Neden kendimi banyoya kilitledim?

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Bir kadın duş perdesinin arkasına saklanıyor.

Evdeki masamda önümde açık dizüstü bilgisayarım ve kucağımda kızımla otururken çekilmiş bir fotoğrafım var. Dikkatlice ekrana bakıyorum, klavyede bir şeyler yazıyorum, o sırada yaklaşık altı aylık olan kızım doğrudan kameraya bakıyor. Bu resim bir yalan. Bununla ilgili hiçbir şey doğru değil.

Fotoğrafı Facebook'ta paylaştığımda çok sayıda beğeni aldım. Resim birçok kişinin inanmak istediği bir şeyi gösteriyor: İş ile bebek arasında mutlu bir denge olduğu yanılsaması.

Beş yıl önce “Welt”in uzun metrajlı yazıları bölümünde yazarların iş ve aileyi nasıl uzlaştırdığı konusunda büyük bir tartışma vardı. “Yazmak ve çocuklar doğası gereği uyumsuzdur. Yazar Julia Franck, “Hiç kimse aynı anda uyuyup uyanık olamaz, hesap yapıp rüya göremez, eğilip koşamaz” diye yazdı.

Bir düşünceyi not almak için banyoyu kilitleyin

Yazarken çocuklarıyla birlikte olamıyor, çocuklarıyla birlikteyken de yazamıyor. “Bu ikilik çok büyük bir gerilim yaratıyor.” Meslektaşı Terézia Mora şunları ekledi: “Sizi kelimenin tam anlamıyla parçalayan veya aniden parçalayan bir şeyi nihayet yazabilmeniz için üç saat beklemenin ne kadar zor olduğunu açıklamak zor. bu yüzden bir çocuğun yanında olmak için durmak zorunda kalıyorum.

Bunu okudum ve gizlice abarttıklarını umuyordum. İlk çocuğuma hamileydim ve ikinci kitabımı yazıyordum. Elbette bu kadar kötü olamaz mı? Yoksa üzerinde çalıştığım kitap son kitabım mı olacaktı?

Yazmak için yalnız kalman gerekir, geri çekilmen gerekir. Virginia Woolf'un yazdığı ünlü odaya kendinize ihtiyacınız var. Bazı insanlar için bu lüks bir sorun gibi görünebilir. Çocukken bile yalnız kalmayı seven ve inzivaya çekilmeye ihtiyaç duyan biriydim.

Okumak ve yazmak bana bunu yapma fırsatını verdi. Bazen üzerinde çalıştığım bir metinle ilgili bir fikrim oluyor ama onu yazıp konuya devam edemiyorum çünkü çocukların bana ihtiyacı var, bu da beni umutsuzluğa düşürüyor ve bu da kocamı kızdırıyor. .

Yazmak mesai saatlerine uymayan bir iştir. Çocuklarla birlikte trenin montajını yaparken ya da duştayken sıklıkla aklıma fikir geliyor. Hafta sonları, kreş kapalıyken ve altı yaşındaki çocuklar uyanıkken bazen kendimi banyoya kilitleyerek bir fikrimi hızlıca not alıyorum.

600 sayfalık roman yazamadım

Kızımı yatağına yatırdığımda elini tutuyorum ama yine de metinleri ve teslim tarihlerini düşünmeden duramıyorum. Sık sık karanlıkta oturup cümleleri kafamda düzenliyorum.

Çocuk sahibi olduğumdan beri daha verimli oldum, daha hızlı yazıyorum. Daha hızlı yazmam gerekiyor. Eskiden yaşadığım yazma krizlerini artık kaldıramıyorum: onu erteliyor, bütün akşamları yazar arkadaşlarımla mükemmel ilk paragrafı düşünerek geçiriyorum, sonra onu tekrar bir kenara atıyorum. Uydurma karakterler ve uydurma problemlerle 600 sayfalık bir roman yazamadım.

Yaşamın kendisi bunun için fazla heyecan verici, fazla talepkar. Christa Wolf 1961'de iki kızı henüz küçükken bunu nasıl söyledi? “Çocuklar büyüyor ve bir noktada konsantrasyonun hayatıma geri dönmesi gerekiyor – eğer o zamana kadar unutmamışsam.”