Okumanın değeri – Yeni OECD araştırması şunu gösteriyor: Eğitim karşılığını veriyor

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
Okumanın değeri – Yeni OECD araştırması şunu gösteriyor: Eğitim karşılığını veriyor

Bir Bakışta Eğitim araştırması, 38 OECD ülkesindeki mezun sayısını karşılaştırıyor ve yüksek öğrenimin ne kadar karşılığını verdiğini gösteriyor.

Eva Corino

OECD Eğitim ve Beceriler Direktörü Andreas Schleicher, Federal Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Kornelia Haugg ve Eğitim Bakanları Konferansı Başkanı Karin Prien, OECD'nin

OECD Eğitim ve Beceriler Direktörü Andreas Schleicher, Federal Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Kornelia Haugg ve Eğitim Bakanları Konferansı Başkanı Karin Prien, OECD’nin “Bir Bakışta Eğitim” araştırmasının sunumunda.Wolfgang Krumm/dpa

Eğitim araştırmacısı Andreas Schleicher Çarşamba günü yeni OECD çalışması “Bir Bakışta Eğitim”i sundu. Federal basın toplantısının yapıldığı odalarda KMK Başkanı Karin Prien ve Federal Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Kornelia Haugg ile kürsüye oturdu. Çalışma, eğitim politika yapıcılarını ulusal sistemlerini daha iyi ve daha etkili hale getirmeye teşvik etmek amacıyla çeşitli göstergeler kullanarak farklı OECD ülkelerindeki eğitim sistemlerini karşılaştırmaktadır.

Bu yılki çalışmanın özel bir odak noktası, üniversitelerde ve teknik kolejlerde yer alan yüksek öğretimin incelenmesiydi. Yüksek öğretime katılan gençlerde büyük bir artış dünya çapında gözlemlenebilir. Okumuş olan herkes genellikle önemli ölçüde daha yüksek kazançlara ve işgücü piyasasına daha kolay entegrasyona güvenebilir. Almanya’daki lisans mezunları, Abitur veya Fachabitur’u “yalnızca” tamamlamış genç yetişkinlerden ortalama yüzde 67 daha fazla kazanıyor. Kriz zamanlarında, yüksek vasıflı çalışanların işlerini sürdürme veya yeni iş bulma şansları da çok daha yüksektir.

Aynı zamanda, bir ülkenin işgücü piyasası ve ekonomisi, daha yüksek vasıflara sahip artan sayıdaki insandan büyük fayda sağlar. Bu aynı zamanda Andreas Schleicher’in basın toplantısında tanıttığı sloganı da açıklıyor: “Eğitim karşılığını verir: birey için, devlet için ve bir bütün olarak toplum için.”

Ancak Almanya’da üçüncül sektördeki artış diğer ülkelerdeki kadar hızlı gerçekleşmiyor. Bu muhtemelen kısmen verimli mesleki eğitim sistemimizden kaynaklanmaktadır. İkili sistem, son yıllarda bu ülkede refaha büyük katkıda bulundu. Karin Prien, “Ancak daha da geliştirilmesi için acilen ilgilenmemiz gerekiyor” dedi. “Mesleki eğitimin hala üniversite eğitimine gerçek bir alternatif olarak algılanması için daha fazla eğitimi güçlendirmelisiniz. Ve daha iyi bir eşleşme ile ilgilenmeliyiz.”

Dışişleri Bakanı Kornelia Haugg daha önce eğitim şirketlerinin umutsuzca gençleri aradığını ve gençlerin de umutsuzca eğitim şirketlerini aradığını, ancak iki tarafın birbirini bulamadığını açıklamıştı.

Çok sayıda öğrenci geçerli bir nitelik olmadan Alman okullarından ayrılmaktadır.

Temel niteliklerin güvence altına alınmasında da zayıf bir nokta vardır. Çoğu ülkede, lise eğitimi almamış 25-34 yaşındakilerin oranı, genel olarak eğitim kazanımı arttıkça düşmüştür. Almanya’da öyle değil. 2021’de, oradaki genç yetişkinlerin yüzde 14’ü lise diplomasına veya eşdeğerine sahip değildi, bu oran 2011’de yüzde 13’tü.

Andreas Schleicher, bu gelişmenin ancak küçük bir ölçüde göç hareketleriyle, yani birinci ve ikinci mülteci krizleri sırasında birçok çocuk ve gencin Alman eğitim sistemine entegre edilmesi gerçeğiyle mazur görülebileceğini söyledi. Eğitim sistemimiz, sosyal olarak dezavantajlı geçmişlerden eğitimde ilerlemeyi kolaylaştırmada ve tüm öğrencilerin okumayı, yazmayı ve aritmetiği düzgün bir şekilde öğrenmesini sağlamada hala çok iyi değil.

Çalışma aynı zamanda mevcut öğretmen açığıyla ilgili bilgilendirici veriler de sunuyor: Uluslararası bir karşılaştırmada Alman öğretmenlerin en çok kazananlar arasında olduğunu gösteriyor. Orta öğretimdeki öğretmenlerin ortalama maaşları OECD ortalamasının iki katından fazladır.

Berlinli öğretmenlere ödeme yapmak: zaman mı para mı yoksa hiç mi?

Berlinli öğretmenlere ödeme yapmak: zaman mı para mı yoksa hiç mi?

Çalışma saatleri yüksek olma eğilimindedir, ancak yıllık toplam öğretim süresi 641 saat ile OECD ortalamasının biraz altındadır. Bu da öğretmenlerin derslere hazırlanmak ve sınıf dışında öğrencilerle etkileşimde bulunmak için orantısal olarak daha fazla zamana sahip olduğu anlamına gelir.

Andreas Schleicher, Almanya’daki öğretmenlik mesleğinin mali açıdan hâlâ cazip olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, arzulanan çok şey bırakan şey, mesleğin entelektüel çekiciliğidir. “Temel olarak, ilerleme fırsatları ve ilgi ve yeteneklere göre görev farklılaştırması yoktur. Yeni başlayan öğretmenler için akıl hocası eksikliği var ve hala çok az profesyonel ekip çalışması var.”