“Silah tedarik etme kararında ilk başta tereddüt ettim”

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
On yaşında Irak’tan Saksonya’ya kaçan Yeşiller Partisi milletvekili adayı Taher Kassem SalehBenjamin Pritzkuleit

Start Vakfı, seçkin göçmen öğrencileri desteklemek amacıyla yirmi yıl önce kuruldu. Artık etkileyici bir şekilde kendi yollarında ilerleyen ve kendilerini daha iyi bir dünyaya adamış 3.000’den fazla mezundan oluşan bir ağ var. Bunlardan biri de 2021’de Federal Meclis’e giren 29 yaşındaki Kassem Taher Saleh.

Sayın Taher Saleh, Start Foundation’ı nasıl öğrendiniz?

Memleketim Plauen’deki iki arkadaşım bana bundan bahsetti. Onuncu sınıftayken başvurdum ve üç yıl boyunca fon aldım.

Almanya’ya kaç yaşında geldiniz?

1993 yılında Irak’ın Zaxo şehrinde doğdum ve on yaşında ailemle birlikte Almanya’ya geldim. Saxony, Plauen’de yeni bir ev bulduk. Ve dördüncü sınıftan sonra çok iyi Almanca konuşamadığım için önce ortaokula gittim ve ikinci eğitim yolunda Abitur yaptım.

Burs sahibi Ha Thu Nguyen:

Burs sahibi Ha Thu Nguyen: “Her şeyi tartışmayı seviyorum”

Ailen sana okul meselelerinde yardım edebildi mi?

Irak’ta babam ekonomist, annem öğretmen olarak çalıştı. Ancak maalesef nitelikleri Almanya’da tanınmadı. Babam önce pizza şoförü olarak çalıştı, daha sonra kebap satan bir bistro ve küçük bir süpermarket işletti. Okulda Almanca bilgim olmadığı için bana ancak biraz yardımcı olabildiler. Yine de ellerinden geldiğince beni desteklediler. Dört erkek kardeşin en büyüğü olarak sorumluluk almayı çok erken öğrendim. Önce aile içinde, sonra futbol hakemi, öğrenci temsilcisi veya yeni federal eyaletlerde bursiyer temsilcisi olarak.

Start Foundation sizin için ve yolunuz için ne anlam ifade etti?

Start olmasaydı bugünkü ben olmazdım. Bursiyerler olarak Almanya genelinde birçok toplantı, seminer ve çalışma gezilerine katılma fırsatı bulduk. Diğer bursiyerlerle değişim ve ağ oluşturma, ufkumu büyük ölçüde genişletti. Belirli problemler hakkında farklı düşünmeyi öğrendim, Oxford’da veya Londra’daki LSE’de okuyan arkadaşlar edindim, diğerleri marangoz veya mağaza müdürü olarak kendi yolunu çiziyor. Tüm bu süre boyunca Vogtland’daki balonumda kalsaydım bunların hiçbiri olmayacaktı.

Mali destek de sizin için bir rol oynadı mı?

Dijital bir iş yeri, bir dizüstü bilgisayar ve bir yazıcı için başlangıç ekipmanı ve ayrıca eğitim için ayda 100 avro almamız benim için önemsiz değildi. Bununla kitaplar ve iyi bir masa sandalyesi alabilirdim. Ama çok daha önemli olan dostluklar, seminerler sayesinde kazandığım uzmanlık ve daha iyi özgüvendi.

Maja Lasić:

Maja Lasić: “Çocukların akıllarında ve kalplerinde hâlâ eski vatanlarındalar”

Dresden’de inşaat mühendisliği okuduktan sonra altı ay şantiye müdürü olarak çalıştınız ve ardından 2021’de Federal Meclis’e geçtiniz. Bu nasıl oldu?

Çalışmalarımın başında, burs sağlayıcıları aradım ve Start ekibinin yardımıyla Heinrich Böll Vakfı’na başvurdum. Sadece orada çünkü insan haklarına, iltica politikasına ve ekolojik sürdürülebilirliğe odaklanmalarının bana uygun olduğunu hissettim. Böll Vakfı’ndaki zaman beni daha da politize etti ve beni “yeşillendirdi”. 2018’de Alman vatandaşlığı aldım, 2019’da partiye katıldım ve 2021’de – şimdiye kadarki ilk federal seçimimde – Dresden-Süd seçim bölgesi için Bundestag’a seçildim.

Bu neredeyse tam bir yıl önceydi. O zamandan beri neler yaşadınız?

Hayatım 180 derece döndü. Hiçbir gün diğerine benzemiyor, çok şey öğreniyorum. Ancak bazen sorumluluğu yerine getirmek ve doğru kararı vermek de zordur. Ukrayna savaşı, mülteci ve enerji krizleri karşısında. Yeniden silahlanma ve Ukrayna’ya silah teslimatı için özel fonla ilgili oylama yapıldığında tartıştım. Çünkü ben kendim bir Kürt bölgesinden geliyorum ve bu silahların ne kadar zarar verdiğini ve savaştan sonra silahların nerede olduğunu ne kadar az kontrol edebileceğinizi biliyorum. Ama sonra şu anda Ukrayna’da ölmekte olan birçok çocuğu, kadını ve erkeği düşündüm ve yine de buna oy verdim.

bilgi kutusu resmi

Benjamin Pritzkuleit

Kişiye

Kasım Tahir Salih 1993 yılında Irak, Zaxo’da doğdu. 2003 yılında ailesiyle birlikte Saksonya’daki Plauen’e taşındı. Onuncu sınıfta burs kazandı, liseden mezun olduktan sonra Dresden’de inşaat mühendisliği okudu ve Dresden’deki bir inşaat şirketinde çalıştı.

2019’dan beri Bündnis 90/Die Grünen partisinin üyesidir. Federal Göç ve Uçuş Çalışma Grubu’nun eş sözcüsüydü. 2021’de eyalet listesi aracılığıyla Alman Federal Meclisi’ne girdi ve iklim açısından nötr inşaat, daha iyi iltica politikası ve Saksonya’da demokrasinin teşvik edilmesine kararlı.

Mezun bir inşaat mühendisi olarak, iklim dostu bina politikalarına bağlısınız. Ne elde etmek istiyorsun?

Küresel CO₂ emisyonlarının yüzde 33’ü inşaat sektöründe meydana geliyor. Bu değişmeli. Binalarda mümkün olduğunca fazla ısı tutmalı, yalıtım için yenilenebilir hammaddeler kullanmalı ve artık polistiren ile çalışmamalıyız. Daha çok solar çatıya ve ısı pompasına ihtiyacımız var, bölgesel katma değere dikkat etmeliyiz. Tüm uzun taşımalar sırasında çok fazla gri enerji kaybolur. Ayrıca inşaat süreçlerinin dijitalleştirilmesini ve ulusal bir ahşap inşaat stratejisini desteklemek istiyorum.

Baerbock silah ihracatını savunuyor: Suudi teslimatına yönelik eleştiri

Baerbock silah ihracatını savunuyor: Suudi teslimatına yönelik eleştiri

Ayrıca insancıl bir iltica politikasını savunuyorlar. Mevcut durumda bu sizin için ne anlama geliyor?

Vatandaşlığa geçmeyi kolaylaştırmamız ve kalma hakkını güçlendirmemiz gerekiyor. Almanya’nın göçe ihtiyacı var. Demografik değişim olduğu için, Doğu Alman toplumu yaşlanıyor, her yerde vasıflı işçi eksikliği var. Ve vasıflı işçiler olmadan, Alman ekonomisi eninde sonunda çökecek.

Dresden ve Saksonya’da sürdürülebilir demokrasi tanıtımına bağlısınız. Gençken ırkçılar ve aşırı sağcılarla kötü deneyimleriniz oldu mu?

Nazi partisi “Üçüncü Yol”un genel merkezi memleketim Plauen’de bulunuyor. Sokakta ya da futbol sahasında sizin “suçlu bir uzaylı” olduğunuzu düşünen bu adamlarla karşılaşmanın nasıl bir his olduğunu çok iyi biliyorum. Irkçılarla yaşadığım deneyimler hakkında muhtemelen iki saat konuşabilirim. Ama kurban rolünü oynamak içimden gelmiyor. İleriye bakmayı ve açık bir toplumda yaşadığımızdan emin olmak için üzerime düşeni yapmayı tercih ederim. Ve umarım daha fazla Sakson, Sakson çıkarlarını desteklemek için Saksonya’da doğmanız gerekmediğini anlar.

Anne babanız, oğullarının Federal Meclis üyesi olmasından gurur duyuyorlar mı?

Seçim kampanyası sırasında bazen endişelendiler. Çünkü şiddet uygulayan insanlar vardı ve bana sürekli nefret mektupları geliyordu. Ama şimdi çok gururlular, inanamıyorlar. Ve sadece nefret e-postaları almakla kalmıyor, birçok olumlu tepki de alıyorum. Geçenlerde bir Start bursiyeri, göçmen kökenli bir genç olarak Almanya’da da siyaset yapabileceğinizi ancak benim sayemde anladığını söyledi.

Güzel!

Evet, bunu duymak güzel. Ama bazen her taraftan gelen bu büyük beklentilerle yaşamak benim için kolay olmuyor.