‘Murphy Brown’ filmiyle tanınan aktör Charles Kimbrough, 86 yaşında hayatını kaybetti.

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Asilzade görünüşü ve asil duruşuyla tanınan aktör Charles Kimbrough, çok sevilen sitcom “Murphy Brown”da komik açıdan katı bir haber spikerini canlandırdığı için Emmy Ödülü’ne aday gösterildi. 11 Ocak’ta California, Culver City’de öldü. 86 yaşındaydı. .

Oğlu John Kimbrough, ölümü doğruladı.

Steven Sondheim müzikali “Company”nin orijinal 1970 Broadway yapımındaki Tony Ödülü’ne aday gösterilen performansı da dahil olmak üzere New York’ta onlarca yıl sahne çalışmasının ardından, Bay Kimbrough nihayet ana akım şöhretin ilk tadına Candice Bergen ile birlikte “Murphy Brown, ”1988’den başlayarak CBS’de 10 sezon boyunca yayınlanan bir televizyon haber odasında geçen popüler dizi. (2018 yeniden başlatmasının üç bölümünde karakterini yeniden canlandırdı.)

Jim Dial olarak Bay Kimbrough, cilalı saç miğferi, Walter Cronkite benzeri ciddiyet havası ve yaşlı çocuk havasıyla (Bayan Bergen’in araştırmacı muhabir karakterinden sevgiyle ” ” Sümüklü böcek”).

Soldan “Murphy Brown”ın oyuncu kadrosu: Faith Ford, Candice Bergen, Mr. Kimbrough, Grant Shaud ve Joe Regalbuto. Kredi… Byron J. Cohen/CBS

Sert, kendini beğenmiş tavrı, onu dizinin her zaman güncel olay örgüsü için ülkü heteroseksüel adamı yaptı. 1997’deki bir bölümde Jim, kemoterapisinin semptomlarını hafifletmeye çalışan Murphy için marihuana bulmakla görevlendirilir. Murphy, büyük bir plastik kenevir torbasını havaya kaldırırken, “Vay canına, şunlara bak, bir servet harcamış olmalısın,” diye haykırıyor. “Doğru yaptım!” Jim yanıt verir. “Nikel çanta, Sally Teyzem.”

Telaşlı veya huysuz karakterleri keşfetmesine izin veren ilk rol değildi. Pulitzer Ödüllü 1944 oyunu “Harvey”in 2012 Broadway uyarlamasında (Jim Parsons’ın canlandırdığı) 1,80 boyunda hayali bir tavşanla arkadaş olduğu için sanatoryuma kapatılan bir adam hakkında Bay Kimbrough oynadı. kurumunun imajına takıntılı titiz psikiyatrist.

Bay Kimbrough, Manhattan Theatre Club’da AR Gurney’nin “Sylvia” adlı 1995 yapımı yapımındaki performansıyla güçlü eleştiriler aldı. Orta yaş kriziyle mücadele eden orta sınıf bir koca, sallantılı bir kariyer ve eve yeni bir köpek getirdikten sonra daha da karmaşık hale gelen Kate (Blythe Danner) ile evliliği olan Greg’i canlandırdı. .

Bay Kimbrough’nun asla sert oynamaya çalışmadığından değil. 2012’de The Wall Street Journal’a “Maalesef şu ya da bu türden ahmakları oynamakta gerçekten iyiyim” dedi. ”

Bay Kimbrough, Tracee Chimo (solda) ve Jessica Hecht ile Studio 54’teki 2012 yapımı “Harvey”de. Kredi… Sara Krulwich/The New York Times

“30 yaşımdan başlayarak,” diye devam etti, “Bir seçmelerde bir şekilde bana zihinsel olarak üç parçalı bir takım elbise giydirmelerini veya elime bir evrak çantası vermelerini sağlayan bir izlenim verdim. Sert bir adam rolü olsaydı, içeri girdiğimde yönetmen neşelenirdi. İstediğim cevap bu değildi. ıstırap içindeydim.”

Her zaman böyle değildi. John Kimbrough bir telefon görüşmesinde, daha genç bir aktör olarak “çok daha dinamik olan çok çeşitli karakterleri canlandırdı” dedi. “En eski anılarımdan bazıları, The New York Times’tan Clive Barnes’ın Bay Kimbrough’un performansını “mükemmel” olarak tanımladığı, Leonard Bernstein müzikalinin 1974 yapımı bir prodüksiyonu olan ‘Candide’de onu izlediğimle ilgili. Beş farklı karakteri canlandırdı. ve kostüm değişikliklerine girip çıkan bir dinamoydu.

Bu onun tek kinetik performansı değildi. Bay Kimbrough’un 2002’de Newsday ile yaptığı bir röportajda belirttiği gibi: “New York’a ilk geldiğimde, sahnenin her yerinde zıplayan bu terli, fiziksel adamları oynadım. Sonunda sırılsıklam olmadığımda bir gösteri yapmadım.

Buna rağmen, kısmen kendi aile geçmişinden dolayı, duygusal olarak bastırılmış karakterleri oynamak için doğal bir hisleri vardı.

Oğlu, “Güleryüzlü bir Ortabatılı aileden geliyordu ve bu nedenle oynadığı karakterlere çok benzeyen insanlarla birlikte büyümüştü” dedi. “Çok derinden hissettiler, ancak bunu görgü ve görgü kisvesi altında sakladılar. Oynadığı adamlar her şeyi içlerinde tutarken bile bir şekilde bu duyguyu izleyicilere iletebildi.”

Charles Mayberry Kimbrough, 23 Mayıs 1936’da Charles ve Emily (Raudenbush) Kimbrough’un iki çocuğundan büyük olanı olarak St. O küçük bir çocukken aile, babasının ticari ısıtma ekipmanı sattığı Chicago yakınlarındaki Highland Park, Illinois’e taşındı.

Bir müzik aşığı, özellikle de opera olan Bay Kimbrough, Indiana Üniversitesi’nde müzik ve tiyatro eğitimi aldı ve daha sonra Yale School of Drama’da yüksek lisans derecesi aldı.

New York’a taşınarak, ünlü Sondheim müzikali “Company”nin Harold Prince yapımı “Company”de, şişenin cazibesine karşı savaşan sert içkici bir koca olan Harry olarak büyük çıkışını yapana kadar genç bir aktörün tipik mücadelelerine katlandı. Bekar bir adam, kız arkadaşları ve tanıdığı çiftler, New York’ta yalnızlık ve aşkın karmaşıklığı içinde yol alırken.

Dolambaçlı bir şekilde, Bay Kimbrough, otuz yıl sonra da olsa, yapım aracılığıyla aşkı buldu. 2002’de, 1991’de Yale’de tanıştığı bir aktris olan ilk karısı Mary Jane (Wilson) Kimbrough’dan boşandıktan yıllar sonra, kendisi ile “Company”de kaygılı bir gelin olarak oynayan Beth Howland ile evlendi. ve daha sonra, 1976’da çıkış yapan uzun soluklu sitcom “Alice”de, havai lokanta garsonu Vera olarak ün kazandı.

Bayan Howland 2016 yılında öldü. Bay Kimbrough, oğluna ek olarak Linda Kimbrough adında bir kız kardeşi ve Holly Howland adında bir üvey kızı tarafından hayatta kaldı.

1970’ler ve 80’ler boyunca Bay Kimbrough istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam etti, “Kojak” gibi televizyon programlarında ve “The Seduction of Joe Tynan” (1979) gibi filmlerde Alan Alda ile birlikte rol aldı ve aynı zamanda faturaları sağlıklı bir şekilde ödedi. Imperial margarine ve Chef Boyardee spagetti ve köfte için televizyon reklamlarında Amerikan.

Ancak oğlu, hayranlarının onu sokakta tanıdığı şöhret derecesini ancak “Murphy Brown” ile bulduğunu söyledi. Ve başarısı, tipik olarak hantal olmakla barışmasına izin verdi.

Bay Kimbrough, Newsday’e verdiği demeçte, “tıkanıklığın donukluk olmadığını” fark etti. “Ve bu bana yeni bir hayat kirası verdi.”