“Öğretmenlerimiz için dijital bir masa”

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
Berlin okul portalı: “Öğretmenlerimiz için dijital bir masa”

Bir yıl önce, Berlin okulları için yeni dijitalleştirme stratejisi sunuldu. Okul portalının geliştirilmesinde büyük ilerleme kaydedildi.

Eva Corino

Joan Miró İlkokulunda dijitalleşme ilerliyor ve öğretmen Oscar Sola, öğrencilerinin Scratch programlama dilini kullanarak küçük oyunlar geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Joan Miró İlkokulunda dijitalleşme ilerliyor ve öğretmen Oscar Sola, öğrencilerinin Scratch programlama dilini kullanarak küçük oyunlar geliştirmelerine yardımcı oluyor.Sabine Gudath

Berlin–Geçen yaz, dönemin Eğitim Senatörü Sandra Scheeres, özel olarak toplanan sayısallaştırma danışma kurulunun hazırladığı yeni bir sayısallaştırma stratejisini sundu. Şu anda 36 kişilik bir ekibe liderlik eden Anja Tempelhoff, Berlin eğitim yönetiminde uygulamadan sorumlu.

Bu arada bu ekip, Berlin okul portalının geliştirilmesinde çok iyi ilerleme kaydetti. Sonuçlar Perşembe günü Charlottenburg’daki Joan Miró ilkokulunda düzenlenen bir basın toplantısında açıklandı. Berliner Zeitung’dan Anja Tempelhoff, “Okul portalı, öğretmenlerimiz için büyük bir dijital masadır” dedi. “Bir öğretmen olarak masama gidiyorum ve orada tüm renkli olasılıklar dünyam var.”

Okul portalı, çoklu oturum açma gibi çalışır. Kişisel kullanıcı adınız ve parolanızla bir kez oturum açarsınız – ve ardından portalın sunduğu her şeye erişebilirsiniz: Bunlar iki öğrenme yönetim sistemidir, yani Berlin öğrenme odası ve onun öğrenmesi, Haber konferans sistemi Big Blue Button, ardından matematik aracı Bettermarks ve medya forumu. Bu forumda artık kapsamlı testlerden sonra veri koruma uyumlu ve BT güvenli olarak sınıflandırılan 70 uygulamaya erişebilirsiniz.

Medya forumu, okul yönetiminin tereddüt etmeden kullanabileceği, sıklıkla talep edilen olumlu uygulamalar listesidir. Okul Dijitalleştirmeden Sorumlu Devlet Bakanı Aziz Bozkurt, “Ve şirket portalı, tabiri caizse, Senato Aile, Gençlik ve Aile Dairesi’nin uygulama mağazasıdır” dedi. “Okullar bize halihazırda hangi uygulamaları kullandıklarını ve hangilerine ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Bunlar daha sonra kurum içinde test edilir ve testten geçilirse medya forumuna dahil edilir.” Orada, tüm Berlin okulları uygulamaları seçebilir ve Senato Departmanından bunları devlete ait cihazlara yüklemesini isteyebilir.

Berlin artık kendi olumlu listesine sahip – bugüne kadarki tek federal eyalet olarak

“Şimdiye kadar Berlin okullarından 200 soruşturma yapıldı, şimdiden 70’i kontrol ettik. Daha önce bu görev için ayrı bir pozisyon oluşturduğumuz için bu iki ila üç ay sürdü. Şimdiye kadar bu tepeden tırnağa yapıldı” diyor Bozkurt. Seçilen uygulamalar, örneğin, geometri ve cebir için bir araç (GeoGebra) ve öğrenci yönetimi ve öğretmen takvimleri için bir araç (TeacherStudio) içerir.

Anja Tempelhoff, Berlin’in kendi pozitif listesine sahip tek federal eyalet olduğunu söyledi. “Şimdi sürecimizi ve listemizi kopyalamak isteyen diğer federal eyaletlerden birçok talep alıyoruz.” Senatör Astrid-Sabine Busse, Berlin’in okulların iki öğrenme yönetim sistemini (LMS) ücretsiz kullanmasına izin veren tek federal eyalet olduğuna da dikkat çekti. çok farklı güçlere sahip olacak şekilde etkinleştirin.

yer   Joan Miró ilkokulunun okul portalı (soldan sağa): Aziz Bozkurt, Oscar Sola, Astrid-Sabine Busse, Andreas Steinhauser, Anja Tempelhoff ve okul müdürü Wolf-Dieter Wagner.

Joan Miró İlköğretim Okulu’ndaki okul portalının sunumu (soldan sağa): Aziz Bozkurt, Oscar Sola, Astrid-Sabine Busse, Andreas Steinhauser, Anja Tempelhoff ve okul müdürü Wolf-Dieter Wagner.Sabine Gudath

500 okul şu anda açık kaynak platformu Moodle’a dayanan Berlin öğrenme alanını kullanıyor. 146 okul, eğitim yönetiminin kullanım lisansını dört yıl daha yeni aldığı Norveçli bir şirketin LMS’si olan itslearning’i kullanıyor. Berlin öğrenme alanı şimdi daha da geliştirildi ve her okul için ayrı bir Moodle örneği oluşturuldu, böylece çok sayıda kullanıcının eşzamanlı erişimi artık sorun değil.

Pek çok Berlinli, öğrenim alanı çöktüğünde, ikinci tecrit döneminde evde eğitim almayı hâlâ hatırlıyor. O zamanlar, sorunu çözmek için BT uzmanı Andreas Steinhäuser etrafında Cyber for Edu derneği istendi. Steinhäuser, “O sırada hasta yoğun bakım ünitesindeydi, ancak onu stabilize edebildik” dedi. Artık tamamen sağlıklı ve özgürce hareket edebiliyor.

Bir BT girişimcisi Senato’ya övgüde bulundu

Steinhäuser, “anlamlı bir şeyler yapmak isteyen ve risk sermayedarları için çalışmaktan bıkmış” diğer idealist BT insanlarıyla birlikte, Berlin öğrenme alanını daha da verimli hale getirmek için çalışan Infra.run Service GmbH şirketini kurdu.

“O zamanlar şüphelerim vardı: Senato yönetimiyle birlikte çalışan bir BT şirketi olarak bu kesinlikle ters gidecek. Ancak işbirliği mükemmel ve çok yapıcı,” diyor Steinhäuser. Senatör, “Adama rüşvet verilmedi, sizi temin ederim” diye şaka yapıyor.

Konuşmasının başında şöyle dedi: “Dijital olan her şey insanlığı ilerletmez.” Ancak teknolojinin “pedagojik değer katabildiğini” öğrenmek istiyordu.

“Öğretmenin genellikle karanlıkta oturduğu canavar”

Bu yüzden, öğretmenlerin ve altıncı sınıf öğrencilerinin robotlar ve dijital uygulamalarla nasıl çalıştıklarını gösterdikleri Joan Miró İlköğretim Okulu’nun Makerspace’ine gidiyor. Üç kızdan oluşan bir grup görsel programlama dili Scratch kullanıyor. 12 yaşındaki Lotte, “Şu anda küçük bir oyun programlıyoruz,” diyor. “Kazanmak için dokuz topu yakalamanız gereken bir kase hakkında.”

Joan Miró İlkokulu öğrencileri, Duvar'ın yıkıldığı zaman hakkında bir podcast hazırlıyor.

Joan Miró İlkokulu öğrencileri, Duvar’ın yıkıldığı zaman hakkında bir podcast hazırlıyor.Sabine Gudath

Başka bir grup ise Audacity programıyla çalışıyor. Şu anda Duvar’ın yıkıldığı zamanla ilgili kendi podcast’ini üretme sürecinde. Çeşitli görgü tanıklarının konuşmaları duyulur. Senatör heyecanlı. “Benimle o zaman röportaj yapabilirdin, 9 Kasım 1989 gecesini hala hatırlıyorum.”