NASA ve Microsoft’tan Kuantum Teknolojisi İştiraki

Don kishot

New member
Kuantum bilişiminin geleceğin en kıymetli teknolojilerinden birisi olabileceğini söylemek mümkün. Bu yüzden de çağdaş bilgisayarların yapamadığı karmaşık süreçleri epey süratli bir biçimde gerçekleştirebilen kuantum bilgisayarların insanoğluna düzey atlatması bekleniyor. İddia edilebileceği üzere birfazlaca teknoloji devi şirket de bu teknolojiye büyük yatırımlar yapıyor.

Artık de bu teknoloji uzay keşiflerine taşınıyor. Gelen yeni haberlere göre teknoloji devi Microsoft ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kuantum teknolojilerinin uzay araçlarında kullanılması için paydaşlık kurdu. Paydaşlığın ana hedefinin, uzay araçlarına iletilen talimatların mühletini saatlerden dakikalara indirmek olduğu söz edildi.

NASA, Azure Quantum bulut hizmetinden yararlanacak

Microsoft tarafınca yapılan açıklamalarda NASA’ya şirketin Azure Quantum bulut hizmeti ile dayanak verileceği söz edildi: “NASA, daha sık ve karmaşık uzay nazaranvleri yapıyor; bu durum da gönderilen uzay araçlarıyla yapılan irtibatı yönetmeyi daha da sıkıntı hâle getiriyor. Bu yüzden NASA Jet İtki Laboratuvarı (JPL), güneş sistemimizi ve uzayın derinliklerini keşfeden uzay araçlarıyla daha verimli bağlantı kurmak için Azure Quantum’u kullanacak.

Dev şirket iştirakle ilgili diğer ayrıntı paylaşmadı; lakin kuantum teknolojisinin fazlaca süratli hesaplama yapma özelliğinden dolayı, bu stil bir iştirakin uzay keşiflerine büyük faydalar sağlayabileceğini söylemek mümkün.

Son olarak IBM, Amazon üzere biroldukça şirketin yanı sıra ABD ve Çin’in dahil olduğu kıymetli sayıda ülkenin de bu teknolojiye yatırım yapıyor. Bu durum da daha pek erken düzeylerde olan kuantum hesaplamalarının ‘bilişim teknolojilerinin geleceği’ olduğunu ve insanoğlunu yeni bir düzeye taşıyabileceğini gösteriyor.