düzgün bir şirket kurmadan ya da üretim ve dağıtımı halletmeden önce, sendikalı bir dedikodu sütunundaki bir haber, Bay Borgnine’in yeni nemli tenine dikkat çekti ve karısının kaktüs yüz maskesini taktı. Borgnin’lerin söylediği gibi, birkaç gün içinde ürün için yaygara koparan yüzlerce mektup ve toplam 56.000 dolarlık çek aldılar.

“Yavaş bir haber günü olmalı,” demeyi severdi Bayan Borgnine.

Borgnines yeni işi birlikte kurdu. Adına Tova 9 adını verdiler. Bay Borgnine kendisine “1 Numaralı Gine Domuzu” adını verdi ve sık sık karısının onu maskesini kullanmaya ikna ettiğini hatırlıyordu.

“Bu yüzden bana ‘Tatlım, dene’ diyor. ‘Hoşlan, homurdan’ diyorum. Ama eşyaları ben giydim,” dedi The Boston Globe’a 1978’de. “Bana yardım et Hannah, eşyaları beğendim.”

Bir röportajda, Cristofer Borgnine hikayelerin uydurma olmadığını doğruladı: Düzenli olarak eve geldiğini ve babasını oturma odasında gazete okurken gördüğünü hatırladı, ünlü yüz hatları parlak pembe bir yüz maskesinde donmuştu.

Bay Borgnine, karısının ürünleriyle ilgili gazetecilere övünmeye devam ederdi: “Onunla tıraş olurum, onunla duş alırım, onunla şampuanlarım, onunla dişlerimi temizlerim ve cildimi onunla pürüzsüzleştiririm.” Sabunun sert suda iyice köpürdüğünü ve arkadaşı Steve McQueen’in bir keresinde yerinde 60 bar aldığını söyledi. Hevesli bir katalog müşterisi olan Burt Reynolds bir müşteriydi. Elke Sommer ve Charo da öyleydi. (Bayan Borgnine’in işi her zaman sadece posta siparişiydi.) 1980’lerin başında, Burt Reynolds’ın isteği üzerine oluşturulan bir erkek koleksiyonunu ekledi.

“Cildin cinsiyeti yoktur”, Bayan Borgnine 1984’te şirketinin satışları 6 milyon dolara ulaştığında bir UPI muhabirine söyledi. “Erkek misin kadın mısın onu bile bilmiyor.”

Ms. 2010 yılında Borgnine, ürünlerini kullanan ve kendisine “1 Numaralı Gine Domuzu” adını veren kocası aktör Ernest Borgnine ile birlikte. Kredi… Matt Sayles/Associated Press

Tove Traesnaes, 17 Kasım 1941’de Oslo’da doğdu. Babası bir grafik sanatçısıydı; annesi Aase (Olsen) Traesnaes bir çevirmendi.

Tove, ailesi boşandığında 7 yaşındaydı ve annesiyle birlikte New York’a taşındı. Oyuncu ya da model olmayı umuyordu ama aynı zamanda makyaj sanatını da öğrendi. Jersey Shore’da Tova’s Touch adlı bir kozmetik butiği açtı ve iki erken evliliği boşanmayla sonuçlandıktan sonra annesiyle birlikte olmak için Las Vegas’a taşındı. Orada, Caesars Palace gibi kumarhane otellerinde makyaj imtiyazları verdi. Daha sonra adını Tova olarak değiştirdi.

Üvey oğlu Cristofer Borgnine’e ek olarak, Bayan Borgnine’in bir oğlu David Johnson vardır; iki üvey kız, Sharon ve Nancee Borgnine; ve altı torun. Ernest Borgnine 2012’de öldü.

Bayan Borgnine, ev alışveriş ağı QVC’nin ilk yıldızlarından biriydi. 1991’de katıldı ve önümüzdeki otuz yıl boyunca güzellik serisini ve parfümü Tova Signature’ı orada sattı. Daha sonra mücevher de sattı. Bayan Uram, pandemi öncesi satışlarının yılda 15 milyon ila 20 milyon dolar arasında olduğunu söyledi.

Ms. Borgnine hipnotik, mükemmel bir sahabe kadınıydı. 2016’da bir akşam, yeni kokusu Tova Night’ı eleyerek, kokunun köpürdüğünü – “şampanyanın burnunuzu gıdıklaması gibi” – ve afrodizyak özelliklerini not etti. “Tova Night ile yedi çocuğun gebe kaldığını doğruladık,” dedi şeytani bir şekilde, bir uyarı eklemeden önce: “Hiçbir garanti vermiyoruz.”

O, gece yarısı televizyonunun bir Margo Channing’iydi, işleri alt üst etmek olan cıvıl cıvıl yardımcı sunucuları kolayca gölgede bırakıyordu, bu durumda düzenli aralıklarla araya girerek bir şişe Tova Gecesi içebiliyordu. 6,50 dolarlık altı kolay ödeme için.

O akşam Bayan Borgnine, “Etrafına püskürt, hayatım” talimatını verdi. “Buna Tova halesi denir.”