Sonunda okullarımızı tek ders öğretmenlerine açın!

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
Öğretmen sıkıntısı: Sonunda okullarımızı tek ders öğretmenlerine açın!

Her yıl birçok yabancı öğretmeni ve yetenekli kariyer değiştiricileri korkutup kaçırıyoruz çünkü onlar ikinci bir konu üzerinde çalışmak zorunda kalıyorlar.

Eva Corino

Bir öğretmen sınıfta tahtada duruyor.  (simge resmi)

Bir öğretmen sınıfta tahtada duruyor. (simge resmi)imago/makot

Berlin–Öğretmenlerin dramatik kıtlığı göz önüne alındığında, toplum olarak sevmeye başladığımız düşünce alışkanlıklarına veda etmek zorundayız: Örneğin, bir öğretmenin gerçek bir öğretmen olabilmesi için iki ders vermesi gerektiği fikri. Komşu ülkelere bakıldığında, iki ders geleneği olan Almanya’nın uluslararası bir karşılaştırmada farklı bir yaklaşım benimsediği görülüyor: örneğin Fransa’da öğretmenler yalnızca bir ders öğretmek zorunda.

Tabii ki, iki ders geleneği için iyi nedenler var: okul yönetimi bunu daha esnek bir şekilde kullanabilir ve ders çizelgesini oluştururken daha fazla özgürlüğe sahip olabilir. Öğretmenler de kendilerini farklı profesyonel dünyalara kaptırabildiklerinde ve öğrencilerine, örneğin anadal mı yoksa yandal mı öğrettiklerine bağlı olarak, iki farklı bakış açısı benimsediklerinde, günlük okul hayatlarında daha fazla çeşitliliğe sahip olurlar. Bu nedenle, iki branş öğretmenleri tükenmişlik semptomlarına karşı biraz daha dayanıklı ve disiplinler arası öğretim biçimleri için daha uygun olabilir.

Yine de okullarımızı mümkün olan en kısa sürede tek branşlı öğretmenlere açmak için çok önemli bir argüman var: sadece daha uygun adaylara ihtiyacımız var. Ve iki ders kuralıyla, birçok yabancı öğretmeni ve ikinci bir konuyu çalışmak için arzusu, gücü veya parası olmayan birçok potansiyel kariyer değiştiriciyi korkutuyoruz.

Geçen yılın sonunda kulaklarımızı dikmemizi sağlayacak bir GEW çalışması yayınlandı. Orada, Berlin’de öğretmenlik lisansı için başvuran on yabancı öğretmenden yalnızca birinin amacına ulaştığı kanıtlandı. Ya da tam tersi: başvuran on kişiden dokuzu bu amaca giden zorlu yolda kayboluyor. Toplum olarak artık karşılayamayacağımız bir kayıp.

Fransa’da beş yıldır başarılı bir şekilde biyoloji öğreten bir biyoloji öğretmenini neden Almanya’da ikinci bir konu okutmak zorunda kalıyoruz? Suriye’den gelen deneyimli İngilizce öğretmeni, kendisini daha uzun yıllar okula geri dönebilecek durumda görmüyorsa neden bizimle öğretmen olarak çalışma şansı bulamıyor?

Hukuk katipliği zorunludur, ikinci konu zorunlu değildir

Yan giriş yapanlar söz konusu olduğunda, aynı soru sorulabilir: Yetenekli akademisyenlerin, tam olarak tanınmak ve maaşlarını almak istiyorlarsa, dört buçuk yıllık mesleki yeterlilik sonrası ek bir dönemi hesaba katmak zorunda kalmaları mantıklı mı? -teşekküllü öğretmenler? Herkes ileri yaşta bu uzun ve taşlı yolu yürüyecek karaktere ve sinire sahip değildir.

Yabancı öğretmenlerin ve kariyerini değiştirenlerin Almanya’daki pedagojik standartları ve didaktik ticareti öğrenmek için bir stajyerliği tamamlamaları kesinlikle mantıklıdır. Ama onlara ikinci bir konu olmadan hukuk stajına başlama fırsatı sunulmalıdır. Elbette onlara iki uzman öğretmenle aynı maaşı teklif edemezsiniz çünkü niteliklerin denkliği garanti edilmelidir. Ama uygulamaya değer bir seçenek: kamu sektöründe biraz daha mütevazi bir maaşla kalıcı bir pozisyona sahip olabilmeleri.

Berlin’de zaten iki ders kuralına bir istisna var: sadece müzik öğreten öğretmenler var. Sanat, beden eğitimi ve bilgisayar bilimi dersleri için hemen istisnalar için başvuramaz ve kısa sürede kuralı bir bütün olarak değiştiremez misiniz? Yani iki branşlı öğretmenler isteniyor ama tek branşlı öğretmenlere de izin veriliyor?

Yeni öğretmenler için kırmızı halı nerede?  Kariyerini değiştiren üç Berlinli, hikayelerini anlatıyor

Yeni öğretmenler için kırmızı halı nerede? Kariyerini değiştiren üç Berlinli, hikayelerini anlatıyor

Ne yazık ki, Berlin eyaleti eğitim sistemimizi tek branşlı öğretmenlere açmaya kendi başına karar veremez. Bunun KMK düzeyinde gerçekleşmesi gerekiyor. Ancak yakında Berlin Eğitim Senatörü Astrid-Sabine Busse, Eğitim Bakanları Konferansı’na (KMK) başkanlık edecek. O zaman ayrıcalıklı konumunu ve bu anı öğretmen açığı karşısında bu reformu ilerletmek için kullanmalıdır.

Kariyer değiştirenlerin eğitimi ve yeni öğretmenler ararken doğaçlama sanatı söz konusu olduğunda, Berlin eyaleti şimdiden bir öncü olarak kabul ediliyor. Senatör, ihtiyaçtan doğan uzmanlığını mutlaka diğer eğitim bakanlarıyla paylaşmaya çalışmalıdır.