Neredeyse Tüm Hayatı Boyunca Şarkı Söyleyen Bir Drifter Olan Charlie Thomas 85 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1959’dan 1964’e kadar uzun bir hit dizisine sahip olan ve Rock & Roll Hall’a giren ipeksi sesli R&B grubu Drifters ile “There Goes My Baby” ve “Under the Boardwalk” gibi unutulmaz şarkılar kaydeden Charlie Thomas 1988’de şöhret, 31 Ocak’ta Bowie, Md’deki evinde öldü. 85 yaşındaydı.

Yakın bir arkadaş olan şarkıcı Peter Lemongello Jr., sebebin karaciğer kanseri olduğunu söyledi.

Bir tenor olan Bay Thomas, grubun ilk hitlerini 1950’lerin sonlarında alan versiyonundan, pandemi patlak verene kadar liderlik ettiği ve turneye çıktığı versiyona kadar 60 yılı aşkın bir süredir Drifter’dı.

Bay Thomas ile faturalarda performans sergileyen Crests’in eski solisti Bay Lemongello bir telefon röportajında, “Yaşlanıyordu ama neredeyse her hafta sonu aktifti,” dedi. “Maalesef aktif olmaktan çıkıp evde olmaya başladı ve yokuş aşağı gitmeye başladı.”

Bay Thomas tesadüfen bir Drifter oldu. 1958’de Harlem’deki Apollo Theatre’da bir R&B grubu olan Crowns ile şarkı söylerken, orijinal Drifters’ın menajeri George Treadwell’in de dikkatini çektiler.

Drifters’tan biri sarhoş olup Apollo’nun sahibini ve gösterinin organizatörünü lanetledikten sonra, müzik tarihçisi Marv Goldberg, ismin sahibi olan Bay Treadwell’in tüm üyelerini kovduğunu ve onların yerine The Crowns üyelerini koyduğunu yazdı. Daha sonra Ben E. King olarak bilinecek olan ve onlara Drifters adını veren Bay Thomas ve Ben Nelson da dahil.

Aniden bir Drifter olmanın nasıl bir his olduğu sorulduğunda, Bay Thomas, Bay Goldberg’e şunları söyledi: “Çocukken, Apollo’da Drifters’ı görmek için çılgınca oynardım. Bu iyi hissettirdi!”

Yeni Drifters, eski grubun yol yükümlülüklerini yerine getirdi ve ertesi yıl yapımcılığını Jerry Leiber ve Mike Stoller’ın şarkı yazarlığı ekibinin yaptığı Atlantic Records için kayıt yapmaya başladı.

Bay King, Bay Thomas’ın söylemesi için “Bebeğim İşte Gidiyor” yazmıştı. Ancak Billy Vera’nın “Rockin’ and Driftin’: The Drifters Box” (1996) notlarına göre Bay Thomas stüdyo mikrofonunda donup kaldı ve işi Bay King devraldı. Şarkı, 1959’da Billboard Hot 100’de 2 numaraya yükseldi.

Drifters dönemin en başarılı gruplarından biri haline geldiğinden, hitler birkaç yıl devam etti. “İşte Bebeğim”i “This Magic Moment”, “Up on the Roof”, “Under the Boardwalk”, “Broadway’de” ve “Sturday Night at the Movies” gibi şarkılarla takip ettiler. “Save the Last Dance for Me” 1 numaraya ulaşan tek şarkılarıydı.

Bay Lewis, 2016’da Holmdel, NJ’deki performansında. Charlie Thomas’ın Drifters adıyla anılan bir grupla uzun yıllar performans sergiledi. Kredi… Getty Images aracılığıyla Bobby Bank/Wireimage

Charles Nowlin Thomas, 7 Nisan 1937’de Lynchburg, Va’da doğdu. Babası Willis bir papazdı ve annesi Lucinda (Nowlin) Thomas, şarkı söyleyen Charlie’nin hayran olduğu bir ev hanımıydı.

Bay Thomas, 2013 yılında bir müzisyen ve etnomüzikolog olan Craig Morrison ile yaptığı bir röportajda, “Babam Virginia’da kutsal bir vaizdi” dedi. “Babamın kilisesinde ben tef çalar, koleksiyon yapardım, annem koroda şarkı söylerdi. Eğitimimi gerçekten şarkı söylemekten aldığım yer orasıydı.”

10 yaşındayken annesi ve kız kardeşiyle birlikte Harlem’e taşındı ve sonunda hazır giyim bölgesinde bir el arabası iterek bir iş buldu. Sokak köşelerinde şarkı söyledi ve onu 1958’de işe alan Crowns’ın menajeri Lover Patterson’ın dikkatini çekti. Grup, şarkı yazarlarının Doc Pomus ve Mort Shuman’ın kısa ömürlü RnB şirketi için “Kiss and Make Up” şarkısını kaydetti. Treadwell onları Drifters’a dönüştürdü.

Grubun hitlerinin çoğunun baş şarkıcıları, Mr. King ve 1960’ta solo kariyeri için ayrıldıktan sonra, grubun ilk enkarnasyonunda yer alan ve 1964’te yeniden katılan Rudy Lewis ve Johnny Moore’du.

Ancak Bay Thomas, 1961’de Hot 100 listesinde 16. sıraya yükselen “Sweets for My Sweet” ve sonraki yıl 28. sıraya kadar yükselen “When My Little Girl Is Smiling”de başrolü seslendirdi. Bay Thomas, Bay Lewis’in 1964’te bir otel odasında ölümünden bir gün sonra “Sensiz Devam Etmek İstemiyorum” baladının da başrolünü üstlendi.

2012’de Goldmine dergisine “O öldüğünde gözlerini kapatan bendim” dedi.

The Drifters 1960’ların sonunda dağıldı ama ortadan kaybolmadılar. Bazı üyeler İngiltere’ye giderek Drifters olarak performans sergilediler ve meşru adını şiddetle savunan Bay Treadwell’in dul eşi Faye tarafından yönetildiler.

Bay Treadwell tarafından kovulan 1950’lerin ortalarındaki ekibin bir üyesi olan Bill Pinkney, Original Drifters adlı bir grup kurmaya devam etti. 2007’de öldü ama grup bu isim altında performans sergilemeye devam ediyor.

Bay Thomas daha sonra, 2020’ye kadar performans sergileyen Charlie Thomas’s Drifters’ı başlatmadan önce onlara kısa bir süre katıldı. Yine de diğer gruplar da yıllar içinde Drifters adını aldı.

Bay Thomas, eşi Rita Thomas tarafından hayatta kaldı; kızları Crystal Thomas Wilson ve Victoria Green; oğulları Charlie Jr., Michael Sidbury ve Brian Godfrey ve birçok torun ve birçok torun çocuğu.

Rock & Roll Hall of Fame, Drifters’tan yedi tanesini kabul ettiğinde, 1953-58 kadrosunun üyelerini -Mr. Pinkney, Clyde McPhatter, Gerhart Thomas ve Johnny Moore- ve daha sonraki yıllardan olanları tanıdı: Bay King ve Bay Lewis.

Michael Hill tümevarım denemesinde “Zaman onların çalışmalarını neredeyse hiç tuhaf göstermedi,” diye yazmıştı, “daha doğrusu çalışmaları, daha da özel, daha bilgili hale gelmek için yılların tahribatına dayandı.”