‘Tasarımcının Tasarımcısı’ Colin Forbes 94 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Colin Forbes, sayısız logolar, kitap kapakları ve iç mekanlarda parmağı olan, ancak en kalıcı işi, esasen, 1970’lerin başındaki kuruluşundan itibaren dünya çapında sahip olmak için büyüyen bir tasarım organizasyonu olan Pentagram’ı tasarlamak olabilir. Etkisi, Pazar günü Virginia sınırına yakın Westfield, NC’deki evinde öldü. 94 yaşındaydı.

Pentagram’ın şu anki ortağı Michael Gericke ölümü doğruladı.

Bay Forbes, Londra’da Pentagram’ı oluşturmak için dört kişiyle birlikte çalıştığında zaten başarılı bir tasarımcıydı. Bay Forbes ve kurucu ortakları – Alan Fletcher, Theo Crosby, Mervyn Kurlansky ve Kenneth Grange – bir butik firma ile Madison Avenue tipi büyük bir şirket arasında bir şey istediler. Bay Forbes, ortaya koydukları şeyin baş mimarıydı: bağımsızlık ve işbirliğini dengeleyen bir ortaklık yapısı.

Bay Forbes’un “George Nelson on Design”ın kapağı için kullandığı kelime-içinde-kelime konsepti sıklıkla taklit edilmiştir. Kredi… Pentagram aracılığıyla

“Pentagram’ın kurucu ortağı olarak,” dedi Bay Gericke, e-postayla, “sezgisel ve kendine özgü ortaklarının, itibar, meslektaşlık ve iş zekasına sahip kolektif bir çerçeve içinde bireyler olarak çalışması için benzersiz bir yapı şekillendirdi.”

Ortaklığın ilk yirmi yılında, bu denklemin “iş zekası” kısmı büyük ölçüde Bay Forbes’tan geldi.

Nissan’ın uzun yıllardır kullandığı logo da Bay Forbes’un eseriydi. Kredi… Pentagram aracılığıyla

Forbes 1992’de şöyle yazmıştı: “Bu ilk yıllarda, nakit akışı, daha fazla stüdyo alanına duyulan ihtiyaç veya beş yıl içinde neler olabileceği konusunda ilk endişe duyan bizler, firmanın ilerlemesini kalıcı olarak planlama işini üstlendik,” diye yazmıştı. Pentagram’ın 20. yıldönümü için bir deneme. “Bu benim başıma geldi.”

Sınırlı sayıda üretilen Jack Daniel’s şişesinin üzerindeki etiket, Fransız markası Soufflé için bir dizi fırın gereçleri, Londra’daki Paddington İstasyonu’ndaki Great Western Railway bilet gişesi ve New York’taki Shakespeare in the Park’ın tanıtım kampanyası son dönemdeki projeler arasında yer alıyor. Pentagram’ın geniş portföyünde.

Bay Forbes da başlı başına iyi bir tasarımcıydı. Bay Gericke’nin bahsettiği örnekler arasında, Bay Forbes’un New York’a taşındıktan sonra orada bir Pentagram ofisi açmasının ardından ilk projelerinden biri olan 1979 tarihli “George Nelson Tasarım Üzerine” kitabının kapağı da vardı. Bay Forbes, o zamandan beri sıklıkla taklit edilen bir kelime içinde kelime kavramı ile geldi ve “Nelson”daki “on” u kırmızıya çevirerek bir edat olarak çifte görev yaptı, oysa Bay Nelson’ın geri kalanı adı beyazdı.

Nissan’ın uzun yıllardır kullandığı logo da Bay Forbes’un eseriydi ve Pirelli, British Petroleum ve diğer şirketler için yaptığı tasarımlar o günlerde tanıdıktı. Kariyeri, grafik tasarımcıların logoların ve kitap kapaklarının ötesine geçerek iç mekanlar, kurumsal kimlikler ve daha pek çok konuda danışmanlık yaptığı bu alanda önemli bir genişlemeyi kapsıyordu. 20’li yaşlarında Londra’da el sanatları.

1991’de Hawaii’de bir konuşma yapmak için The Honolulu Advertiser’a “Dışarı çıktığımda, yarı zamanlı öğretim ve birkaç kitap ceketi yapabilirseniz, bunun Noel olacağını düşündüm” dedi. “Bu yüzden Neiman Marcus’un yönetim kurulunun önünde durup onlara Dallas’taki işlerini nasıl geliştirebileceğimi anlatabileceğimi hiç düşünmemiştim.”

Colin Ames Forbes, 6 Mart 1928’de Londra’da John ve Kathleen (Ames) Forbes’un çocuğu olarak dünyaya geldi. 1945’ten 1949’a kadar İngiliz Ordusunda zorunlu hizmetini yaptı ve ilk başta aklında tamamen farklı bir kariyer vardı.

The Honolulu Advertiser’a verdiği demeçte, “49’da Ordudan ayrıldığımda uçak mühendisliği yapacağımı düşünmüştüm çünkü ‘uçak’ benim kuşağım için çok romantikti,” dedi. Bunun yerine gaziler için bir hibe programından yararlandı ve 1952’de mezun olan Central School of Arts and Crafts’a gitti. Bir süre okulda öğretmenlik yaptı, ancak 1960’ta özel muayenehaneye gitti.

1962’de Bay Fletcher ve Bob Gill ile birlikte Fletcher/Forbes/Gill’i kurdu. Pirelli, Time Life, Penguin Books ve diğerleri için göz alıcı çalışmaları, Londra ve ötesinde popüler kültürü dönüştüren Swinging Sixties ruhunu yakaladı.

The Independent of Britain 2006’da Bay Fletcher’ın ölüm ilanında “bir ekip olarak, İsviçre modernizminin resmi kısıtlamasını Madison Avenue reklam endüstrisinin zekasıyla birleştirme yeteneğine sahiptiler” diye yazmıştı.

Bay Crosby, 1965 yılında bu ortaklıkta Bay Gill’in yerini aldı.

Bay Forbes, 1972’de Pentagram’ın kurulmasına yardımcı oldu. 1993’te ayrıldığında – kısa bir süre sonra emekli oldu – şirketin yapısı, kurucular artık dahil olmadığında bile devam etmesine izin verecekti. (Bay Grange, 1997’de ayrılan son kişiydi.) Birçok küçük firma ilk neslin ötesine geçmez, ancak bu yıl Pentagram 50. yılını, çalışmaları modern hayata nüfuz eden 23 ortakla kutluyor.

Bay Forbes’un 1950’de Elizabeth Hopkins ile olan ilk evliliği boşanmayla sonuçlandı. 1961’de Wendy Maria Schneider ile evlendi. Çocukları Christine Coppe, Aaron Forbes ve Jessica Forbes ve üç torunuyla birlikte ondan kurtulur.

Bay Forbes, 1980’lerde birkaç yıl boyunca Amerikan Grafik Sanatları Enstitüsü’nün başkanlığını yaptı. 1991 yılında, bu alandaki istisnai başarıyı takdir eden prestijli AIGA madalyasını aldı.

“Grafik tasarım alanındaki uzun ve olağanüstü başarılı kariyerinin çoğu boyunca”, bu vesileyle hazırlanan biyografik taslakta, “Forbes, muhteşem enerjisini tasarım pratiğinin kendisini tasarlamaktan başka bir şey üzerinde yoğunlaştırdı. Bu da onu oldukça özel bir anlamda bir tasarımcının tasarımcısı yapıyor.”