Ritimlerini hitlere dönüştüren davulcu Sandy Nelson 83 yaşında hayatını kaybetti.

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Sandy Nelson, 30’dan fazla albüm içeren kariyerinin başlarında yaptığı bir şey olan, pop tarihinde en iyi 10 hit’i davulcu olarak kaydeden birkaç müzisyenden biri, 14 Şubat’ta öldü. Las Vegas’ta bir bakımevi. 83 yaşındaydı.

Oğlu Joshua Nelson Straume, nedeninin Bay Nelson’ın 2017’de geçirdiği felç komplikasyonları olduğunu söyledi.

Bay Nelson, Los Angeles’ta bir seans davulcusuydu. 1959’da, baskın davul kısmı diğer müzisyenlerle birlikte ziyaret ettiği bir striptiz kulübünde duyduğu bir şeyden esinlenen itici bir enstrümantal olan “Teen Beat”i kaydetti.

“G-string’li bu güzel kızlara bakarken, tahmin edin ben ne yapıyordum?” 2015’te The Las Vegas Weekly’ye söyledi. “Orkestra çukurundaki davulcuya bakıyordum.”

“Bir tür ‘Karavan’ ritmi yapıyordu” diye ekledi, bir caz standardına atıfta bulunarak. “’Bum ta da da dum’ – küçük tomlar, büyük tomlar. Bana ‘Teen Beat’ fikrini veren buydu.”

Bay Nelson, Los Angeles’ta popüler bir disk jokey olan Art Laboe’nun arka grubunda çalmıştı ve aynı zamanda küçük bir plak şirketi olan Original Records ve Bay Nelson, basacağını umarak şarkıyı ona götürdü. Bunun yerine, Bay Laboe bunu radyo programında test etti.

“Küçük ahmak, tornadan gerçek asetatı çaldı,” diye anımsıyordu Bay Nelson, “ve birkaç arama gelmedikçe basmayacaktı.”

Bay Laboe, etkilenen dinleyicilerden üç telefon aldığını ve bu kadarının yeterli olduğunu söyledi: Bay Laboe kayda bastı. Ekim 1959’da Billboard’un Hot 100 listesinde 4 numaraya ulaştı ve davul merkezli bir enstrümantal için ender bir başarıydı.

Bay Nelson, 1961’de “Let There Be Drums” ile 7 numaraya ulaşan bir gol daha attı.

İki yıl sonra, Los Angeles’taki Mulholland Drive’da motosikletini sürerken, motosikletine biniyordu. okul servisiyle çarpıştı ve ağır yaralandı. Sağ bacağının bir kısmı ampute edildi. Ama sol bacağıyla bas çalmayı öğrenerek davul çalmaya geri döndü.

2017’de The Las Vegas Review-Journal’a “Uzun vadede” dedi, “Biraz daha iyi teknik geliştirdim.”

1960’larda ve 70’lerde seans müzisyenleri ile “Boss Beat” (1965) ve “Boogaloo Beat” (1968) gibi başlıklara sahip bir dizi enstrümantal albüm kaydetti; bunların çoğu, şarkıların hit kapaklarıyla dolu. davulunu sergilediği gün. Bu işten pek gurur duymuyordu.

1985’te LA Weekly’ye konuşan Nelson, “Rolling Stones’un ‘Memnuniyet’inin şimdiye kadarki en kötü versiyonunu benim tarafımdan yaptım” dedi ve “garip bir şekilde Filipinler’de büyük bir satıcıydı. . Sanırım gıcırtılı saksafonlardan falan hoşlanıyorlar.”

Ancak bu kapaklar arasında, elektronik ortam müziğinin habercisi olan keşiflere olan ilgisine dair bazı ipuçları vardı. Örneğin “Boss Beat”, “Louie, Louie” ve diğer hit şarkılara ek olarak, Bay Nelson’ın okyanus dalgalarının sesine eşlik ettiği “Drums in a Sea Cave”i içeriyordu.

O, yaşamının sonlarında hâlâ deney yapıyordu. Arkadaşı ve müzisyen arkadaşı Jack Evan Johnson, Bay Nelson’ın, 2016’da kaset olarak piyasaya sürülen, dünya dışı bir sese ve temaya sahip, tuhaf, beş parçalı bir konsept albüm olan “The Veebles” ile özellikle gurur duyduğunu söyledi.

Uzun süredir devam eden projenin henüz şekillenmeye başladığı 1996’da The Las Vegas Sun’a “Başka bir gezegenden gelen bir insan ırkıyla ilgili” dedi. “Dünyayı ele geçirecekler ve bize dans etmekten, şarkı söylemekten ve aptalca şakalar yapmaktan başka bir şey yaptıracaklar.”

Sander Lloyd Nelson, 1 Aralık 1938’de Santa Monica, Kaliforniya’da Lloyd ve Lydia Nelson’ın çocuğu olarak doğdu. Babası Universal Stüdyolarında makinistti.

“Ailem, Glenn Miller plaklarıyla kükreyen partiler verdi,” dedi LA Weekly, “ve bunların sesi bana uyuşturucu gibi geldi – ben bu kayıtları duymak zorunda kaldım

Davul özellikle ilgisini çekti ve lisede çalmaya başladı.

“Piyanonun çok karmaşık olduğunu hissettim ve ders almam ve müzik okumayı öğrenmem gerekiyordu” dedi. “Baterilerle anında çalabiliyordum.”

Bir keresinde Phil Spector adında genç bir gitaristle bir grupta çaldığını ve daha sonra ünlü ve sonra da kötü bir yapımcı olduğunu söyledi; Bay Spector, Bay Spector’un grubu Teddy Bears için 1958’de hit olan “To Know Him Is to Love Him”de davul çalması için Bay Nelson’ı getirdi.

Ayrıca Hollywood Argyles için bir çizgi roman mağara adamı hakkında davulda olmasa da 1960’ta çıkan bir yenilik olan “Alley Oop”ta da oynadı. Şarkıyı bir grup stüdyo müzisyeni ile kaydeden Gary S. Paxton’ın 1997’de The Chicago Sun-Times’a anlattığı gibi, Bay Nelson bir son dakika ilavesiydi.

“Zaten bir davulcumuz vardı,” dedi Bay Paxton, “bu yüzden Nelson çöp tenekeleri çaldı ve arka planda çığlıklar attı.”

Yıllar içinde diğer müzisyenler önemli bir etki olarak Bay Nelson’ın erken dönem kayıtlarına atıfta bulundular; bunlardan biri, Aerosmith’in vokalisti olarak ün kazanmadan önce davulcu olarak başlayan Steven Tyler’dı. The San Diego Union-Tribune ile 1997 yılında yapılan bir röportajda, Bay Tyler, Bay Nelson’ın çocukken rifflerinden birini taklit etmeye çalıştığını hatırladı.

“Küçük kauçuk davul pedimi giyene kadar bunu oynadım” dedi. “İlk iki Sandy Nelson albümünü yıprattım.”

Bay Nelson, erken başarısını iyi idare edemediğini kabul etti.

The Review-Journal’a “Paranın çoğunu kadınlara ve viskiye harcadım, geri kalanını da boşa harcadım” dedi.

Oğluna ek olarak, bir kızı Lisa Nelson tarafından yaşatılmıştır.

Bay Nelson, 1987’de Boulder City, Nev.’e yerleşti ve FCC tarafından kapatılmadan önce yaklaşık yedi yıl boyunca evinden bir korsan radyo istasyonu işleterek renkli bir yerel fikstür oldu, Bay Johnson. dedim. Ve sonra mağara vardı.

Bay Nelson, yeraltı alanlarına ömür boyu düşkündü ve Boulder City’de bir kahve kutusu ve kazma ile arka bahçesinde kendi mağarasını kazmaya başladı. Proje onun 12 yılını aldı.

“Bir keresinde bir ‘mağara turuna’ çıkmıştım,” dedi Bay Johnson e-postayla, “ve oldukça tehlikeliydi, hatta çok dik bir açıyla sert çöl toprağına kazıldı, hiçbir şekilde herhangi bir destek yapısından ve oda altta açılana kadar bir yol için aşağıya inmek için yeterli alan. ”

“Orada bir elektrikli klavyesi vardı” diye ekledi.

Bay Nelson, Las Vegas Sun’a arka bahçesindeki mağarasında dinlenmekten keyif aldığını söyledi.

“Burası serinlemek için bir yer” dedi.

“Bacağım olmadan giriyorum” diye ekledi. “Daha fazla yer var.”