Nets’in 54 Yıllık Resmi Golcü Oyuncusu Herb Turetzky, 76 yaşında hayatını kaybetti

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Tutkulu bir basketbol hayranı olan ve göçebe Brooklyn Nets takımının 1967’deki başlangıcından geçen yıl emekli olana kadar oynadığı hemen hemen her iç saha maçında resmi golcü olan Herb Turetzky, Pazartesi günü evinde öldü. Whitestone, Queens’de. 76 yaşındaydı.

Karısı Jane, sebebin, beyinde hareketi kontrol eden sinir hücrelerinin başarısız olmasına neden olan birincil lateral skleroz olduğunu söyledi. Son yıllarda oyunlara tekerlekli sandalye ile katıldı.

54 yılı aşkın bir süredir titizlikle istatistik tutan Bay Turetzky, Julius Erving, Rick Barry, Buck Williams, Jason Kidd ve Kevin Durant gibi Nets yıldızlarının sahadaki gollerini, ribaundlarını, asistlerini, faullerini ve serbest atışlarını kaydetti. Sonsuza kadar Net, takımın fiili tarihçisi ve oyuncuların ve haber medyasının sosyal bir arkadaşı oldu.

Nets’in kendi sahasında oynadığı 2.200’den fazla maçında skor defteriyle orta sahadaki yerini aldı. İlk olarak takım Amerikan Basketbol Birliği’ndeyken ve daha sonra ligler birleştikten sonra Ulusal Basketbol Birliği’nde oynadı.

“Skor masasına çok fazla sınıf ve deva getirdi, mutlaka aradığınız bir yer değil” dedi. New York Nets, 1974 ve 1976’da ABA şampiyonalarına gitti. “İş, bazı insanlar için ağır, ancak Herb için değil. Buna çok önem verirdi ve itibarı her yerde ondan önce gelirdi.”

Bay Turetzky 1967’de Brooklyn’deki Long Island Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisiydi ve müstakbel eşi Jane Jacobs’ı takım tarihindeki ilk maçı izlemek için New Jersey’deki Teaneck Armory’ye götürdü. Sonra New Jersey Amerikalıları denilen, Brooklyn’den iki katlı forvetin bir eşleşmesinde Pittsburgh Pipers’ı oynuyorlardı: Pipers’tan Connie Hawkins ve New Jersey’den Tony Jackson, Bay Turetzky gibi, Brownsville mahallesindendi.

“Bizim hiç paramız yoktu ve onun bedava biletleri vardı ve biz de maçı izleyecektik” dedi Bayan Turetzky telefonla.

İhbardan önce, Amerikalıların koçu ve genel menajeri Max Zaslofsky, hakem masasının boş olduğunu fark etti ve Bay Turetzky’yi gördü. Bay Turetzky’yi Bay Zaslofsky’nin koçluk yaptığı Amatör Atletizm Birliği takımının maçlarına katılmasından tanıyordu. Skoru tutup tutamayacağını sordu.

Geçen yıl bir Sports Illustrated profilinde alıntılandığı gibi, Bay Turetzky “Max, çok isterim” dediğini hatırladı. “Buradayım, öyleyse neden olmasın?” “O zamandan beri o koltuktan hiç ayrılmadım” diye ekledi.

Teaneck’teki bir sezonun ardından Bay Turetzky, Nets’i Long Island’a kadar takip etti ve burada Nassau Coliseum dahil üç arenada oynadılar; sonra Newark’taki Prudential Center da dahil olmak üzere New Jersey’deki üç eve; ve nihayet Brooklyn’deki Barclays Center’a.

1984 ve 2018 yılları arasında art arda 1.465 maça çıktı.

2012’de New Jersey gazetesi The Record’a “Üst üste 900. maçımı yaptığımda NBA TV’de haber yaptılar” dedi. “Charles Barkley açıktı ve Barkley’e bu yorumu yaptıklarında hepsi dedi ki: ‘Dokuz yüz düz Nets oyunu mu? Uzunluk, o adam çok kötü basketbol gördü.’”

“Bazı kötü maçlar gördüm” diye ekledi, “ama harika maçlar da gördüm.”

2020’de, tüm kötü ve harika oyunların – ve bunların arasındakilerin – 2.206’ya ulaştığı zaman, Guinness Dünya Rekorları onları NBA tarihinde resmi bir golcü tarafından en fazla olarak onayladı.

Bay Turetzky, 2004 yılında New York City Basketbol Onur Listesi’ne girdi.

Herbert Stephen Turetzky, 19 Aralık 1945’te Brooklyn’de doğdu. Annesi Rose (Pearl) Turetzky, Fox’un U-Bet çikolata şurubunun yapımcısı için muhasebeciydi. Babası Sam bir tesisatçıydı. Herb, Brownsville Boys’ Club’da (şimdi Brownsville Recreation Center) basketbol oynadı ve burada bir çetele çalıştırmayı ve bir skor defteri tutmayı da öğrendi.

1968’de LIU’dan ekonomi alanında lisans derecesi ile mezun olduktan sonra, Brooklyn’deki bir ilkokulda öğretmen ve ardından müdürdü. Bundan sonra, New York City Board of Education için hibe yazarı olarak çalıştı ve bir ödül işinin sahibi oldu. Eğitim ve yönetim ve denetim alanlarında iki yüksek lisans derecesi aldı.

Bu arada, Bay Turetzky Nets iç saha maçlarına gidiyordu. Puanlama görevlerinden en uzun molası, Kasım 1968’de Long Island’daki Commack’te bir maça giderken başladı. Long Island Otoyolu’nda arabasının kontrolünü kaybetti, bir çim bölücüyü geçti ve karşıdan gelen bir araca çarptı. Sürücü öldürüldü.

The Asbury Park Press’e 2005’te “Yaklaşık altı hafta komadaydım ve tüm sol tarafımı kırdım, bazı kas hasarı yarattım, beyin sarsıntısı geçirdim, çenemi kırdım” dedi.

Ertesi sezon Nets’e döndü ve ondan sonra nadiren maç kaçırdı. Yol boyunca, o ve ailesi takımın dokusunun bir parçası oldu.

Tamamen giyinik halde Nassau Coliseum’daki duşlara itildi ve takım 1976 şampiyonluğunu kutlarken şampanyaya bulandı. Ailesi, Jelly olarak bilinen gardiyan Levern Tart’ı Şükran Günü yemeklerinde ağırladı. Takımın maskotu, Ejderha Duncan, Bay Turetzky’nin kızı Jennifer’ın yarasa mitzvahına konuk oldu. Oğlu David bir Nets topuydu.

Bay Turetzky’nin eşine ek olarak kızı, oğlu ve iki torunu vardır.

Jennifer Turetzky, Nets maçlarının kutu skorlarında, NBA’in uzun süredir resmi istatistikçisi olan Elias Sports Bureau’ya babasının çağrısını dinlediğini hatırladı.

“Bir kutu skorunun belirli bir yönü vardır ve her iki takımdaki her oyuncu ile aynı kadansta iletti, dakikalarla başlayarak – diyelim ki, 37 – sonra 12’ye 5 ve 6’ya. 9” dedi ve saha golü ve serbest atış istatistiklerini anlattı. “Sonunda büyük sayı, 45 puan. Çocukluğum boyunca her şeyi yaptı.”