Rock’ın ‘Alçı Dökümü’ Cynthia Albritton, 74 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
“Bir favorim var mı?” sanatçı Cynthia Albritton önce imza eserlerinden bahsetti. “Hayır, hepsini seviyorum.”

Ancak 1995’te The Evening Standard of London ile yaptığı bir röportajda, “diğer insanlar Hendrix ile en çok ilgileniyor” diye ekledi.

Hendrix, bazen Penis de Milo olarak da anılır, Jimi Hendrix’in cinsel organının alçısıdır. Daha çok Cynthia Plaster Caster olarak bilinen Bayan Albritton, parçayı, çoğu rock müzisyeni ve nihayetinde rock ‘n’ roll ilminin bir parçası olan 50’den fazla fallik rolden oluşan bir seriye erken bir giriş olan 1968’de yaptı.

Kiss’in “Plaster Caster”ı da dahil olmak üzere onunla ilgili şarkılar var. Bu aynı zamanda 2001 yapımı bir belgesel sinemanın da adıydı. Hendrix’e ek olarak, Lovin’ Spoonful’dan Zal Yanovsky, Animals’tan Eric Burdon, MC5’ten Wayne Kramer ve Mekons’tan Jon Langford koleksiyonunda temsil edilenler arasında.

Ms. Albritton, 21 Nisan’da Chicago’daki bir deva tesisinde öldü. 74 yaşındaydı. Yakın bir arkadaşı olan Chris Hellner, nedeninin serebrovasküler hastalık olduğunu söyledi.

Onun şöhret iddiası 1966’da Illinois Üniversitesi’nin Chicago şubesinde aldığı bir arka sınıfa verdiği ödevle başladı. Profesör öğrencilere ödevlerinin “bir şey” yapmak olduğunu söyledi. Albritton, Rock Scene Magazine ile 2012 görüntülü röportajında belirttiği gibi, şeklini koruyabilecek, sağlam bir şey” dedi.

Hesaplar değişiyor, ancak çoğu kişi ilk deneklerinin iki erkek arkadaş olduğunu söylüyor. Ancak kısa süre sonra rockçılara geçiş yaptı, çünkü kendisinin de kabul ettiği gibi ünlüyü kovalamayı seven hayranlardan biriydi.

The Evening Standard’a “Başlangıçta bunu rock yıldızlarını diğer kızlardan uzaklaştırmak için harika bir oyun olarak gördüm” dedi. “Sadece tesadüfen bir arka form haline geldi. Saçma bir yanı olsa da ciddiye alıyorum. Ama ben onlara gülüyorum, onlara değil.”

1960’ların sonlarındaki her şey yolunda giderken, Bayan Albritton, özellikle avangart müzisyen Frank Zappa onun ne yaptığını duyup terfi ettirdikten sonra, ölümsüzleştirilmek isteyen rock’çıları bulmakta pek sorun yaşamadı. çabaları (kendisi rol almayı reddetmesine rağmen). Bununla birlikte, diş kalıbına vurmadan önce doğru ortamı bulmakta, çeşitli maddeler ve yöntemler denemekte zorlandı.

Heykeller bir şaka gibi başladıysa, onunla işbirliği yapan denekler çabalarında daha fazlasını gördüler.

1960’ların sonlarında heykel seansı yapan Bay Kramer, “Devrimci çalışma gerektiren bir dönemde onunki devrimci bir arkaydı” dedi. “Cinsel konuşmanın önündeki engelleri yıktı ve insanların zihinlerini arka’nın sonsuz olasılıklarına açmasına yardımcı oldu.”

Bay Kramer’den yaklaşık 20 yıl sonra rol alan ve müzisyen olduğu kadar sanatçı da olan Bay Langford da benzer bir değerlendirmeye sahipti.

“Cynthia’nın harika bir mizah, derin bir müzik sevgisi ve toplumsal normları pervasız bir şekilde hiçe sayarak arkasını yapan parlak bir kavramsal sanatçı olduğunu düşünüyorum” dedi. “Aynı zamanda hem eğlenceli hem de ölümcül derecede ciddiydi – gerçekten çılgın bir bilim deneyi.”

Çalışmaları sonunda galerilerde sergilenecek kadar ciddiye alınan Albritton, teknik zorlukların koleksiyonunun olması gerektiği kadar eksiksiz olmadığını kabul etti.

2012 röportajında “Bazı çok mükemmel insanlarda bazı kalıp arızaları yaşadığımı söylediğim için üzgünüm” dedi.

Bay. Kramer, oyuncu seçimi seansının bazı ayrıntılarını anlattı.

“Şahsen, sorulmasının rock and roll topluluğunun iyi niyetli bir üyesi olarak geldiğimi işaret ettiğini düşündüm” dedi. “Gerçek bir kariyer dönüm noktası! Ne yazık ki, benim oyuncu seçimimin yapıldığı gece Cynthia ‘gereksizdi’” – yani işi penisleri dik tutmak olan asistan orada değildi.

“Zamanlama çok önemliydi ve bu gece her şey alt üst oldu” dedi Bay Kramer. “Tam erkekliğime tek başıma ulaşmaya çalışmak zorunda kaldım ve sefil bir şekilde başarısız oldum. Bitmiş dökümüm, küçük bir alçı temsili, olabilecek şeyin sadece bir kabuğu olarak sona erdi. Bence koleksiyonun en komiklerinden biri, diğerleri gibi. Ve ne olursa olsun, dahil olmaktan gurur duyuyorum.”

Cynthia Dorothy Albritton, 24 Mayıs 1947’de Chicago’da doğdu. Babası Edward bir posta memuruydu ve annesi Dorothy (Wysocki) Albritton bir sekreterdi. Bayan Albritton, annesinin onun neyin peşinde olduğunu bilmesini istemediği için onlarca yıl röportajlarda soyadını vermedi.

Chicago’da büyüdü, majör ve minör rock gruplarını turlamak için devrede büyük bir durak. Özellikle İngiliz gruplara ilgi duyduğunu söyledi – “uzun saçlı ve dar pantolonlu şirin İngiliz oğlanlar”. Pamela Des Berres, 1987 tarihli “I’m With the Band: Confessions of a Groupie” adlı anı kitabında, Bayan Albritton’ın fermuarları açması pek olası olmayan bir insan gibi göründüğünü yazdı.

“Acı verici derecede utangaçtı” diye yazdı, “ve onu aljinat ve alçıyla, Eric Burdon’un kasık bölgesine gömülü olarak hayal edemiyordum, ama alçıları kendim gördüm ve hayran kaldım. sanatçılık söz konusudur.”

Bayan Albritton, 2005 yılında The Sunday Age of Melbourne, Avustralya ile yaptığı röportajda, Bay Zappa’nın desteğinin anahtar olduğunu söyledi.

“Frank hayatımdaki en önemli insandı, akıl hocam ve destekçim ve sevgili arkadaşım ve ağlayacak omuzumdu” dedi. “Dünyada bana sanatçı olduğumu söyleyen ilk kişi oydu.”

Ancak 1993 yılında ölen Bay Zappa ile olan bağlantısı bir davayla sonuçlandı. Bir noktada, evi soyulduktan sonra, Bayan Albritton, heykellerini saklaması için Bay Zappa ile iş anlaşmaları olan bir müzik endüstrisi figürü olan Herb Cohen’e devretti. Onları geri almak için ona dava açmak zorunda kaldı, 1993’te kazandığı bir dava.

Hemen sağ kalan kimse bırakmadı.

Bayan Albritton yıllar içinde erkek heykelleri yapmaya devam etti – aktör Anthony Newley koleksiyonundaki müzisyen olmayanlar arasındaydı – ve sonunda kadın göğüslerini repertuarına ekledi.

1995 röportajında muhtemelen hicivli bir şekilde “Göğüsler çok uzun süredir görmezden gelindi” dedi. Göğüs denekleri Mekons’tan Sally Timms ve Evet Evet Evets’ten Karen O’yu içeriyordu. 2009’da konsept sanatçısı Rob Pruitt, New York’taki Guggenheim Müzesi’nde “The First Annual Arka Awards” adlı ironi ağırlıklı bir performans etkinliğinde ona Rob Pruitt Ödülü’nü verdi.

Bayan Albritton, araştırmaların daha az olduğu son yıllarda istekli denek bulmanın daha da zorlaştığını, ancak ilgisinin devam ettiğini söyledi.

“Ekleri olan yetenekli müzisyenler olduğu sürece,” dedi 2011’de bir görüntüde, “Katılım çağrım için müsait olacağım.”