Sıçrayan Yağlı ve camda otoportre. Pilsen fotoğrafçısı sizi sinagoga davet ediyor

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Üzerimde gizemli bir etki yaratan bulunmuş bir nesne, yazarı beni siteyi ziyaret etmeye davet ediyor.

Fotoğraflardan birinde uzakta küçük bir kilise, önünde ise duvara benzeyen daire şeklinde bir çayır var. Bu bir duvar değil, orada büyüyen bir çember. Orada bir şey mi büyüdü yoksa bir bitki çemberi mi oluşturdu bilmiyorum. Chaloupka, buranın satışların veya dünya dışı varlıkların bir sır yarattığı Rabtejn nad Stelou nehrinin yakınındaki ormanda olduğunu anlatıyor. Ona göre sergilenen fotoğraflar, izole edilmiş şeyler üzerinde kendi görüşlerini geliştirebilen bir kızın hayal gücüyle oynanan bir oyundur.

Verilen fotoğrafta Mickey Mouse kafalı buruşuk plastik bir oyuncak var. Ormanda yürüyordum, çok güzeldi, sakinlik, huzur vardı, hiçbir yerde kimse yoktu ve birden yere çöktüm, Mickey Mouse ile plastik bir fareyi üfledim. O anda bunun medeniyetin yok oluşunun sembolü olduğu aklıma geldi. Sadece plastik değil, daha kötüsünü de gördüm, ondan sonraki hali, çocuklar onunla oynarken bir babaya gitmiş, işlevini yerine getirmiş ve bir süre sonra ölmüş ve muhtemelen orada kalacak, orada da olacak. Mickey Mouse dedikodusuyla da terle, dostum. Bunu sadece biz insanlar görebiliyoruz ama yaşayanlar için iyi bir şey çünkü canımı sana karşı alan bir aile var, bir başka fotoğraf üzerinden felsefe yapıyor.

Kaosun içindeki tacı ara

Diğerinde Michal Tunho'nun fotoğrafı var. Bu, Sutnarka'da okurken çekilmiş çok eski bir fotoğraf. Şarkının fotoğraflarının yer aldığı gazete kalıntıları çamura dağılmıştı. Fotoğrafçı Chaloupka, şarkıdan çok anılarıma bir yolculuk gibi hissettirdiğini söyledi.

Camdan otoportre adını verdiği fotoğrafa yaklaşıyor. Manipüle edilmiş gibi görünüyor ama değil. Fotoğraf hayvanat bahçesinde çekilmiş, orada balık kafesi var, tam burada bir parma var. Bu aynı zamanda elimi koyduğum camdaki bir yansıma, çünkü covid'in sonundayız, fotoğrafçı çok güzel bir fotoğraf anlatıyor, izleyicinin hayal gücümü özgürce çalıştırmasına izin vereceğim.

Ayrıca Chaloupek'in gizemli cesedini Pilsen'deki Batı Müzesi'nin önünde duran ve arkadan fotoğrafladığı bilgi panosunda buldu. Duvar ve karşımdaki güçlü ışık bir ses tonu yarattı, fotoğrafını çekmeye çalıştım ve fotoğrafı beğendim çünkü o huzursuz, gergin, her şeyden önce bir fotoğrafçı.

Mirek bir muhabir ama buna onun özgür yaratımı diyebiliriz. Küratör Radovan Kodera'ya göre güçlü, büyüleyici bir vizyonu var ve hareket ettiği ortamda normal bir avcının fark edemeyeceği şeyler buluyor. Kodera, fotoğrafçının da sembolizmle çalıştığını, böylece avcının resimleri farklı yorumlayabildiğini yazdı.

Enstalasyonun ikinci sayfası potaların farklı mesafelerden çekilmiş fotoğraflarından oluşuyor. Anayasanın bu kısmı kaosun içinde tacını arıyor. O zamandan beri aklımdan çıkmayan bir çocukluk rüyasından çıkıyorum, katlanmış yatağın ve yatağın kenarı metal değil kalın bir şeyle, saç, kıl gibi bir şeyle kaplandığında ve bu da içinden de geçebildiğinde, öncelikle metalin aynı zamanda özgürlüğün sembolü olduğu tüm Chaloupka.