The Common Wind’in Çığır Açan Yazarı Julius S. Scott 66 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Haitili köle isyanı üzerine yaptığı ve yüksek lisans öğrencisiyken tamamladığı çığır açan doktora teziyle bilim adamları arasında kült bir figür konumuna yükselen, ancak ana akım yayıncılar tarafından 2018’e kadar otuz yıl boyunca reddedilen Julius S. Scott, Aralık ayında öldü. Ann Arbor, Mich’te 6. 66 yaşındaydı.

Michigan Üniversitesi Afroamerikan ve Afrika Çalışmaları bölümünde fahri profesör olan ortağı Elisha P. Renne, diyabet hastası olduğunu ve Kasım ayının ortasından beri birkaç kez başka sağlık sorunlarıyla hastaneye kaldırıldığını söyledi.

“Ortak Rüzgar: Haiti Devrimi Çağında Afro-Amerikan Akımları” adlı kitabının uzun zamandır beklenen yayın başarısının ardındaki hikayenin, doktora tezi olarak başladığı konunun temasına çarpıcı bir şekilde benzediği ortaya çıktı. 1986’da Duke Üniversitesi’nde

Fernand Braudel’in Akdeniz’in bileşik tarihinden esinlenen Dr. Scott, Publishers Weekly’nin “kölelerin, özgür siyahların, denizcilerin, pazar kadınlarının ve diğerlerinin 1790 Haiti Devrimi ve yaklaşmakta olan kurtuluş hakkında haberleri nasıl yaydığına dair kapsamlı, kıtalararası bir tez” üretti. ”

Fransızca ve İspanyolca’daki akıcılığıyla desteklenen titiz, yaratıcı ve kararlı araştırması, daha önce keşfedilmemiş bir kıtalararası iletişim ağını ortaya çıkardı. Malkah Bressler, “Karayiplerin marjinalize edilmiş halkları – Afrika ve Avrupa kökenli halklar – Fransız Devrimi, köleliğe yönelik emperyal reformlar ve plantasyon sistemine karşı isyanlar hakkında gizlice kulaktan kulağa iletişim kurma ve yayma yoluydu” diye yazdı Malkah Bressler. 2019’da Los Angeles Kitap İncelemesi.

Dr. Scott’ın el yazması ilk olarak Indiana University Press tarafından reddedildi. Daha sonra Oxford University Press ile bir sözleşme imzaladı, ancak Oxford editörlerinin talebi üzerine taslağını gözden geçiren diğer akademisyenler tarafından önerilen revizyonlara katılmadığı için projeyi bıraktı. Ayrıca arşiv araştırmasını ilerletmek için Felemenkçe ve Danca öğrenmek istedi.

2018’de Publishers Weekly ile yaptığı bir röportajda “Kendime çok iddialı bir gündem belirledim” dedi. “Sonunda tezi bir kenara bıraktım. Bir işim vardı ve onu orada bıraktım. ”

“St. Dominigue’deki Zencilerin İsyanı” başlıklı tarihsiz bir gravür, Toussaint L’Ouverture liderliğindeki bir ayaklanmayı tasvir ediyor. Kredi. . . Bettmann/Getty Images

Mükemmellik arayışında kitap projesini terk etti, öğretmenliğe döndü ve ayrıca diyabet ve diğer sağlık sorunları tarafından yönlendirildi – ancak tez, Karayipler ve Atlantik tarihi uzmanları arasında gizlice takip edildi. Harvard Afrika ve Afro-Amerikan Çalışmaları profesörü Vincent Brown, Dr. Scott’ın çalışmasını “yeraltında bir mixtape” ile karşılaştırdı. ”

“Ortak Rüzgar”, diye yazdı Bayan Bressler, “Fransız, İngiliz ve İspanyol imparatorluk döneminin zirvesi sırasında Karayipler’deki plantasyon toplumları aracılığıyla (metnin kendisini dağıtan bilimsel ağdan farklı olmayan) geniş bir iletişim ağının izini sürüyor. kontrol. ”

“Bu ısrar ve yaratıcılık, çalışmalarını hakemli bir derginin veya monografinin tipik akademik kanallarının ötesine taşıyan bilim adamları tarafından yansıtılıyor” diye yazdı. “Scott’ın yayınlanmamış çalışması, etkileyici bir doktora tezinden 18. yüzyıl Karayipleri çalışmasında bir mihenk taşına dönüşerek, saygıyla akademikten akademikliğe geçti. ”

Hiç kimse Dr. Scott’tan daha fazla şaşırmamıştı.

Publishers Weekly’e “Tezleri basılı olarak sunan insanlardan her yıl telif hakkı çekleri almaya başladım” dedi. “Satıldığını anladım. İnsanlar tezimi okuyor ve ondan bir şeyler öğreniyorlardı. ”

Verso Books’ta bir editör, Dr. Scott’ın arkadaşı, Pittsburgh Üniversitesi’nde tarih profesörü olan Marcus Rediker’den olası yayınlar önermesini istediğinde, “Ortak Rüzgar” nihayet 2018’de sıkça alıntılanan bir akademik tezden erişilebilir bir kitaba çevrildi. Afrika Amerikan Tarihi Müzesi’nin Taş Kitap Ödülü’nü ve Yale Üniversitesi Gilder Lehrman Kölelik, Direniş ve Kaldırılması Çalışmaları Merkezi’nden Frederick Douglass Kitap Ödülü’nü kazandı.

“İnanamadım!” dedi. “Başlangıçta, 30 yılı aşkın bir süre önce bu başarısızlıkları araştırmak istemedim. Hayatım değişmişti: Diyalize girdim, engelliyim. Ama devam ettim ve yayınladım ve yaptığım için mutluyum. ”

Hakemler sadece Dr. Scott’ın tezini sonraki burslarla güncellemediğinden yakındılar. Aksi takdirde, çoğu, “Karayipler çevresinde radikal fikirler ve bilgiler taşıyan sesleri – bazen sadece fısıltıları – yakaladığını” ve “hareketli limanları ve pazarları, uzak orman ve dağ saklanma yerlerini, rüzgarlı gemi güvertelerini ve pis kokulu, kargo yüklü güzel bir şekilde çağrıştırdığını söyledi. hulls” (David Bell, The New York Review of Books) ve okuyucuları “Devrim çağı boyunca büyüleyici bir maceraya” (The Times Literary Supplement) götürüyor.

Profesör Rediker bir e-postada “Çalışmaları titiz araştırma, vizyon özgünlüğü ve çalıştığı çalışan insanlara insancıl sempati ile karakterize edildi” diye yazdı.

Dr. Scott’ın tezinin yayımlanacağına dair çok az umudu olsa da, Karayipler ve Atlantik tarihi araştırmacıları arasında takipçiler çekiyordu.

Kitabın adı William Wordsworth’ün Haitili devrimci Toussaint L’Ouverture’a 1802 tarihli övgüsünden geliyor: “Ortak rüzgarın soluğu yok/Seni unutacak” — denizciler, köleleştirilmiş insanlar ve özgür insanlar tarafından yayılan fikirleri taşıyan bir rüzgar. Atlantik ticaretiyle uğraşan renkli insanlar.

Julius Sherrod Scott III, 31 Temmuz 1955’te Louisiana sınırına yakın Marshall, Teksas’ta doğdu. Babası Marshall’daki Wiley Koleji’nin başkanıydı (dedesi gibi), Metodist bir bakandı ve 1970’de Atlanta’daki Rev. Dr. Martin Luther King Jr. Merkezi’nin yönetici direktörü seçildi. Annesi Ianthia (Harrell) Scott bir kütüphaneciydi.

1961’de Scotty, Houston’ın güneyindeki MacGregor İlköğretim Okulu’nda birinci sınıfı birleştiren iki Siyah öğrenciden biriydi. Beyaz öğrencilerin ayrı erkek ve kız tuvaletleri vardı. Scotty ve sınıfındaki Siyah kız, okulun dışında tek bir ayrı tuvalete gönderildi.

Ebeveynleri, ayrı tesisleri ancak oğullarının, “Okulda kendi banyoma sahip olmama izin verdiğin için teşekkür ederim, Tanrım” dediğini duyduklarında öğrendiler. ”

Ebeveynlerinin okul yönetim kuruluna karşı protestoları hakkındaki tanıtım, öğretmenleri her iki Siyah birinci sınıf öğrencisinin de kapalı tuvaletleri kullanmasına izin vermeye sevk etti. İkinci sınıfı tamamladıktan sonra, aile Providence’a taşındı ve burada Rahip Scott Brown Üniversitesi’nde papaz yardımcısı oldu.

Dr. Scott, 1977’de Brown’dan tarih alanında lisans derecesi ile mezun oldu ve doktorasını Duke’de aldı. Profesör Renne’e ek olarak, annesi tarafından hayatta kaldı; ve iki erkek kardeş, David ve Lamar Scott.

Black Power’ın Amerika Birleşik Devletleri’nden birkaç sporcuyu selamladığı 1968 Olimpiyatlarını Mexico City’den izlerken, kitabı gençken yapmak için ilham aldığını söyledi. Afrika, Karayipler ve Güney Amerika’dan.

“İletişimin – fikirler, bilgiler, haberler ve söylentilerin – bir yerden bir yere nasıl seyahat ettiğini gerçekten göstermek istedim” dedi.

Manisha Sinha, The Nation’da, “Şu anda bilindiği şekliyle Kara Atlantik’in tarihi, Scott’ın muazzam katkıları olmadan mümkün olmazdı. ”

Williams Koleji’nde Afrika Çalışmaları profesörü olan Neil Roberts, Dr. Scott’ın orijinal tezini “20. yüzyılda beşeri ve sosyal bilimlerde muhtemelen en çok okunan, aranan ve tartışılan İngilizce tezi” olarak nitelendirdi.

Profesör Roberts bir e-postada şunları yazdı: “Scott, ‘Devrim Çağı’nın ezici bir çoğunlukla günün tarihçiliğinde yalnızca Amerikan ve Fransız Devrimlerine indirgendiği Haiti Devrimi’nin ve onun artçı şoklarının öneminin altını çizdi. Scott, etkileri bugün bizde yankı uyandıran kölelik, kapitalizm ve özgürlük arasındaki karmaşık ilişkilerin altını çizdi. ”