Şeker yasak! Ve kulakların nerede?

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Bu yıl Berlin’de 37.050 çocuk okula gitti. Kolya da onlardan biri. Sadece onun için değil benim için de yeni bir yaşam aşaması başlıyor. Onunla Pankow’da yaşıyorum.

Son birkaç hafta ve ay içinde okula başlamayla ilgili sayısız istenmeyen ipucu ve tavsiye aldım. “Hayatın ciddiyeti” hakkındaki eski atasözüne bazen daha fazla, bazen daha az başarılı bir şekilde direndim. “Ah, bu bir şey olacak. Her gün aynı saatte. Oradan çıkamazsınız” dedi arkadaşımız. “O zaman her şey biter, tüm güzel şeyler,” diye dırdır etmeye devam etti. “Peki şimdi bununla ne yapmam gerekiyor? Onu göndermem gerekmez mi? Onu bir şekilde tekrar yere indirebilir misin? Yoksa trajediye katlanmak zorunda kalmamak için artık bizi görmek istemiyor musun?” diye sordum.

Hayır teşekkürler, oğlum mavi çanta istemiyor!

Okul başladığında, zor bir zamanın kehanetleri sona erer. Şimdi başka ipuçları da var, ama onların geçip gitmesine izin verdim. Sanırım bekar ebeveynler biraz daha tavsiye alıyor. İşlerin daha iyiye gitmesi gerektiğini varsayma olasılığı daha yüksek olan klasik bir aile çerçevesi tarafından korunmuyorlar. Kapı biraz daha açık. Deneyimlerime göre, onları bilinçli olarak tekrar tekrar kapatmak için dikkatli olmalısınız. Biz de bir aileyiz, küçük ama bu haliyle mükemmel.

Bu, çocuklarla ilgili hayatla ilgili her şeyde olduğu gibi okulda da aynıdır. Kendince alışmalısın, çocuğa bak, kendine, birlikte büyüyeceksin. Mutlaka uğrar.

Her şey Pazartesi günü büyük bir kutlamanın ardından başladı ve daha önce sonsuz gibi görünen bir şeydi. Ne kadar sakin olursam olayım, okuldan önceki yaz mevsimiydi, ne eksik ne fazla, bir türlü geçmek istemeyen bir gerilimle. Her şey yolunda gider miydi? Hayatımızda neler değişecek? Benim için ne değişecek?

Müdire, tören kayıt töreninde “Sahip olduğunuz en değerli ve en iyi şeyi bize emanet ettiğinizin çok iyi farkındayız” diyor ve başımı salladığımı fark ediyorum. “Doğru,” diye fısıldadı arkamdan biri. Parlak kızıl saçlı ve ayak bileğinin üzerinde dövmesi olan kadın aynı cümleyi daha ilk görüşmede söylemiş ve şimdiden hoş bir duygu – rahatlama yaratmıştı. Ve sorar: “Bir şey seni rahatsız ederse açıkça söyle. Ama dostça bir sözle gelmekten çekinmeyin. Bunu da çok seviyoruz.”

Okulda bir hafta geçirdikten sonra bazı şeyler neredeyse rutin hale gelir. Haftalardır hazırladığım büyük okul kayıt partisi çok uzun zaman önceymiş gibi geliyor. Hala koca bir yığın hediyeyi ve 13 okul külahını 60 metrekarelik dairemize nasıl dağıtacağımızı düşünüyorum. Bazen “Kita” kelimesi yanlışlıkla ağzından çıkar ama bu giderek daha az yaygın hale geliyor. Kolya’m onun daha erken yatması gerektiğinin ve öncekinden farklı olarak onu saat yediden önce uyandırmam gerektiğinin farkında.

Çocuk sabah 7:45’e kadar teslim edilmelidir. Minikler için biraz geç başlayamaz mı, diye düşünürken oğlumu yataktan kaldırırken. Öğretmen her çocuğa okul bahçesinde bir isim etiketi verir. “Daha hiç pasaport fotoğrafı vermedin mi?” diye sordu bana sertçe. “Hayır, ama en geç bugün ya da yarın,” diye kekeledim sanki bir okul çocuğuymuşum gibi.

Zıpladığı sürece her şey yolunda

Oğlumun büyük kapıda kayboluşunu filme alıyorum. Yanımdaki kadın gözünden akan yaşı siliyor. Haftanın geri kalanında da bunu yapmaya devam edecek. “Ah adamım,” diye hıçkırdı. Arkadaşımıza “Okul onu yarım sonsuza kadar yuttu,” diye mesaj attım. “Ama yine tükürüyor,” diye yanıtlıyor.

Ebeveynlerin yaklaşık dörtte biri, tekrar tekrar yapılmaması yönündeki taleplere rağmen okula akın ediyor. Bir anne, “Spor çantası, yanımda taşıyacağım” diye özür diler. Birkaç gün sonra binaya kırılmadan giren sadece birkaç ebeveyn var. “Şimdi kreşte yaptığın gibi ileri geri ve gözyaşlarıyla vedalaşma. Okul bahçesinde sarılın, son öpücük ve sonra gidin” dedi öğretmen.

Birçok veli, ağır çantaları sırtlarında asılı duran okul çocuklarını uzun süre izliyor. Anne ve babalar zemin kattaki sınıfın önünde konumlanmışlardır. Çocuklar yerlerine otururken duygulanarak izliyorlar. Diğerleri, küçüklerin üst odaların pencerelerinden son bir dalgayla her şeyin yolunda olduğuna dair işaret vermesini umuyor. Piyano müziği, hüzünlü bir senfoni çalabilirsin, bu sığar. dürüst olmak istiyorum Ben de her gün biraz buruk bir halde okul bahçesindeki arabaya geri dönüyorum ve bu duygunun ne zaman duracağını merak ediyorum.

Corona lise mezunu: Pandemi sürecinde mezun olmak nasıl bir şey

Corona lise mezunu: Pandemi sürecinde mezun olmak nasıl bir şey

Onu kucağıma aldığımda çocuğun nasıl göründüğüne bakıyorum. Zıplayan bir adımı olduğu sürece, her şeyin yolunda olduğunu biliyorum. Ve hala zıplıyor. Onu aldıktan sonraki ilk birkaç dakika içinde önemli olduğunu düşündüğü her şeyi anlatır ve günün geri kalanında bir daha okuldan bahsetmez. Zaten günün bitiminden kısa bir süre önce hatırladığı bir ev ödevi var. Zaten iyi olduğu şeyi resmetmeli. Elinde rengarenk maskelerle çevrelenmiş bir mikrofonla kendini çiziyor ve ertesi gün size “Maskeli Şarkıcı” adlı TV programını çok sevdiğini, kendisinin çok iyi şarkı söyleyebildiğini ve sayısız kostüm yaptığını anlatacak. Çocuklardan hiçbirinin neden gösteriyi bilmediğini soracak ve öğretmen, “Gece çok geç olduğu için olabilir” diyecek.

İlk günlerde pek bir şey olmuyor. Kitaplar ve defterler etiketlenip paketlenmek üzere eve ve okuldan gelirken sürükleniyor. Henüz bir zaman çizelgesi yok. Ve duyurulan da bir ön versiyon olacak, diye yazıyor öğretmen. Her gün organizasyonel konularla ilgili e-postalar geliyor. Trenin düzgün bir şekilde dönmesi uzun zaman alıyor. Personel söz konusu olduğunda burada da kekemelik olduğundan şüpheleniyorum. Bu beni huzursuz ediyor. Diğerleri gibi ben de yanmış bir çocuk gibi hissediyorum.

Kreşte son iki yıldaki eksiklik o kadar fazlaydı ki neredeyse hiç faaliyet yoktu. Son sekiz haftadır oğlumun gündüz bakımevinde hiç yapılmadığı için kendi üzerime aldığım okul öncesi derslerinde, Corona yıllarında çocukların okula ne kadar az hazırlandıklarını fark ettim. Hareketsiz oturmak, bir ödevi takip etmek, dinlemek ve soruları yanıtlamak, bence bir çocuğun okula başladıklarında daha iyi olması gerektiğini düşündüğüm şeylerde zorlandılar. Bütün kreşlerden söz edemem ama bizde de aynıydı. Eğitimciler geldi ve gitti. Corona ile ilgili çok şey vardı, diğerleri suçlandı Corona ve yine diğerleri, çocuklara tüm faaliyetlerde özgürce karar verme fırsatı vermeyi amaçlayan açık konsept üzerine. Bu temelde, sabit derslerin olduğu okula geçiş nasıl yapılır?

Sonuç olarak, kıtlık, çocukluk sınırlı olduğu için daha iyi zamanları bekleyemeyen çocuklar için bir felaket oldu. Okulun artık yetişmesi gereken çok şey var, kolay bir iş değil. Ama çok fazla endişelenmek istemiyorum. İlk bekle.

Kolja, bankta oturan komşusuyla pek konuşmuyor, sadece annelerinin günde bir kez hazırladığı kahvaltılıklardan bahsediyorlar. Öğretmen ilk gün “Okulda şeker yasak,” dedi ve bu yüzden çocuk, tadını çıkarsın diye paketlediğim küçük bisküviyi gizlice yiyor. Bugün yanındaki kızla paylaştı. “İzin yok ama yine de yemeyi seviyorum,” diye fısıldadı ve sonra dikkat çekmeden ağzına aldı.

Net 900 Euro'luk öğrenci:

Net 900 Euro’luk öğrenci: “Dondurduğum yemekleri hazırlıyorum”

İlk küçük sıkıntı da vardı. “Öğretmen beni dinlemediğim için azarladı.” – “Tam olarak ne dedi?” – “Kulağın iyi değil mi yoksa beni duymak istemiyor musun?” Bu onu incitti. “Bu normal, bazen azarlama oluyor. Artık daha fazla dinlemen gerektiğini biliyorsun. Kötü niyetli değil.” – “Gerçekten o kadar da kötü değil mi?” – “Gerçekten değil.” Akşam okula giderken arabada kulaklarını nasıl unuttuğunu ve öğretmenin hikayesini anlatırım. beni arar. Bu yüzden olabildiğince çabuk kulaklarımla okula koşuyorum. Soldakini okul bahçesinde kaybediyorum. Her zaman yanlış bir şey bulan çocuk onu bulur ve bugün ilk kez çok övgü alır. Kulaklarını hep birlikte vidalayacağız. Hikayeyi birkaç kez anlatmam gerekiyor.

Ertesi gün vedalaşmadan kısa bir süre önce Kolya’yı tekrar aradım. “Ne oldu?” – “Yine gel, bir şey unuttum.” Başını ellerimin arasına aldım. “Bekle bir dakika, kulaklarını tıkayacağım. Neredeyse tekrar oluyordu.” – “Teşekkürler anne, artık hiçbir şey ters gidemez.”

Bu, açık kaynak girişimimizin bir parçası olarak gönderilen bir giriştir. İle açık kaynak Berliner Verlag, serbest yazarlara ve ilgilenen herkese ilgili içeriğe ve profesyonel kalite standartlarına sahip metinler sunma fırsatı verir. Seçilen katkılar yayınlanacak ve onurlandırılacaktır.

Bu gönderi, Creative Commons Lisansı (CC BY-NC-ND 4.0) altında lisanslanmıştır. Yazarın ve Berliner Zeitung’un adının belirtilmesi ve herhangi bir işlemenin hariç tutulması koşuluyla, genel halk tarafından ticari olmayan amaçlarla serbestçe kullanılabilir.