‘Parası’ Motown’ın Lansmanına Yardımcı Olan Barrett Strong, 81 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1959 hiti “Money (That’s What I Want”) ile Barrett Strong, Berry Gordy Jr. adlı yeni başlayan bir müzik girişimcisine ihtiyaç duyduğu ve daha sonra Norman Whitfield ile takım kuran – yakında Motown Records olarak bilinecek olan – işine hızlı bir başlangıç sağladı. “I Heard It Through the Grapevine” ve “Ball of Confusion” da dahil olmak üzere başkaları için hit yazmak öldü. 81 yaşındaydı.

Motown Müzesi, Pazar günü sosyal medyadan ölümünü duyurdu. Daha fazla ayrıntı vermedi.

Bir piyanist olan Mr. Strong, Detroit’teki bir kayıt stüdyosunda en sevdiği sanatçılardan birinin taklidi olan bir riff ile oynamaya başladığında Bay Gordy tarafından yönetiliyordu.

2013’te The New York Times’a “Başka bir seans yapıyorduk ve ben tesadüfen orada oturmuş piyano çalıyordum” dedi. bunun.”

Kayıt mühendisi Robert Bateman, duydukları karşısında hayal kırıklığına uğradı, Bay Gordy’yi uyardı ve kısa süre sonra şarkı, ünlü açılışıyla – “Hayattaki en iyi şeyler bedavadır, ancak onları kuşlara ve arılara verebilirsiniz” – doğdu. Bay Strong’un enerjik bir vokal performansına sahip olan plak, Motown’ın her ikisi de öncüsü olan Tamla etiketinde ve daha sonra Anna’da yayınlandı.

1960’ın başlarında listelerde tırmanmaya başladı ve en çok satanlar listelerini paylaştığı şarkılardan belirgin bir şekilde daha dünyeviydi – Percy Faith’in “Theme From a Summer Place”, Drifters’ın “This Magic Moment”, “Puppy Love” Paul Anka, Everly Brothers’tan “Ben Olalım”. Billboard Hot 100’de 23 numaraya yükseldi ve başarısı Bay Gordy’ye Motown’ı ulusallaştırmasına yardımcı olan para ve güvenilirlik kazandırdı.

Hatta rekor uluslararası bir oyun bile aldı. The Lincolnshire Echo of Britain Nisan 1960’ta “İyi bir güzel bir arka plana sahip,” diye yazdı. Beatles adlı yeni kurulmuş bir grubun dikkatini çeken şey bu güzel arka plan olabilir; 1963’te İngiltere’de piyasaya sürülen ikinci albümleri “With the Beatles”ın melodisini yorumladılar ve o zamandan beri birçok kişi tarafından kaydedildi.

Şarkının yazarlığı söz konusu kalmıştır. İlk kayıtta, Bay Gordy ile başka şarkılar yazan Bay Gordy ve Janie Bradford’a verildi. Ancak, The New York Times’ın 2013’te bildirdiğine göre, telif hakkı kaydı Bay Strong’a da atıf yaptı. Bu telif hakkı 1962’de Bay Strong’un adını kaldırmak için değiştirildi, ancak telif hakkı 1987’de yenilendiğinde adı eski durumuna getirildi, ancak ertesi yıl tekrar kaldırıldı – The Times, “isminin tam anlamıyla üstü çizildi” dedi.

Bay Strong, New York’taki 2004 Songwriters Hall of Fame giriş töreninde. Temptations ve diğer Motown sanatçıları için çok sayıda hitte işbirlikçisi Norman Whitfield ile birlikte görevlendirildi. Kredi… L. Busacca/WireImage for Songwriters Hall of Fame

Her halükarda, şarkının ve Bay Strong’un 2008’de ölen Bay Whitfield ile yazdığı sonraki şarkıların etkisi konusunda hiçbir tartışma yok. “I Heard It Through the Grapevine” Gladys Knight için bir hit oldu ve the 1967’de Pips, 1968’de Marvin Gaye ve 1970’te Creedence Clearwater Revival.

Temptations’ın “Ball of Confusion” 1970’te İlk 10’a girdi ve sonraki iki yıl içinde Strong-Whitfield ekibi bu gruba iki hit daha getirdi, “Just My Imagination (Running Away With Me)” (1971) ve “Papa” Was a Rollin’ Stone” (1972).

Gordy yaptığı açıklamada, “Barrett sadece harika bir şarkıcı ve piyanist değildi, aynı zamanda yazar ortağı Norman Whitfield ile birlikte inanılmaz bir çalışma grubu yarattı” dedi.

“Onların hit şarkıları,” diye ekledi, “ses açısından devrim niteliğindeydi ve zamanın ruhunu yakaladı.”

Bay Strong, 1990’da The Los Angeles Times’a verdiği bir röportajda, o ve Bay Whitfield Ulusal Şarkı Yazarları Akademisi’nden ömür boyu başarı ödülleri aldığında olduğu gibi, başarıları konusunda kendini küçümseyebilirdi.

“Belki 300 şarkı yazdık ve 12 tane iyi şarkımız vardı” dedi. “Yani 288 kötüydü.”

Gazeteci Gerald Posner, plak şirketi “Motown: Music, Money, Sex and Power” (2002) hakkındaki yetkili hesabını araştırırken Bay Strong’un bu yönüyle karşılaştı.

Bay Posner e-posta ile “Barrett’ın mütevazı ve çekingen tavrı, başarısının bir sanatçısı ve söz yazarı için alışılmadık bir durumdu,” dedi. “Sektörde ender rastlanan bir durum olan aklının ucundan bile geçmedi. 1990’larda Motown sanatçıları ve yöneticileriyle yaptığım röportajlarda, herkesin ‘en çok sevilen’ kısa listesinde yer alıyor gibiydi.

“Benimle röportaj yapmak istemedi,” diye devam etti Bay Posner, “çünkü arkadaşlıklarını bozabileceğinden korktuğu için birlikte çalıştığı diğer kişiler hakkında konuşmak istemedi. Müziğinin hikayeye katkısı olmasına izin vereceğini söyledi.”

Bay Strong, 5 Şubat 1941’de West Point, Miss’de doğdu. O 5 yaşındayken aile Detroit’e taşınmıştı.

İlk olarak küçük bir çocukken piyanodan büyülendi. Babası eve eski bir piyano getirmişti ve keman çalarken onu dizinin üstüne oturturdu.

Bay Strong, 2016’da Detroit radyo istasyonu WDET’e “Oynayamadı,” dedi, “ama o zaman oynamak istediğimi biliyordum.”

Genç Barrett, kız kardeşlerinin gospel grubu Strong Sisters ile oynadı.

1999’da Los Angeles Weekly’ye “Kız kardeşlerim çok güzel kızlardı, bu yüzden bütün şarkıcılar şehre geldiğinde, bütün erkekler evime uğrardı. Piyano çalardım ve doğaçlama seansımız olurdu. Jackie Wilson’ı bu şekilde tanıdım.

Bay Wilson gelecek vaat eden bir ritim ve blues şarkıcısıydı ve Bay Gordy onun için birkaç şarkı yazmıştı. Bay Strong, onu evine gelip birkaç şarkı çalmaya davet eden Bay Gordy ile tanıştığında 14 yaşında olduğunu söyledi.

“Ray Charles’ı taklit ediyordum,” dedi. “Ray Charles gibi şarkı söyleyip çalıyordum, onun yapacağı gibi başımı sallıyor ve ayaklarımı yere vuruyordum.”

Bay Gordy için, “Drown in My Own Tears”ın Bay Charles versiyonunu oynadı. Bay Gordy plak işine başlamanın ilk aşamalarındaydı, ancak birkaç yıl içinde Bay Strong yeni kurduğu stüdyosundaydı ve “Money” orada kaydedilen ilk şarkılardan biriydi.

Stüdyoya yerel bir disk jokeyi geldi ve Bay Gordy kaseti ona dinlettiğinde onu yayınlamak istedi.

Bay Strong, WDET’e “Berry hayır dedi, ama yine de aldı, stüdyoya gitti ve radyoda çaldı,” dedi. “Telefonlar açıldı”

Bay Strong, bir Chicago şirketiyle sözleşme imzalamak için kısa bir süre sonra Bay Gordy’den ayrıldı, ancak bundan pek bir şey çıkmadı ve daha sonra 1960’larda Detroit’e döndü ve artık sektörde büyük bir güç olan Motown ile birlikte yazmaya başladı. Bay Whitfield. O zamana kadar, Vietnam Savaşı ve manşetlerdeki toplumsal huzursuzlukla birlikte müzik daha politize olmuştu; Motown tekliflerinin çoğu güncellikten uzak durdu, ancak Edwin Starr için 1970 hiti olan “Ball of Confusion” ve “War” gibi Strong ve Whitfield şarkıları konuyu doğrudan ele aldı.

Bay Posner, “O ve Norman Whitfield, Gordy’nin devam eden emrine karşı başarılı bir şekilde siyasi/sosyal protesto şarkıları üreten tek şarkı yazarlarıydı” dedi.

Motown, 1972’de Los Angeles’a taşındığında, Bay Strong, Detroit’te kaldı. 2001’de The Detroit Free Press’e “Burası çok tuhaf,” dedi. “Orası o kadar da tuhaf değil.”

1970’lerin ortalarında “Stronghold” ve “Live & Love” adlı iki albüm kaydetti. 2001’de, 1990’ların ortasında kurduğu ancak uzun sürmeyen bir plak şirketi olan Blarritt Records’tan “Stronghold II”yi çıkardı. Bay Strong ve Bay Whitfield, 2004 yılında Söz Yazarları Onur Listesi’ne alındı.

Bay Strong’dan hayatta kalanlar hakkında bilgi hemen mevcut değildi.