Petr Pavel, Ukrayna'daki NATO muharebe kuvvetlerini göz ardı etmedi ve yeniden aday olacağını söyledi

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Yeniden adaylığı reddedip reddetmediği sorulduğunda Pavel, “Elbette, hiçbir şeyi göz ardı etmemek gerekir” dedi. Ona göre eşinden gelecek destek önemli olacaktır. Aynı zamanda faaliyetlerinin sıklığının ikinci döneme de çaba harcamadığını gösterdiğini ifade etti.

Eva Pavlová, “Destek olduğunu görseydim elbette adaylığı tekrar desteklerdim.” dedi.

Başkanın açıklaması, kendisi için beş yıllık bir görev süresinin yeterli olacağını belirttiği önceki tutumundan bir dönüşü temsil ediyor. Ocak ayında Pilsen Bölgesi'ne yaptığı ziyarette mandayı savunmakla ilgilenmediğini belirtti.

“Bunu sonuna kadar yaparsanız beş yıllık görev süresinin çok fazla olduğunu düşünüyorum. Hala emekliliğimin tadını çıkarmak ve ilk önce ayaklarıma kapılmamak istiyorum” dedi Pavel o sırada. Ayrıca seçim öncesi dönemi tekrarlamak gibi bir arzusunun olmadığını da sözlerine ekledi.

Başkan, bisikletin duyguları uyandırdığını itiraf etti

Pavel, görevdeki ilk yılını vahşi sulara benzetti çünkü görev süresinin sonuna doğru kronik hasta olan ve bir aydan fazla bir süre Merkezi Askeri Hastanede yatan selefi Miloš Zeman'ın ardından başkanlık faaliyetlerinin hızını artırmak istiyordu. . Pavel, “Hız öldürücüydü” dedi.

Onun sözlerine göre, eleştirmenlerin özellikle Robert Fremre ile büyük bir sorunu olduğu bir dönemde Başkan, anayasa yargıçlarını seçerken büyük deneyime sahip oldu. Kasım öncesi faaliyetleri nedeniyle kamuoyunun bir kesimindeki güvensizliği gideremedi ve sonunda adaylıktan vazgeçmeyi tercih etti.

Pavel ayrıca, birçok kişinin kademeli olarak değiştirildiği ve kampanyada Pavel'e yardımcı olan ekipten yalnızca gövdenin kaldığı başkanın ofisindeki personel değişikliklerinde de durdu. Şansölye Jana Vohralíková'nın ayrılışı da iyi karşılandı. Cumhurbaşkanı, “Medya buna özellikle Cumhurbaşkanlığı Ofisi olduğu için çok ilgi gösterdi, aksi takdirde değişimler normal bir ofisin ortalamasının altındaydı” diye vurguladı.

• Eski Çek Ordusu Genelkurmay Başkanı ve NATO Askeri Komite Başkanı Pavel, geçen Ocak ayının sonunda yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda eski Başbakan Andrej Babiš'i (ANO) mağlup etti.
  • Pavel, 9 Mart 2023'teki göreve başlama töreninde başkan oldu.

Pavel, danışmanı Petr Kolář'ın halkta büyük duygular uyandırdığını kabul etti, ancak kendisinin Kale'de gri bir saygınlık kazanacağı görüşünü reddetti.

Pavel, “Onun deneyimine değer veriyorum ve onu kullanmamak aptallık olur” diye açıkladı.

Başkan ayrıca, ortak Avrupa para biriminin benimsenmesine ilişkin tartışmayı alevlendirdiği Yeni Yıl konuşmasına da geri döndü.

“Euro etrafında hem profesyonel hem de kamusal tartışmanın başlamasını olumlu görüyorum. Avro etrafında dolaşan efsaneleri çürütmek için de sürekli çalışmalıyız. Bir gün hükümet gerçeklere dayalı bir karar alabilecek” dedi Pavel.

Pavel ayrıca günümüzün en önemli iki Çek politikacısı Petr Fiala ve Andrej Babiš'i de değerlendirdi. Pavel, Fiala'nın sakinliği ve uzlaşma yeteneği nedeniyle saygı duyarken, başkana göre Babiš popülizmin vücut bulmuş hali.

Fico beni hayal kırıklığına uğrattı, Slovaklarla bir anlaşma yapmak istiyorum

Röportajda başkan, Amerikan başkanıyla ilişkiler hakkında da yorum yaptı. Pavel, Joe Biden'la müzakere olasılığını memnuniyetle karşılayacaktır. “New York'ta ya BM Kongresi'nde konuşma yapma ya da Amerikan başkanıyla fotoğraf çektirme fırsatım oldu. Kongre benim için daha önemliydi” dedi Pavel yine de.

Ayrıca Çek Cumhuriyeti ile Slovakya arasındaki hükümetlerarası istişarelerin şu anda askıya alınması hakkında da yorum yaptı. Çek cumhurbaşkanı, “(Başbakan) Robert Fico beni hayal kırıklığına uğrattı ve yalnız değilim” dedi ve Çek hükümetinin diplomatik hamlesini anladığını ekledi. Pavel ayrıca “Slovaklarla anlaşmaya varmaya devam etmek istiyorum” dedi.

Elbette Ukrayna'daki savaş da cumhurbaşkanı için önemli bir konu. Ona göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin galibiyet serisine sahip değil ancak Avrupa'nın Ukrayna'ya mali ve teknolojik desteğini artırmaktan başka seçeneği yok. NATO muharebe birliklerinin Ukrayna'ya gönderilmesi konusundaki tartışmayı da reddetmiyor.

Başkana bir kez daha teyit ettim. @ZelenskyyUa Çek Cumhuriyeti'nin Ukrayna'yı diplomatik, mali ve askeri açıdan desteklemeye devam edeceği belirtildi. Ukrayna mücadelesinde yalnız olmadığını bilmelidir. Saldırgan bizim “savaş yorgunluğumuz” nedeniyle kazanmamalı. https://t.co/SrV6n23vqP

17 Şubat 2024 20:41, Gönderi Arşivlendi: 8 Mart 2024 20:55

“Saldırının başlamasının ardından Rusya, Ukrayna'ya yardım etmek isteyen herkesin meşru hedef olacağını söyledi. İttifak üyeleri Ukrayna'ya tank gönderiyor ve Rusya hiçbir şey yapmıyor, bunun eskisinden daha büyük bir uluslararası hukuk ihlali olacağını biliyor” dedi.

Ayrıca, başlangıçta belirlediği öncelikler olan işlevsel bir Anayasa Mahkemesi, diğer anayasa yetkilileriyle iyi iletişim veya Batı yanlısı bir dış politika üzerinde odaklanmaya devam etmek istediğini de söyledi.