Stres bizim bundan yaptığımız şeydir

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Berlin–“Şu anda stresli misin yoksa konuşabilir miyiz?” Eşimi işten aradığımda ilk sorum bu oluyor. Her zaman! Genel olarak stres kelimesi hayatımda çok büyük bir rol oynuyor. Bütün arkadaşlarım stresli hissediyor. Bir işiniz varsa her şey size çok gelir, zaten çok az meslektaşınızın da yapacak çok işi vardır. İşi olmayanlar ise iş arayışı nedeniyle strese giriyor. Ve bunun da ötesinde: Stres, modern çalışma dünyasının bir olgusu değil, modern toplumun bir olgusudur. Benim izlenimim bu. Ama bu gerçekten doğru mu? Bugünlerde herkes her şeyden ve herkesten mi stresli? Ve eğer öyleyse, bu aslında ne kadar kötü?

Stres her zaman kötü değildir; onunla ne yaptığınıza bağlıdır.imago görüntüleri/Westend61

Zorluklara yanıt vermek

Sana Lichtenberg Hastanesi'ndeki psikolog ekibinin başkanı Hans Jürgen Kraux ile tanıştım. İkinci kattaki ofisinde, bir araya gelince neredeyse korkutucu bir duygu yaratan bu altı harften bahsediyoruz. Stres öncelikle insanların zorluklara, çevresel değişikliklere ve önlerine çıkan olaylara gösterdiği tepkiden başka bir şey değildir. Psikolog Kraux, “Aslında stres terimi mekanikten geliyor ve kişinin bir süre bir şeyle beslendikten sonra orijinal durumuna geri dönme yeteneğini tanımlıyor” diye açıklıyor. “Tepki için iki seçeneğimiz var; savaşmak ya da kaçmak. Ya mücadeleye gireceğiz ya da kaçacağız, kaçacağız.”

Stres doğası gereği kötü bir şey değildir. Aksine. Hans Jürgen Kraux, “İnsanların çevrelerine uyum sağlayabilmeleri ve içinde hayatta kalabilmeleri için bile gerekli. Daha fazla gelişebilmeleri için bu gerekli” diyor. Günümüzün sorunu, stresin sıklıkla olumsuz bir çağrışıma sahip olmasıdır. Ve strese karşı ikinci olası tepki olan kaçmak, evrim boyunca daha az önemli hale geldi. “10.000 yıl önce atalarımızda strese neden olan vahşi hayvandan hâlâ kaçabiliyordunuz. Bugün bir sorundan kaçmak genellikle daha da büyük stres anlamına geliyor.”

Atalarımızda strese neden olan vahşi hayvandan kaçmak mümkündü. Günümüzde bir sorundan kaçmak genellikle daha fazla stres anlamına geliyor.
Psikolog Hans Jürgen Kraux

Geriye kalan, vurgunun bir yorum meselesi olduğu gerçeğidir. Psikolog Richard Lazarus'un, stresin ancak kafamızda bir değerlendirme yaptığımızda ortaya çıktığını söyleyen bir teorisi var. Hans Jürgen Kraux şöyle açıklıyor: “Hassas bir durumla karşılaştığımda, örneğin hastanemizde çocuğunu kaybeden bir hastaya gitmek zorunda kaldığımda, bunu bir tehlike olarak değil, bir meydan okuma olarak görmeye çalışıyorum.” “Hızlı bir iç kontrol yapıyorum. Son birkaç yılda ne öğrendim, benzer durumlarda nasıl ilerledim? Her şeye yeşil bir onay işareti koyabilirsem, bu artık bir tehlike değil. Tabii ki sohbete giriyorum stres belirtileri, ancak olumlu bir ruh hali ile. Evet, yapacağım! Bir spor müsabakasına benzer.”

Bu olumlu bağlantı başarılı olmazsa vücut klasik stresle tepki verir. Kalp atış hızı artar, bu da daha fazla enerjiye sahip olduğunuz anlamına gelir. Solunum hızlanır, bu da kaslara daha iyi oksijen sağlanması anlamına gelir. Bütün bunlar daha güçlü olmanıza yardımcı olur. Savaşta daha az tutunabilmemiz için terliyoruz. Ve ter ısıyı düzenler. Çünkü artan kalp atış hızı vücudumuzun ısınmasına neden olur ve dolaşım bozukluğu yaşamamak için bunun telafi edilmesi gerekir. Beyin daha fazla kan akışı alır çünkü durumu tanımamız ve iyi tepki verebilmemiz için ona ihtiyacımız vardır. Kan dolaşımı çevreden yani kol ve bacaklardan çekilir. Bu soğukluk hissine yol açabilir. Psikolog Kraux, “Bunların hepsi o zamanlar hayatta kalmak için gerekli olan ve çoğu zaman bir ölüm kalım meselesi olmasa da bugün hala hissettiğimiz eski tepkilerdir” diyor.

Stresi şekerle kaplamak mümkün değil

Peki stresinize daha rahat bir şekilde yaklaşabilir misiniz? Evet ama… “Olumsuz stresten bahsetmek kendini kandırmaktır. Pek işe yaramıyor. Ancak bazı kısıtlamalar nedeniyle bunu denemekten hoşlanıyoruz. Patronuma bunu yapamayacağımı söylemek benim için zor. çünkü işim buna bağlı “Ya da boşanmak istemediğim için eşimle çatışmaktan kaçınabilirim. O zaman stres içinde kalırız. Belki bunu kabul etmek istemesek bile.” Hans Jürgen Kraux diyor.

Ancak uzun vadede sizi hasta eder. Hatta Dünya Sağlık Örgütü stresi “21. yüzyılın en büyük sağlık tehditlerinden biri” olarak ilan etti. Tükenmişlik ve depresyon, kalp-damar hastalıkları ve uyku bozuklukları doğrudan ortaya çıkan sonuçlardan sadece birkaçıdır. Uzun süre strese dayanmaya çalışırsanız kendinize ve vücudunuza çok fazla zarar veriyor olabilirsiniz.

O halde dürüstçe kendimize şu soruyu soralım: Stresi olumlu mu yoksa olumsuz mu yaşıyorum? Tabii ki, küçük çocuğu olan bir anne olarak, editör olarak tam zamanlı işimi ve ailemi dengelemek benim için stresli. Ancak: Benim için bu olumlu bir stres. Östres denir. Aynı zamanda uzmanlarla yaptığım birçok sohbette kendim ve hayatım hakkında çok şey öğreniyorum.