Öğretmen, Ukrayna'daki okul çocuklarının motivasyonunun önemli olduğunu analiz etti

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Bahsettiğim şeyle ilgili, çünkü Masaryk'in Etin'de bulunduğu Pilsen'deki üssünde Vietnamlılar, Bulgarlar, Polonyalılar, İtalyanlar ve çeşitli eski Sovyet cumhuriyetlerinden uzun yıllara dayanan deneyime sahip yabancılar da dahil olmak üzere çeşitli milletlerden yabancılar var. Ukraynalıların yürüyüşünün ardından çarklar hiçbir şekilde şaşırmadı ve yıllar önce başlattıkları yola devam ettiler. Hem koordinatörün hem de yabancıların birbirlerinin farklılıklarına saygı duyma konusunda uzun bir geçmişi var. Ve biz doğuştan gelen ötekilikten değil, aynı zamanda çeşitli özel eğitim ihtiyaçları olan çocuklardan da bahsediyoruz. Öyle olsa bile, bunlar döngünün uzun vadeli bir gerçeğidir.

Kurttan gelen Ukraynalı mülteci kadınları Çek kolejlerine entegre etmek mümkün mü?
Çünkü bir öğretim görevlisi olarak Ulusal Pedagoji Enstitüsü'nün seminerleri ve web siteleri sayesinde diğer çevrelerle de iletişim halindeyim, zamanla bunun yapılabileceğini düşünüyorum ama kolay değil çünkü her çocuk farklıdır, bazı özellikleri vardır. kolaydır, diğerlerinde ise uzun zaman alır.

Hangi çocuklarla kolay, hangisi değil?
En önemli ön koşul çocuğun ve dolayısıyla ailenin güvende kalma konusundaki motivasyonudur. Bir aile bizimle kalmak istediğinde, çocuğa biraz Çekçe öğrenmesinin, temel aşamayı iyi bir şekilde geçmesinin önemli olduğunu bildirin, böylece ara aşamaya geçebilir. Entegrasyonları zor olan çocuklar, sırf köstebek için Esk'e kaçtıklarını düşünen ailelerden geliyor. Ancak kalış süreleri uzuyor ve ebeveynler dönüşte işlerin yolunda gitmemesinden dolayı çok sinirlenmeye başlıyor. Ukrayna girişinde evlerini kaybeden ailelerin durumu da aynı.

Yani bu aileler bir an önce taşınmak istiyorlardı, dolayısıyla çocuklar ders çalışmaya pek motive olamıyorlardı ama ayrılışın ertelendiğini öğrendiklerinde motivasyonlarını mı kaybettiler?
Onları motive etmek için onlarla birlikte çalışmalıyız ama aylar süren durgunluğun ardından onları yeniden başlatmak hiç de kolay değil. Sonunda adaptasyon ihmal edildiğinde, eska'da gördükleri engelleri aşmaları yeterli oldu ve burada başardılar. Ancak bu her zaman öğretmenlerin tarafında değil, Ukraynalı ailelerin tarafındaydı. Gökyüzünde sadece bir süre kalacağınız gerçeğini bozmaları anlaşılır bir şey.

Bu tür ailelerden oluşan bir vtina var mıydı?
Bu farklı. Bir yanda kurttan mülteci olarak eska'ya içen çocuklar var, aileleri uzakta, orta ve üst düzey pozisyonlarda çalışıyorlar ya da çalışmak için Ukrayna'ya gidiyorlar ya da uzak mesafedeki aileler var. bir önceliktir. Bu çocuklar oldukça hızlı bir şekilde Çekçe öğrendiler, iyi notlar almak ve kendileri için çalışmak istiyorlardı. Eska şunu gördü, en azından bir süreliğine ülkede kalacaklar, mesafelerinin bir kısmına kadar değil. Bazı aileler kurda aldırış etmeden sonuna kadar içip yemek istiyordu. Bu çocukların bile motivasyonu oldukça yüksek.

Yani Çek toplumunda olduğu gibi: mesafe motive olmuş çocukları ve geri kalanları mı doğurur?
Evet, aynı.

Uyum sağlayamayan çocuklarda kurt olmanın getirdiği psikolojik sorunların rolünü siz mi oynuyorsunuz? Kısa bir süre önce Ukraynalı bir kadın Tachovsk'ta intihar etti ve bu gerçek özellikle…
Ve bu bir sonraki adımdır. Çalışmak için motivasyonunuz yok çünkü burada olmak istemiyorsunuz, geleceğinizi burada görmüyorsunuz. Bir de bir tür travma yaşayan çocuklar var. Bisiklette yaklaşık beş kişi vardı ve uzun bir süre onların akıllarından neler geçtiğini öğrendik.

Bu çocuklar iletişim kuramadı mı?
Yıllardır orada olan Ukraynalı çocuklarla sevilinceye kadar bazen iletişim kurmadılar, bazen konuşmadılar bile. Veya bu konuda ilerleme kaydedemediler. Annelerini bisiklete bindirmenin zor olması işleri karmaşık hale getirdi. Son olarak kurttan Pilsen'e kaçan ve kar amacı gütmeyen ihtiyaç sahibi kadınlardan oluşan bir kuruluşta çalışan Ukraynalı bir psikologla bağlantı kurduk. Bize çok yardımcı oldu ve yardımcı oldu. Çocuklar da açıldı çünkü arkalarında aynı uzun deneyim var. Sonunda bombalama nedeniyle bodrumda kanlar içinde oldukları, yakın bir avcıyı, örneğin baba veya ağabeylerini kaybettikleri gerçeğiyle barıştılar.

Kurt tutuklanması sırasında içki içen çocukların arkasında bu travma kalmamıştı çünkü hızla kaçıyorlardı. Çek Cumhuriyeti'nde çok fazla destek aldılar, ancak bir, bir buçuk yıl içinde, bu travmayı arkalarında bırakan çocuklar, Ukrayna'yı desteklemeye pek meyilli olmayan Çek toplumuna girme şansına sahip oldular. hatta Ukraynalılara karşı olumsuz bir ruh hali vardı. Bu aynı zamanda insanların kurttan bıkmış olmasıyla da ilgilidir.

Kısacası desteğe ihtiyacı olan çocuklar alamadı mı?
Evet, ayrıca her ikisini de yöneten baş düşmanla tanıştılar. Ne yazık ki, bu kabalık bazen aynı zamanda bir öğretmendir.

Esk'te psikolog sıkıntısının olmasının bu duruma katkısı var mı?
Bu büyük bir sorun. Bu durum çocuklar için, özellikle de dil engeli olanlar için bir dezavantajdır.

Ukraynalı psikologlar, psikologlar ve şirketinizde temizlikçi, sağlık görevlisi olarak çalışan diğer kişiler ne yapmalıdır? Tutam?
Danışman olarak çalışabilecekleri ve okullardaki çocuklara destek sağlayabilecekleri kar amacı gütmeyen kuruluşlarla iletişime geçin. Ukraynalı psikologlar Nostrifikasyona sahip olmadıkları takdirde Estonya'da kendi muayenehanelerini açamazlar. İşe yarar mı bilmiyorum ama mesleklerinde sadece Ukraynalı hastalarla çalışsalar güzel olurdu. Bunun sisteme çok faydası olacaktır.

Ulusal Pedagoji Enstitüsü'nde öğretim görevlisi olarak verdiğiniz web semineri ve seminerde öğretmeniniz en sık ne soruyor?
En büyük sorun motivasyon. Çocukların çalışmasına kesinlikle izin vermeyin. Kendi cümlelerimle biraz karıştıracağım ama bazen öğretmenin tutuklanma sırasında ihmal etmesinden de kaynaklanıyor. Çocukları strese sokmak ya da gereksiz yere iyileşmelerini sağlamak istemediler, bu yüzden ders sırasında oturup etina içmelerine izin verdiler. Ancak sadece çocuklar değil, çocuklar da hiçbir şey yapmanıza gerek olmadığı gerçeğine hızla alışırlar ve o zaman iş ahlakı düşer. Altı ay sonra öğretmen birdenbire Çekçe konuşabildiğini ve hâlâ çalışması gerektiğini hatırladı ama ben onu hemen rahat bırakacaktım.

Çocuklar neden düzenli bir rejime sahip olmalı da bunun yerine bazıları oturup izlemeli?
Öğretmenler, altı ay içinde Çek çocukları dinleyerek ve onlarla iletişim kurarak biraz Çekçe öğreneceklerini tahmin ediyorlardı, ancak iş ahlaklarını kaybettiler ve hızlanmak zorunda kaldılar. Bu yüzden öğretmenlere ilk dersten itibaren çocuklara biraz çalışma vermelerini öneriyorum. Cehennem kelimeleri gibi küçük derslerle başladım, tabletle çalıştım, e-öğrenmelerle başladım, bugün pek çok fırsat var. Daha sonra yıllar kademeli olarak artırılabilir. Ukraynalı çocuklarla başlangıçtan itibaren çalışıldığında, standart okul rejimine yarım yıl erken girip dahil olmaya başlıyorlar. Motive olduklarında muhtemelen diğer öğrenci arkadaşlarını dövüyorlar.

Çocukların iş ve travma nedeniyle yaşadıklarını unutmaları mümkün mü?
Bir çocuk grupta travma yaşadığında, uyum sağlamaya, onu psikolojik olarak istikrarlı ve sakin tutmaya odaklanalım. Bu maaş tüm insanlara. Strese maruz kaldıklarında yeni bilgiyi özümseyemezler. Ukraynalı çocuklar yabancı dil öğrenmekte ve öğrenmek zorunda kalmakta zorluk çekiyorlar. Ayrıca yeni bir çevreye, yeni insanlara, yeni bir ülkeye uyum sağlaması gerekiyor. Hepsi bir arada onun için büyük bir stres.

Ukrayna kolkh'lerinde Esk'te olmayan başka gelenekler var mı?
Ukraynalı bisikletlerin çok fazla çiviye sahip olmadığını ya da eksikliğini öğrendik, bu konuda aptalız. özellikle bisiklet kuralının kuralları gereği o güne kadar mazeret mektubunun gelmesi lazım, yokluk biraz şüpheli olunca haftada bir iki gün hep hata yapıyorsun, doğuralım yaşayalım, o yüzden öyle O. Ukraynalı aileler ise oldukça şaşırıyorlar çünkü Ukrayna çarklarının sorumluluğunu ailelere bırakmıyorlar ve bu yüzden onları direksiyona çağırmıyorlar. Ukrayna kolkh'lerinde özellikle kırsal kesimde özgür bir rejim var.

Serbest rejim terimiyle neyi kastediyorsunuz? Bu kadar çok iç mekan istemiyor musun?
Nasıl nerede. Evliliğe gelince, çocuğun şehirden mi, köyden mi, girişten mi, arkadan mı olduğuna göre değişir. Buna değer. Kiev'den batıya ve büyük şehirlere kadar Kolch'a giriş için çok fazla talep yok. Çocuklara yönelik yardımseverlik Ukrayna'nın her yerinde yaygındır. Uitel orada Esk'tekiyle aynı yetkiye sahip değil. Estonya'da çok fazla yetkimiz olmadığını düşünüyordum ama Ukrayna ile karşılaştırıldığında öğretmenlerin çok fazla yetkisi var. Ancak Ukrayna'da Rodia'dan çok daha fazla yetkiye sahipler. Çocuklar bizi dinlemediğinde ve kurallarımızı benimsemek istemediklerinde davranışlarımızın…

Yani seni doğuruyorum ve onu geri mi alıyorlar?
Evet, çocukları karşılaştırın, onlara açıklayın. Ukraynalı yerliler şunu söylediğinde: Öğretmeni dinlemelisiniz, zaman alır. Elbette her zaman değil ama bazen. Lupusun patlak vermesinden sonraki ilk altı ayda onların etrafında Ukraynalı gruplar oluştu. Herhangi bir tarafa kızgın olduklarından değil ama birbirleriyle, Çeklerle ve Çek çocuklarıyla kavga ediyorlardı. Biz de Ukraynalı aileye özel tercüman davet ettiğimiz iki etkinlik düzenleyerek tepki gösterdik. Bunun sayesinde durum eşitlendi.

Öğretmenler için uygun mu?
Evet. Bunun tüm Ukraynalı aileler için tam maaş olup olmadığını bilmiyorum ama bizim için işe yaradı. Bu prosedürle ilgili olumlu deneyim, Roma'daki Ulusal Pedagoji Enstitüsü'nde verdiğim seminerdeki öğretmen tarafından da doğrulandı.