Patricia MacLachlan, ‘Sarah, Düz ve Uzun’ Yazar, 84 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Patricia MacLachlan, aralarında çok satan “Sarah, Plain and Tall”in de bulunduğu çocuk kitaplarının ünlü yazarı, bir dul ve çocuklarına katılmak için öncü bir çiftliğe taşınan genç bir kadın hakkında, 31 Mart’ta Williamsburg, Mass’taki evinde öldü. 84 yaşındaydı.

Ölüm, nedenini açıklamayı reddeden oğlu John MacLachlan tarafından doğrulandı.

İçselliği ve seyrek, nazik düzyazısıyla övülen “Sarah, Plain and Tall” milyonlarca kopya sattı ve çocuk edebiyatının en büyük onuru olan Newbery Madalyası kazandı.

1800’lerin sonlarında ve 1900’lerin başında geçen kitap, Wyoming çayırında karısı doğumda öldükten sonra çocuklarını büyütmeye çalışan bir çiftçi olan Jacob Witting’in hikayesine odaklanıyor. Sarah Wheaton adında bir kadın, yeni karısı ve ailenin annesi olmak için bir isim gazetesine cevap verir ve Maine’deki evinden onlara katılmak için seyahat eder.

The New York Times Book Review’daki yazar hakkında 1986 tarihli bir makalede, Eden Ross Lipson, “Sarah, Plain and Tall” olarak adlandırdı “erken okuyucular için erişilebilir, yüksek sesle okumak için mükemmel, dokunaklı ve yorgun gençleri bile etkiliyor” ve yorgun yetişkinler.” Glenn Close ve Christopher Walken’ın oynadığı 1991 televizyon filmine uyarlandı.

Ms. MacLachlan The Times’a kitabın kendi aile tarihindeki bir olaydan ilham aldığını söyledi. Hikaye, “gerçek Sarah ile tanışan ve kısa bir süre sonra geçmişe dair hafızasını tamamen kaybedecek olan” annesine bir hediye olacaktı – Bayan MacLachlan’a “şimdiyi kaybetmekten çok daha kötü görünen bir kader” dedi. ”

Bayan MacLachlan’ın kariyeri gelişmeye devam etti. “Sarah, Düz ve Uzun” dizisi haline gelen dört bölüm ve düzinelerce başka resim ve bölüm kitabı yazdı.

Yayıncısı HarperCollins, bu yıl üç kitabının daha yayınlanacağını duyurdu.

Bayan MacLachlan’ın çalışmaları genellikle ailelere odaklanır ve zor konulardan asla kaçmaz. 2018’de yayınlanan “Babamın Sözleri”, babalarının ölümünün ardından bir hayvan barınağında gönüllü olarak çalışan kardeşleri takip etti.

The Times Book Review’da Catherine Hong, “Öncül çok üzücü – hatta biraz fazla açık görünse de – MacLachlan onu dikkate değer bir şeye dönüştürüyor” diye yazdı.

Bayan MacLachlan sık sık röportajlarında çocukların okuyucu ve yazar olarak yeteneklerine büyük saygı duyduğunu söyledi. Erişilebilir, ancak pandering içermeyen yazma stili birçok hayranı kendine çekti.

2010’da Publisher’s Weekly’ye “Mektuplarını seviyorum” dedi. “Buzdolabımda bir çocuktan birini kurtardım ve ‘Teşekkürler’ yazıyor. bu kitabı yazdığın için, okuduğum en iyi ikinci kitaptı.’ Bunu sevdim. Ve her zaman bu çocuğun okuduğu en büyük kitabın hangisi olduğunu merak etmişimdir.”

2002 yılında, Bayan MacLachlan, çalışmaları nedeniyle Ulusal Beşeri Bilimler Madalyasını kazandı.

Ms. MacLachlan’ın Wyoming kırlarıyla ilgili öyküsü geniş bir okuyucu kitlesi ve prestijli Newbery Madalyası kazandı ve 1991’de bir televizyon filmine uyarlandı. Kredi… kredi yok

Patricia Marie Pritzkau 3 Mart 1938’de doğdu. Cheyenne, Wyo. Wyoming’de öğretmenlik yapmış olan Kuzey Dakota’lı babası Philo Pritzkau bir eğitim profesörüydü. Annesi Madonna (Moss) Pritzkau, İngilizce öğretmeni ve ev hanımıydı.

Aile Minnesota’ya ve daha sonra babasının Connecticut Üniversitesi’nde ders verdiği ve Patricia’nın liseye gittiği Storrs, Conn.’a taşındı.

Tek çocukken, The Times’a 1986 tarihli makalesinde şunları söyledi: “Geriye dönüp baktığımda, erkek ve kız kardeşler hakkında, bir aileyi neyin oluşturduğu, neyin işe yaradığı ve neyin beslendiği hakkında kitaplar yazdığımı görüyorum. ”

1962’de Connecticut Üniversitesi’nden eğitim alanında lisans derecesi aldı. Aynı yıl psikolog Robert MacLachlan Jr. ile evlendi. 2015’teki ölümüne kadar birlikteydiler.

Daha sonraki kariyerinde, Bayan MacLachlan, kızı Emily MacLachlan Charest ile birlikte birkaç resimli kitap yazdı.

Bayan MacLachlan, oğlu John’a ek olarak kızıyla birlikte yaşıyor; başka bir oğul, Jamison; ve altı torun.