Robert J. Vlasic 96 yaşında öldü; Turşuyu Komik Yaparak Servet Kazandı

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Keskin bir iş anlayışını daha keskin bir mizah anlayışıyla birleştirerek aile işini ülkenin en büyük turşu, turşusu, lahana turşusu ve bir dizi başka tuzlu çeşni tedarikçisi haline getiren Robert J. Vlasic, 8 Mayıs’ta evinde öldü. Bloomfield Hills, Michigan’da 96 yaşındaydı.

The New York Times’ın eski bir Detroit büro şefi olan oğlu Bill, ölümü doğruladı.

İnsanlar binlerce yıldır sebze turşusu yapıyorlar ve muhafaza etme uygulaması Kuzey Amerika’da uzun zamandır popüler; George Washington’un 476 çeşit turşu topladığı söyleniyor.

Yine de, Bay Vlasic, bir süt ürünleri distribütörü işleten bir Hırvat göçmenin oğlu Detroit’te büyürken, ABD Tarım Bakanlığı’na göre, Amerikalılar kişi başına yılda sadece 1,8 pound turşu tüketiyordu.

Bu kulağa çok geliyorsa, Bay Vlasic’in şirketi Vlasic Pickles’ı 1978’de Campbell Soup Company’ye sattığı sırada bu sayının dört kattan fazla artarak kişi başına sekiz pound’a ulaştığını düşünün. Vlasiç, pazarın yaklaşık dörtte birini kontrol ederek en yakın ve çok daha büyük rakibi HJ Heinz’i geride bıraktı.

Şirketin başarısı büyük ölçüde Bay Vlasiç’in yönetim zekasına atfedilebilir. Eğitimli bir mühendis olarak, yöneticilerinin dikkatlerini önemli olan şeye odaklamak için raporlarını tek bir sayfada tutmaları konusunda ısrar etti.

Ancak bu katı yönetim kurulu odası davranışını, ürünlerine rahat, tasasız bir yaklaşımla birleştirdi. Turşu şakalarını severdi ve sonunda onları silahlı, kovboy şapkalı bir kornişon ve bu tuzlu diz tokatlayıcının yer aldığı “Bob Vlasic’in 101 Turşu Şakası” adlı bir broşürde topladı: “Dodge City’deki en sert turşu kim? Marshall Dereotu.”

Vlasic Pickles, 1974’te maskotu Vlasic leylek ile Amerikan pop kültürü panteonuna girdi. Muhtemelen bir papyon, papyonlu gözlükler ve bir postacının sınırıyla bezenmiş, elinde puro gibi bir turşu tutuyor ve Groucho Marx’tan ödünç aldığı bir sesle bilgece çatırdıyordu.

“Şimdi bu, ağzımdan çıkardığım en lezzetli turşu!” dostça bir akya ve turşu sallayarak teslim edilen sloganlarından birine gitti. “Jambonunuzu sıkın! Toikey’inizi poiky yapın!” başka gitti.

Kuşun terzilik ayrıntıları tuhafsa, en azından sözcü seçimi mantıklıydı: 1970’lerin ortalarında bebek patlaması yaşanıyordu ve doğum oranlarının düşmesiyle bir leylek yeni bir iş koluna ihtiyaç duyabilirdi. Ve şirket, hamile kadınların turşu canının çektiği inancıyla oynayan reklamlar yayınlamıştı bile.

Bir koca, erken dönem Vlasic basılı reklamlarından birinde karısına “Tatlım, saat 4 turşusu zamanı” diyor. Bay Vlasiç’in mizah anlayışı buydu.

1974’te The New York Times’a konuşan Vlasiç, “Turşunun eğlenceli bir yemek olduğuna karar verdik” dedi. “Kendimizi ve işimizi fazla ciddiye almak istemediğimize karar verdik.”

Robert Joseph Vlasic, 9 Mart 1926’da Detroit’te doğdu. Büyükbabası Frank, ailesini 1912’de şu anda Bosna-Hersek olan Livno kasabasından Michigan’a getiren bir Hırvattı.

Frank Vlasic, bir oto kaporta fabrikasında çalışmaktan kazandığı parayla bir süthane açtı. Bob’un babası olan oğlu Joseph, şirketi dağıtıma genişletti ve kısa sürede eyaletteki en büyük süt ürünleri distribütörüne sahip oldu. Bob’un annesi Marie (Messinger) Vlasic bir ev hanımıydı.

Bay Vlasiç, 1949’da Michigan Üniversitesi’nden mühendislik derecesi ile mezun oldu. İkinci Dünya Savaşı sırasında Donanma’da görev yaptıktan sonra Michigan’a döndü ve aile işine katıldı.

1970’lerde Bay Vlasic. Katı yönetim kurulu odası davranışını rahat, hafif yürekli bir yaklaşımla birleştirdi ve daha önce “Bob Vlasic’in 101 Turşu Şakası” adlı bir broşür yayınladı. Kredi… Paul Vlasiç aracılığıyla

1940’ların başında, şirket meyve ve sebzelere doğru genişlemeye başladı ve turşuları taşıması ve saklaması daha kolay olacak şekilde kavanozlara koyma fikrine kapıldı. Bir hit oldular: Turşu, her yiyecek kırıntısının kurtarıldığı savaş zamanı Amerika için mükemmel yiyecekti.

Şirkette yükselirken Bay Vlasic, şirketi dağıtımdan üretime taşımaya karar verdi. Detroit’in yaklaşık bir saat kuzeyindeki Imlay City’de bir lahana turşusu fabrikası satın aldı ve turşu yapmak için makineler ekledi. Salatalık ve lahana çiftçileriyle sözleşmeler imzaladı ve yakın eyaletlere ve sonunda ülkenin geri kalanına yayıldı.

Vlasic başlangıçta turşuları sadece üç tarzda sattı: sade, Lehçe ve koşer, sonuncusu en yoğun baharatlı. Yüksekliğinde, klasik mızraklardan ve istifleyicilerden süslü çeşnilere kadar yaklaşık 100 ürün satıyordu.

Bay Vlasic şirketini Campbell Soup’a sattığında, Campbell yönetim kurulunda bir koltukta ısrar etti. Sadece bir tane almakla kalmadı; 1989’dan 1993’e kadar yönetim kurulu başkanı olarak hizmet vermeye devam etti. (Vlasic etiketi artık Conagra Brands’e aittir.)

Bay Vlasic, 1950’de Nancy Reuter ile evlendi. O, 2016’da öldü. Oğlu Bill ile birlikte, Jim, Rick, Mike ve Paul adında dört oğlu daha var; 17 torun; ve beş büyük torun.

Bay Vlasic, aile şirketini sattıktan sonra O/E Automation adlı bir teknoloji şirketi kurdu ve işletti. Ama zamanının çoğunu Michigan’daki kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve yardım kurullarında hizmet ederek geçirdi. Detroit Roma Katolik Başpiskoposluğu’na mali danışman olarak görev yaptı ve Ford ailesi dışında Henry Ford Hastanesi yönetim kuruluna liderlik eden ilk kişiydi.

Oğlunun, zevk aldığı türden bir iş olduğunu söyledi.