Stephenson 2 – 18 Yıldızı Hakkında Tüm Bildiklerimiz

Don kishot

New member
James Webb Uzay Teleskobu tarafınca çekilen birinci renkli derin uzay fotoğrafı ile birlikte bir sefer daha anladık ki beşerler olarak bu kainatta hayli küçüğüz. örneğin Dünyamıza hayat veren Güneş bize kocaman görünüyor ve ondan büyüğünü hayal edemiyoruz. Ama bizimle birebir galakside bulunan Stephenson 2 – 18 isimli bir yıldız var ki kocaman gördüğümüz Güneş’ten bile binlerce kat daha büyük ve daha sıcak.

Stephenson 2 – 18 esasen bugüne kadar keşfedilen en büyük yıldızdır. Bizden binlerce ışık yılı uzaklıkta bulunmasına karşın değişen teknolojinin gelişmesi ile birlikte sürat kazanan uzay çalışmaları yardımıyla onun hakkında oldukça bilgi sahibiyiz. Lakin onu tam manasıyla hala tanımıyoruz zira epey ancak epey uzakta. Gelin Stephenson 2 – 18 yıldızı hakkında bugüne kadar bilinen tüm gerçekleri bilgileriyla inceleyelim ve bu üstdevi biraz daha yakından tanıyalım.

Stephan 2 – 18 yıldızı hakkında tüm bildiklerimiz:

Stephenson 2 – 18 nedir?
Stephenson 2 – 18 Güneş’ten ne kadar büyük?
Stephenson 2 – 18 en büyük yıldız mı?
Stephenson 2 – 18 ne vakit keşfedildi, hakkında neler biliniyor?
Stephenson 2 – 18 nerede?
Stephenson 2 – 18’in bulunduğu Scutum takımyıldızı
Stephenson 2 – 18 hakkında teknik bilgiler

ilk vakit içinderda, Stephenson 2 – 18 nedir?

Hakkında bilinen ayrıntılara geçmedilk evvel Stephenson 2 – 18 nedir biraz onu tanımlayalım. Stephenson 2 – 18, Scutum takımyıldızında yer alan ve Stephenson 2 açık kümesinin üyesi olan kırmızı bir üstdevdir. Güneş’ten binlerce kat daha büyük ve epey daha sıcak olan Stephenson 2 – 18 ile Dünyamız içinde binlerce ışık yılı aralık bulunuyor.

Stephenson 2 – 18 vs Güneş: Stephenson 2 – 18 Güneş’ten ne kadar büyük?

Stephenson 2 – 18’in büyüklüğü ne kadar eminiz herkes fazlaca merak ediyor. Şöyle düşünelim, şayet Güneş’in olduğu yerde Stephenson 2 – 18 olsaydı ortadaki Merkür, Venüs, Dünya, Mars ve Jüpiter’den oluşan alan büsbütün onunla kaplı olurdu. Çünkü Stephenson 2 – 18, Güneş’ten tam 2150 kat daha büyük. Hacimsel olarak ise Stephenson 2 – 18 Güneş’ten tam 10 milyar kat daha büyüktür.

Stephenson 2 – 18 en büyük yıldız mı?

Stephenson 2 – 18, M6 spektral tipinde bir kırmızı süperdevdir. Stephenson 2 – 18’in büyüklüğü 2150 Güneş yarıçapı olarak tanımlanır. Güneş’in yaklaşık 700 bin kilometre çapında olduğunu düşünürsek buyurun hesaplayın. Bu açıdan Stephenson 2 – 18, bugüne kadar keşfedilmiş olan en büyük yıldızdır. Tabi cihan sonsuz, kimbilir daha ne büyük yıldızlar vardır.

Daha evvel uzmanlar, Stephenson 2 – 18 yarıçapına en yakın olarak Güneş’in 2061 katı büyüklüğünde olan Cepheus takımyıldızındaki MY Cephei ve Güneş’in 2028 katı büyüklüğünde olan Vela takımyıldızındaki WY Velorum yıldızlarını keşfetmişlerdi. Daha da evvel bilinen en büyük yıldızlar 1540 Güneş yarıçapındaki WOH G64 ve 1730 Güneş yarıçapındaki UY Scuti yıldızlarıydı. Yani her geçen gün daha büyük bir yıldız keşfediyoruz.

Stephenson 2 – 18 ne vakit keşfedildi, hakkında neler biliniyor?

Stephenson 2 – 18 yıldızının ortasında bulunduğu Stephenson 2, Samanyolu Galaksisi’ndeki en büyük açık kümelerden bir adedidir. Bu küme birinci defa 1990 yılının Haziran ayında Amerikalı astronom Charles Bruce Stephenson tarafınca keşfedildi. Küme, uzay derin kızılötesi objektif prizma araştırması daha sonrası ortaya çıktı.

2007 yılında yapılan bir çalışmada Stephenson 2 kümesinin Samanyolu Galaksisi’nde bilinen en büyük popülasyon olan 26 tane kırmızı üstdev içerdiği ortaya çıktı. Kümenin artı eksi 3 milyon yıl ile yaklaşık 17 milyon yaşında olduğu varsayım ediliyor. Stephenson 2 kümesi, galakside bilinen kırmızı süperdevlerin %20’sine sahip. Kümedeki M sınıfı süperdevler üzerinde 2023 yılında yapılan öteki bir çalışmada maser emisyon tespit edildi. Bunun manası, maser emisyon tespit edilen en parlak iki yıldızın başkalarından epeyce daha yüksek bir kütle kaybı oranına sahip olmasıdır.

Yapılan diğer bir çalışmada Stephenson 2 – 18 yıldızının kümedeki başka yıldızlardan 20 km / sn daha düşük bir radyal sürate sahip olduğu ortaya çıktı. Stephenson 2 – 18 bir kırmızı üstdevdir fakat yapılan incelemelerde dış katmanlarının değiştiği ve giderek parlak mavi renge dönüştüğü görüldü.

Stephenson 2 – 18 nerede?

Bugüne kadar keşfedilmiş en büyük yıldız olan Stephenson 2 – 18 ile Dünyamız içinde tam 18900 ışık yılı ara bulunuyor. Stephenson 2 – 18; Scutum takımyıldızında bulunan, Stephenson 2 açık kümesinin bir üyesidir. Stephenson 2 açık kümesi, gökyüzünün 1.8’ini kaplıyor lakin gözle görülemez zira tozla örtülüdür. Kızılötesi ışıklarla görülebilen Stephenson 2 kümesi, Alfa ve Beta Scuti ismi verilen gökyüzü bölgelerinin kesişme noktasında bulunuyor.

Stephenson 2 – 18’in bulunduğu Scutum takımyıldızı:

Stephenson 2 – 18 kırmızı üstdevinin bulunduğu Scutum takımyıldızının tam ismi Scutum Sobiescianum’dur. Bu isim, onu keşfeden Polonyalı gökbilimci Johannes Hevelius tarafınca verilmiştir. İsmin kökenlerini incelediğimiz vakit bu ismin, periyodun Polonya hükümdarını onurlandırmak için verildiğini görüyoruz.

Scutum, gökyüzündeki en küçük ve en sönük takımyıldızlardan bir adedidir. 84. en büyük yıldıztakımı olan Scutus, gökyüzünde sırf 109 kare derecelik bir alan kaplar. Scutum takımyıldızında bulunan hiç bir yıldız, gökyüzünün en parlak 300 yıldızı listesine girmemektedir.

Scutum takımyıldızının en tanınan üyeleri beyaz dev yıldız Delta Scuti ve değişken kırmızı süperdev UY Scuti’dir. Scutum takımyıldızının bilinen öbür üyeleri Yaban Ördeği Kümesi ismiyle anılan Messier 11, Messier 26 ve Stephenson 2 üzere açık kümelerdir.

Stephenson 2 – 18 hakkında teknik bilgiler:

• Spektral sınıfı M6
  • 15.2631 ± 0.0092 G görünen büyüklük
  • 7150 J görünen büyüklük
  • 4698 H görünen büyüklük
  • 2.9 K görünen büyüklük
  • 18900 ışık yılı, 5800 parsek mesafe
  • −0,0081 ± 0,3120 mas paralaks
  • RA: −3.045 ± 0.511 mas / yıl
  • Aralık: -5.950 ± 0.480 mas / yıl uygun hareket
  • 440 bin L ( 90 bin – 630 bin L ) parlaklık
  • 2150 R yarıçap
  • 3 milyon 200 bin derece sıcaklık
  • Konumu Scutum takımyıldızı
  • 18s 39d 02. 3709099153s yükseliş
  • −06° 05′ 10.535778038″ sapma
  • İsimler ve atamalar: Stephenson 2-18, St2-18, Stephenson 2 DFK 1, Gaia DR2 4253084565963481856, MSX6C G026.1044-00.0283, IRAS 18363-0607, 2MASS J18390238-0605106
Güneş’ten binlerce kat daha büyük ve daha sıcak olan bilinen en büyük yıldız Stephenson 2 – 18 hakkında bilinen tüm gerçekleri bilgileriyla anlattık. Kimbilir tahminen siz bu yazıyı okurken gökbilimciler yeni bir en büyük yıldız keşfediyorlardır. Niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.