NFL’nin İlk Siyah Hakemi Johnny Grier, 74 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1988’de Ulusal Futbol Ligi’nde ilk Siyah hakem olan ve bu pozisyonda 16 yıl boyunca bir hakem ekibinin en iyisi olan Johnny Grier Salı günü Pasadena, Md.’de öldü. 74 yaşındaydı.

Ölümü torunu Bryanna Grier tarafından açıklandı. Bir sebep belirtmedi.

Bay Grier, 1981’de saha hakemi olarak lige katıldığında bir lise ve kolej görevlisiydi ve savunmanın arka alanında yan çizgideydi. İlk başta hakem Jim Tunney’nin hakem ekibi için çalıştı.

“’John, bu senin ilk senen ve seni yedek hakem yapmak istiyorum, bu yüzden ne zaman bir ekip konferansımız olsa gelip dinle, ve eğer varsa önerileriniz, bana bildirin.’ Bay Tunney bir telefon görüşmesinde hatırladı. “Çok çalıştı, kuralları biliyordu ve koçlarla ve oyuncularla arası iyiydi.”

Dört yıl sonra, Bay Grier hakem Dick Jorgensen başkanlığındaki ekibe geçti. 1988’de hakemliğe terfi etmeden kısa bir süre önce Super Bowl XXII’nin saha yargıcıydı.

Bay Grier, NFL’nin ilk Siyah hakemiyken, ligin ilk Siyah hakemi değildi; Burl Toler, 1965’te işe alındığında bu ayrımı kazandı. Mike Carey, 2008’de bir Super Bowl’da görev yapan ilk Siyah hakemdi.

Bay Grier, öncü statüsünü en aza indirdi. 1988’de Ebony dergisine “Sevmediği birine karşı ilk kez bir çağrı yaptığımda, sadece başka bir hakem olacağım” dedi.

Bir hakem olarak – oyun kurucu bebek bakıcılığı olarak adlandırdığı – bir saha yargıcı olmaktan daha kolay bir işi olduğuna inanıyordu.

“Bir saha yargıcı olarak, sahanın 25 yard aşağısındaydım,” demişti bir keresinde sendikasyon programı “The George Michael Sports Machine” ile ilgili bir röportajda. “Kimsenin benim arkama geçmemesi gerekiyordu ve o zamanlar Willie Gault ve Ron Brown gibi adamlara ayak uydurmayı düşünüyorsunuz. Maç bittikten sonra çok yoruldum.”

Şu anda ligin hakemlik, eğitim ve geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı olan eski bir baş yan hakem olan Wayne Mackie, saha hakemi olmanın sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda bir bedel de gerektirdiğini kabul etti. Bir telefon görüşmesinde Bay Grief için “Zihinsel olarak yorgun olduğuna bahse girebilirsiniz” dedi.

2004 yılında bir oyun sırasında bir bacak yaralanması Bay Grier’in hakemliği bırakmasına neden oldu. Daha sonra lig ofisinde çalıştı ve Kuzeydoğu bölgesel hakemlik amiriydi.

Bay. Grier, 1999’da Dolphins ve Denver Broncos arasındaki bir oyun sırasında Miami Dolphins’in oyun kurucusu Dan Marino ile tartışıyor. Kredi… Gary Caskey/Reuters

Johnny Grier, 16 Nisan 1947’de Charlotte, NC’de doğdu Babası Walter, bir inşaat işçisiydi; annesi Ruth (Küçük) Grier bir ev hanımıydı.

Johnny, mezun olduğu Washington’daki Dunbar Lisesi’nde basketbol maçlarını yönetmeye başladığında 18 yaşındaydı. La, Shreveport’taki Hava Kuvvetlerinde görev yaparken futbol maçlarını aradı. Terhis olduktan sonra, NFL onu işe almadan önce önce Orta Doğu Atletik Konferansı ve ardından Atlantik Kıyısı Konferansı için kolej oyunlarında görev yaptı.

Hakemlik tam zamanlı bir iş değildir, bu nedenle Bay Grier uzun yıllar C&P Telephone (daha sonra Bell Atlantic’in bir parçası oldu) için mühendis olarak çalıştı. 1987’de University of the District of Columbia’da işletme lisans derecesi ve altı yıl sonra orada yüksek lisans derecesi aldı.

Torunu Bryanna’ya ek olarak, başka bir torunu Brytani Grier tarafından hayatta kaldı; oğlu Lowell; ve kız kardeşi Donna Grier.

1990’ların sonundan başlayarak birkaç yıl boyunca, Bay Grier Orta Doğu konferansının yöneticiliğini yaptı. Oradayken, Division I futbol maçını yöneten ilk kadın olan Annice Canady’yi tuttu.

Bay. Mackie, Bay Grier’in hem kolej düzeyinde hem de NFL’de kendisi ve diğer Siyah yetkililer için önemli bir akıl hocası olduğunu söyledi. Daha güçlü Büyük Doğu Konferansı için besleyici görevi gören ancak Siyah yetkililerden yoksun olan Atlantic 10 konferansında görev aldı.

Bay Mackie, Bay Grier’in kendisine, “’Ne tür bir hakemlik programı oluşturduğumu bilmelerini istiyorum, böylece artık Afrikalı Amerikalı yetkilileri bulamadıklarını söyleyemezler’” dediğini hatırladı.