Teaching Pro ve LPGA’nın Kurucusu Shirley Spork, 94 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Kadın golfünde en önde gelen profesyonellerden biri ve 1950’de Bayanlar Profesyonel Golf Derneği’ni kuran 13 kadından hayatta kalan son kişilerden biri olan Shirley Spork, Salı günü Palm Springs, California’da öldü. 94 yaşındaydı.

LPGA tarafından örgütün Onur Listesi’ne girmesinden iki hafta sonra ilan edilen ölümü, Marlene Bauer Hagge’ı kadın turunun yaşayan son kurucu ortağı olarak bırakıyor.

Spork, 1962 LPGA Şampiyonasında ikinci oldu, ancak kadınlar turunu asla kazanamadı. Mirası, profesyonel kadın oyununun öncüsü rolünün yanı sıra, amatörlerden amatör profesyonellere kadar sayısız kadına ders vermesinde ve öğretmen adaylarının bilgilerini kendi öğrencilerine aktarmalarına yardımcı olacak okullar yaratmasında yatıyordu.

Spork, 1998’de LPGA’nın en yüksek öğretim onuru olan Ellen Griffin Rolex Ödülü’nü aldı. 2000 yılında LPGA Teaching and Club Professional Hall of Fame’in açılış sınıfına girdi. 2015 Patty Berg Ödülü’nü kazandı. kadın golfüne katkılarından dolayı ve 1959 ve 1984’te LPGA Yılın Öğretmeni seçildi.

1947’de Ann dışında Ypsilanti’deki Michigan State Olağan Koleji’ne devam ederken Şimdi Eastern Michigan Üniversitesi olarak bilinen bir öğretmen okulu olan Arbor, Spork, kadınlar için ilk ulusal üniversiteler arası golf şampiyonasını kazandı. İki yıl sonra beden eğitimi bölümünden dereceyle mezun oldu.

1950 golf sezonunda, LPGA’yı oluşturmak için Babe Didrikson Zaharias, Patty Berg, Louise Suggs, Betty Jameson ve Marilynn Smith gibi önde gelen kadın oyuncularla bir araya geldi. , turnuvalar spor medyasında çok az ilgi gördü ve oyuncular ülke çapında seyahat ederken otomobillerde birbirine girdi.

Genellikle tur sırasında kilise ayinlerine katıldılar ve Spork genellikle toplama sepetine küçük bir çek koydu.

“Bir durakta, Iowa, Waterloo’da, iyi bir monsenyör, ateşli bir golfçü, o hafta para ödülünü iyi bitirmediğimi fark etti,” dedi Mona Vold’a “Farklı Vuruşlar: Hayatlar” ve Oyunun En Bilge Kadınlarının Öğretileri” (1999). “Buna Tanrı’dan daha fazla ihtiyacın var” yazan bir notla geri aldım.”

Kadınlar kendilerini tanıtmakta yaratıcıydılar. Yakındaki turnuvalarını tanıtmak için küçük lig beyzbol maçlarında boy gösterdiler ve iç sahadan orta sahaya kadar 9-demirli tee vuruşları yaptılar. Spork, 2011’de The New York Times’a “Satacak bir eşyamız vardı, bu da kendimiz ve yeteneğimizdi” dedi. 1950’lerin sonlarında Sports Illustrated için bir çift makale.

Önerilerinden bazıları teknik ayrıntılar içeriyordu. “Bir kadının vücut ölçüleri bir erkeğinkinden farklı olduğu için, ortalama bir kadın golfçünün aşırıya kaçma eğilimi vardır,” diye yazarken, kadınlara “bir güç kaynağı gibi görünen ama gerçekte golfü mağlup eden aşırı kalça dönüşünü dizginlemelerini” tavsiye etti. uyum, denge ve güç.”

Spork 2011’de Phoenix’teki Pro-Am Cup’ta boy gösterdi. Kredi… Ralph Freso/Associated Press

Ayrıca kadınları kendine güvenmeye teşvik etti. “Kadınlar erkeklerden daha fazla ders alıyor ama erkeklerin aksine neredeyse hiçbir zaman kendi başlarına pratik yapmıyorlar” diye yazdı. “Eğitmenden uzakta bağımsız çalışma, oyuncuya onsuz gerçekten iyi bir golf oynamanın imkansız olduğu güveni verecektir.”

Spork, daha deneyimli oyuncularla para ödülü için rekabet etmekte zorlanacağı sonucuna vardı, bu nedenle LPGA Turunda yarı zamanlı oynarken eğitim çalışmalarına odaklandı.

1950’lerde Rancho Mirage, Kaliforniya’daki Tamarisk Country Club’da ilk kadın kulüp profesyoneli oldu ve Nat King Cole, Harpo Marx, Dean Martin ve Danny Kaye gibi ünlülere ders verdi.

On yılın sonlarında, Spork ve Smith, LPGA’nın şimdi LPGA Profesyonelleri olarak bilinen öğretim bölümünün kurulmasında etkili oldular. LPGA-USGA Girls Golf girişimiyle birleşen bu bölüm, Spork’un uzun süredir desteklediği junior golfte bir büyümeyi teşvik etti.

Shirley Spork, 14 Mayıs 1927’de, babasının elektrik mühendisi ve annesinin bir eczanede katip olduğu Detroit’te doğdu. Ailesi golf oynamadı, ancak aile evi Bonnie Brook Golf Sahası’nın bitişiğindeydi.

Spork 11 yaşında, akşam saatlerinde çimenli yolları caddeden ayıran yüksek bir taş duvara tırmanmaya, kayıp topları toplamaya ve geçen insanlara satmaya başladı. 13 yaşındayken kazandığı parayı bir golf sopası ve bir 7 demir almak için kullandı ve günün geç saatlerinde mahalle sahasında topları vurmaya başladı.

2018’de LPGA Women’s Network web sitesine verdiği röportajda, “Gençler için golf programları yoktu, bu yüzden öğrenmemin tek yolu golf sahasına gidip kendim oynamaktı” dedi. Korucu yanıma gelip beni uzaklaştırırdı ama bu beni golf sahasından çok uzun süre uzak tutmadı.”

Las Vegas’taki 1962 LPGA Şampiyonasında Judy Kimball’un dört vuruş gerisinde ikinci olan Spork, 82.720 $’lık kariyer ödülü kazandı. Kış aylarında çoğu Kaliforniya’da bulunan ülke kulüplerinde ders verirken turnuva oyununu genellikle yazla sınırladı.

Gelirlerin bir kısmı Eastern Michigan Üniversitesi kadın golf programından yararlanarak 2016 yılında Palm Desert, California’daki Palm Valley Country Club’da Shirley Spork LPGA Masters Pro-Am’ı kurdu. Eastern Michigan, 2017’de Ortabatı kolejlerinden önde gelen kadın oyuncuları ağırlayan Shirley Spork Invitational’ın açılışını yaptı.

Spork, Nancy Bannon ve Connie Kuber’in (2017) katkılarıyla “Yeşilden Tee’ye” adlı anı kitabında en sevdiği eğitim hikayesini anlattı.

1951’de İskoçya’da oynama ve St. Andrews’de bir sergi verme deneyimini hatırladı.

“Kulüp binasına davet edildim; kulüp binasındaki ilk kadın” diye yazdı. “Ve sonra yönetim kurulu odasına gidip masanın üzerinde durup yunuslama takozu dersi veriyor.”

Christine Chung raporlamaya katkıda bulundu.