Muhteşem Johnathan rolünde Gore ile Şakaları Karıştıran John Szeles 63 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Amazing Johnathan olarak sahne kişiliğinde şakaları ersatz gore ile birleştiren komedyen ve sihirbaz John Edward Szeles, Salı günü Las Vegas’ın dışındaki Henderson, Nev.’deki evinde öldü. 63 yaşındaydı.

Ölümü, Las Vegas’taki Palm Cheyenne Mortuary’deki bir cenaze düzenleyicisi olan Michael Peters tarafından doğrulandı ve Bay Szeles’in bakımevinin bakım raporunun son aşamada kalp yetmezliği olduğunu gösterdiğini söyledi.

Bir sihirbaz ve şovmen olan Bay Szeles’in karısı Anastasia Synn, Twitter’da onun bakım evinde olduğunu söylemişti.

2014 yılında Bay Szeles, baş dönmesi ve nefes darlığı hissetmeye başladıktan sonra doktorlara başvurduğunu söyledi. Web sitesine göre, doktorlar ona 12 ila 15 aylık ömrü kaldığını söylediğinde kalp hastalığı olduğunu öğrendi.

Ölüm “olmadı” dedi 2018’de Chicago Tribune’e. “Bir yıl daha bekledim ve sonra bir yıl daha oldu. Oturup bekliyordum, bu yüzden işe geri döndüm.”

Kendisini “Komedinin Freddy Krueger’ı” olarak tanımlayan Bay Szeles, rutinlerine ustaca türleri karıştırdı. 1990’larda bir eyleminde, boynundaki bir köstebek hakkında şikayet ettiği gibi, zararsız vodvil şakalarını dahil etti ve sonra doldurulmuş bir kemirgeni ortaya çıkarmak için seyirciye arkasını döndü. Dakikalar sonra kendi kolunu kesiyormuş ve kendi gözünü kesip yiyormuş gibi yaptı.

1998’de The New York Times ile yaptığı bir röportajda, Bay Szeles başlangıçta bir sihirbaz olmak istediğini, ancak “sihrim çok beceriksiz olduğu için” oyununa komedi eklemek zorunda kaldığını söyledi.

Bir ressam olan babası, onun “normal bir şey olmasını” istemediğini söyledi ve bir şovmen olma tutkusunu destekledi.

“Komedi için, eğlendirmek için gitmemi istedi” dedi Bay Szeles. “Sanırım benim aracılığımla yaşadı.”

John Edward Szeles, 9 Eylül 1958’de Detroit’te, tanklar ve askeri teçhizat tasarlayan Doreen Szeles ve Edward Szeles’in üç çocuğunun en küçüğü olarak doğdu. teçhizat. Aile, John’un Bethlehem Lutheran Okulu ve Fraser Lisesi’ne gittiği Fraser, Mich.’e taşındı. Web sitesindeki bir biyografiye göre ortalamanın altında bir öğrenciydi.

1970’lerde San Francisco’da, Fisherman’s Wharf’ta oyunculuk yaparak bir sokak sanatçısı olarak başladı. O kadar popüler oldu ki kalabalıklar sokağa döküldü.

Bay Szeles daha sonra 1980’lerde gece kulüplerinde ve kolejlerde çalışmaya başladı ve 1986’da Başkan Ronald Reagan’ın önünde performans sergiledi. 1990’larda Comedy Central’da göründükten sonra büyük bir kült kazandı.

2001 yılına gelindiğinde, Bay Szeles turları durdurdu ve Las Vegas’taki Golden Nugget’ta iki yıllık bir misafirliğe başladı. Web sitesine göre 13 yıl boyunca düzenli olarak şehirde kaldı.

Ardından, 2014’teki bir performans sırasında seyircilere bir yıllık ömrü kaldığını söyledi. Duyuru, bir sanatçı olarak ilk yılları hakkında 10 dakikadan fazla şaka ve Michigan’da yetiştirilmesiyle ilgili hafif yürekli hikayelerden sonra geldi. Seyircilerden bazıları hala şaka yaptığına ve kıkırdadığına inanıyordu.

“Şaka değil” dedi ve ardından ağlamaya başladı. “Bu çok korkutucu. Kalbim iflas ediyor.”

“Artık gösteri yapamam,” diye ekledi, “çünkü bacaklarım kilitleniyor ve ellerim kilitleniyor” – bir sihirbaz için felaket senaryosu, dedi.

Emekli olduğunu ve “işlerini düzene soktuğunu” söyledi.

Hastalığı, şakalara ve kara mizaha olan eğilimini azaltmadı.

Bir 2019 belgeseli olan “The Amazing Johnathan Documentary”de Bay Szeles, hasta olduğunu açıkladıktan sonra Bay Szeles’i takip etmeye başladığında film yapımcısı Ben Berman ile oynuyor gibi görünüyordu.

Film, Bay Szeles’in metamfetamin içtiğini, rakip belgeselcilere erişim sağladığını ve o kadar öngörülemez davrandığını gösteriyor ki Bay Berman, Bay Szeles’in ölümcül bir hastalığı olup olmadığını sorguladı.

Bay Szeles, The Times için filmle ilgili bir incelemede, eleştirmen Wesley Morris “acımasız ve kendi kendine hizmet eden bir şeye bağlı, ancak bizim özümsememiz açısından da zeki” diye yazdı. “Szeles, Berman’ın rakibi olur. Her ikisi de bu filmi yapacak, ne olursa olsun, Berman’ın durumunda, Szeles ona atıyor.”

Bay Szeles’in hayatta kalanları hakkında tam bilgi hemen mevcut değildi.

Bay Szeles, Boston, Utah ve İngiltere’deki performansları listeleyen web sitesine göre 2019 boyunca düzensiz performans sergiledi.

2017’de Royal Oak, Mich’deki Mark Ridley’s Comedy Castle’da göründü. MLive.com haber sitesine verdiği bir röportajda, bir parçası olan “yüzen bir zombi topu” hilesini nasıl yaptığını anlattı.

“Bu benim şovumu hiç bırakmadı,” dedi Bay Szeles. “Daha iyi bir son bulamadım.”

Alyssa Lukpat raporlamaya katkıda bulundu.