Palais am Funkturm'daki iş fuarı

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Berlin–Patlamış mısır, çubuktaki waffle veya sanal gerçeklik gözlüklerini düşündüğünüzde çoğu insanın aklına bir kariyer bilgilendirme fuarından ziyade sinema gelir. Bununla birlikte Jobmedi'nin yaklaşık 120 katılımcısı, ziyaretçileri stantlarına çekmek ve onları sağlık, bakım ve sosyal konularda heyecanlandırmak için yoğun çaba harcıyor. Proje yöneticisi Diana Ibraimi, “Bu segmentteki işçiler için rekabet çok büyük, dolayısıyla çok fazla çaba harcanıyor” diyor.

Sinem Aksu (sağda, Vivantes, OTA) ve Jan Gusko (OTA)Volkmar Otto

Osnabrück organizatörleri ticaret fuarını dokuzuncu kez Berlin'e taşıdı; fuar birkaç yıldır Palais am Funkturm'da düzenleniyor. Pek çok okul sınıfı geleneksel olarak Cuma günü bu tekliften yararlanırken, her yaştan ilgili taraflar bu Cumartesi sabah 10 ile 16:00 arasında sektördeki eğitim ve ileri eğitim fırsatları hakkında bilgi edinebilir. Ve bir kez standa getirildikten sonra hamur işleri ve kalemler yeterli olmuyor. Vasıflı işçi sıkıntısı bu kadar büyük hale geldiğinden, işverenlerin çaba sarf etmesi gerekti. Ibraimi, “Bu aynı zamanda ücretlendirme veya çalışma saatlerinin düzenlenmesi için de geçerlidir” diyor. İhtiyacın ne kadar büyük olduğu, üzerinde iş ve eğitimle ilgili çok sayıda iş ilanının asıldığı ve ziyaretçilerin fotoğraf çekmesine izin verilen bir duvarla da gösteriliyor.

Ara sıra taşçılıktan kristal meth satıcısına

Sinem Aksu ve meslektaşı Jan Moritz Gusko, Vivantes Auguste-Viktoria Kliniği'nde cerrahi asistan olarak çalışıyor. İkisi aslında cerrahın ameliyathanedeki sağ kolu ve hatta önlük ve keplerle günde tavsiyelerde bulunuyorlar. İşlerinden ne kadar keyif alsalar da daha fazla iş arkadaşına ihtiyaç duyabileceklerini söylüyorlar. Aksu, “Eğitim sırasında çok şey öğrendiğiniz için birçoğu tıp okuyor, sonra da bizim konumumuzda kimse kalmıyor” diyor. Yanlarında kendine uygun bir eğitim kursu arayan 17 yaşındaki Leyla da vardır. “Hemşirelik alanında staj yaptım ama biraz daha tıbbi iş yapmak istiyorum” diyor.

Birçok yerel katılımcıya ek olarak, bazıları vasıflı işçileri işe almak için daha uzaklara da gitti. Bir psikiyatri hastanesi olan Kbo-Isar-Amper-Klinikum München-Ost'un temsilcileri birkaç yıldır geliyor. İstasyon müdürü Helma Gessler, henüz kimse Berlin'den güney Almanya'ya taşınmamış olsa bile buna bağlı kalmaları gerektiğini söylüyor.

Sergi standlarına ek olarak destekleyici program olarak uzman konferansları da bulunmaktadır. Dominik Forster, ara sıra sigara içen biriyken nasıl kristal meth satıcısı haline geldiğini ve şimdi bağımlılığı önleme alanında çalıştığını anlatıyor. Proje yöneticisi Diana Ibraimi, “Ayrıca hassas konuları ele almak ve özellikle öğrencileri duyarlı hale getirmek istiyoruz” diye açıklıyor. Cumartesi günü, Berlin'deki Alice Salomon Üniversitesi'nde bir derste hemşirelik ve terapi kursları hakkında bilgi verilecek.