Rev. C. Herbert Oliver, Sivil Haklar Aktivisti, 96 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Birmingham, Ala’da ayrımcı polis komiseri Bull Connor ile yüzleşen ve New York City’deki devlet okul sisteminin Siyah çocukları eğitme biçimine meydan okuyan bir sivil haklar elçisi olan Rev. C. Herbert Oliver, 30 Kasım’da öldü. Brooklyn’de. 96 yaşındaydı.

Kızı Patrice Oliver ölümü doğruladı. Yaklaşık bir hafta önce solunum problemleriyle hastaneye kaldırıldığını söyledi.

1960’ların başında, Bay Oliver, Siyah vatandaşlara polisin tacizini belgelemek için Vatandaşlar Arası Komite’yi oluşturan, Birmingham’daki Siyah bakanlar kurulunun sekreteriydi. Bull olarak bilinen polis komiseri T. Eugene Connor’ın gözetimi altında meydana gelen ve şehrin Siyah nüfusuna “Yaşadığınız sürece ve var olduğunuz sürece” diyen 98 polis nezaretinde şüpheli ölüm vakasını kayıt altına aldılar. Connor yaşıyor, Birmingham’da ve Güney’de ayrımcılık olacak. ”

Komite, 1960’dan 1965’e kadar “hem resmi hem de gayri resmi hak ihlalleri iddialarını” belgeledi ve raporlarını kamu görevlilerine ve gazetecilere mektuplar halinde geniş çapta dağıttı.

Mektuplardan birinde Bay Oliver, 15 Eylül 1963’te bombalanan Birmingham’daki 16. Sokak Baptist Kilisesi’nin karşısındaki bir sundurmada tanık olduğu sahneyi anlattı. bombalama.

“Kiliseden üstü örtülü cesetlerin getirildiğini gören kadınlar, kendilerini kısıtlamadan ağladılar ve çığlık attılar” diye yazdı. “Gözümün gördüğüne inandıramadım kendimi. Hala insanların özgürlük ve demokrasi hakkında hiçbir şey bilmediği uzak bir ülkeden gelen bir masal gibi görünüyor.

“Vahşi, vahşi, cani ve dinsiz bombalama” diye devam etti, “tüm dünyaya ırkçılığın kötülüğünü ifşa etti. Patlamanın bu birkaç ürkütücü anı, bizim yıllardır ulusa söylemeye çalıştığımız şeyi, Alabama’da bazılarının insana ve Tanrı’ya karşı en akıl almaz kayıtsızlığın olduğunu söyledi. Beyaz üstünlüğü, Tanrı’ya tapanların ibadethanede ahlaksızca ve vahşice yok edilmesinden oluşuyorsa, o zaman kilise bombacılarının dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük katiller ve korkaklar olduğunu itiraf etmeliyim. ”

Bay Oliver tarafından yayınlanan şiddet nakaratı, Harrison E. Salisbury’nin The New York Times’ta şu sonuca varan bir makalesinin harekete geçirilmesine yardımcı oldu: “Her iletişim kanalı, her karşılıklı çıkar aracı, her mantıklı yaklaşım, orta yolun her santimi parçalandı. kırbaç, ustura, tabanca, bomba, meşale, sopa, bıçak, çete, polis ve devlet aygıtının birçok kolu tarafından dayatılan ırkçılığın duygusal dinamitiyle. ”

Bay Connor ve diğer şehir yetkilileri, The Times ve Bay Salisbury’ye hakaretten dava açtılar. Komiser, 1964’ün sonlarında 40.000 dolar tazminata mahkum edildi, ancak karar, Bay Salisbury ve The Times’ın “yüksek standartta raporlama uygulamaları sergilediklerini” söyleyen bir federal temyiz mahkemesi tarafından tersine çevrildi. ”

Birmingham’daki polis vahşeti azalırken – Bay Oliver bunu Vatandaşlar Arası Komite tarafından üretilen tanıtıma ve iftira davasına bağladı – kuzeye Brooklyn’deki yeni bir göreve gitti ve burada Siyah’ı bölecek bir tartışmaya bulaştı. ve gelecek yıllar için beyaz insanlar.

1967’de, Brooklyn’in ağırlıklı olarak Black Ocean Hill-Brownsville bölümünde, ademi merkeziyetçilik ve topluluk kontrolünde bir deney olarak adlandırılan yeni bir yerel okul yönetim kurulu başkanlığına atandı.

Ancak yerel yönetim kurulunun beyaz öğretmenleri transfer etme yetkisini kabul ettiği şeyi kullanma girişimi şiddetli bir tepkiye yol açtı. Öğretmenler sendikası, transferleri zor kazanılmış kıdem güvenceleri için temel bir tehdit olarak gördü ve şehir çapında bir grev çağrısında bulundu. Görevden alınan öğretmenlerin çoğu Yahudiydi ve bu da antisemitizm suçlamalarına yol açtı. Geri tepme, nihayetinde 1970’de topluluk otoritesindeki deneyin sonuna kadar götürdü.

Bay Oliver ve yönetim kurulu üyeleri, kontrolü bırakmayı reddettiklerinde tutuklandılar, ancak sonunda yumuşadılar.

Oliver, 2018’de mezun olduğu Wheaton College dergisine verdiği demeçte, “İyi bir eğitim eksikliği vardı ve öğretmenler ve müdürler toplumdan değildi ya da öğrencilere yatırım yapmıyordu” dedi. Toplumun huzursuzluğu okullarda merkezlendi. ”

Bay Oliver daha sonra, “Bunun, yönetim kurulundaki velilerin ve yönetim kurulunda görev yapan tüm insanların ilgisinin olduğuna inanıyorum” dedi. “Aşırılıkçı değildik. Toplumda her şeyi kontrol altına almak isteyen aşırılık yanlıları vardı ama biz eğitim meselesinde kaldık. ”

Claude Herbert Oliver, 28 Şubat 1925’te, Ku Klux Klan’dan Robert E. Lee klavern’in orada oluşumundan ve şehrin tramvaylarının yasal olarak ayrılmasından sadece birkaç yıl sonra, Birmingham’da doğdu. Babası Smith Oliver kuru temizlemeciydi. Annesi Blonden Oliver ev hanımıydı.

1940’ların başında Misyoner Eğitim Enstitüsü’nde (şimdi New York’ta Nyack Koleji) okudu ve 1947’de Illinois’deki Wheaton’dan tarih alanında lisans derecesi ile mezun oldu. Siyah seçmenleri kaydeden bir Siyah bakan.

Bay Oliver, Wheaton dergisine “Rahibin bulunduğu cenaze evine gittim ve tabutun içinde onun başında dikildim” dedi. “Ona baktım ve düşündüm ki, ‘Bir bakana böyle yaparlarsa, bu sistemi düzeltmek için bir şeyler yapılmazsa, bir gün onun gibi yatarım ve bu benim sonum olur. ’” (Kendisinin iki kez canına kasteden hayatta kaldığını söyledi.)

1948’de, 23 yaşında ve Birmingham’daki Afro-Amerikan Kilisesi’nin papazı olarak hizmet ederken, birkaç beyaz sivil hak aktivisti ile birlikte kilisesinde “ayrımsız oturmaya izin verdiği” için tutuklandı.

Pennsylvania’daki Westminster Theological Seminary’de ilahiyat alanında lisans ve yüksek lisans dereceleri aldı; yedi yıl boyunca kuzey Maine’deki bir Ortodoks Presbiteryen Kilisesi’nin papazı olarak hizmet etti; ve daha sonra 1960’dan 1965’e kadar Yurttaşlar Arası Komite ve Rev.

Bay Oliver’ın Ruby King ile evliliği boşanmayla sonuçlandı. Kızına ek olarak, bu evlilikten, karısı Lorna (Silvera) Oliver tarafından yaşatılmıştır; yine ilk evliliğinden olan oğlu Claude; ve bir torunu.

Brooklyn’de 1967’den 1992’ye kadar Westminster Bethany Presbiteryen Kilisesi’nin papazıydı ve Manhattan’daki Fifth Avenue Presbiteryen Kilisesi’nde bir yıl danışmanlık yaptı.

1950’lerin başında ilahiyat diplomasını aldıktan sonra, 2013’te Westminster Theological Seminary haber sitesine verdiği bir röportajda, “kilisedeki üst düzeyler tarafından beyaz bir kiliseye çağrılmamın bir geleceği olmadığı anlaşıldı. . İşte o zaman Maine’de hizmet etmem için çağrı geldi ve ben de bunu kabul ettim ve oraya gittim ve hizmet ettim.

Ancak Amerika’daki ırk ayrımı hala 40’lı ve 50’li yıllardaki kadar güçlü” dedi. Bu bölünme, dedi, “sadece daha kibardı, ama daha az gerçek, daha az sağlam ve daha az zaptedilemez değil. ”