Moog Synthesizer’ın Yaratıcılarından Herbert Deutsch 90 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Elektronik müzikte yeni ufuklar açan ve sayısız sanatçının dönüm noktası niteliğindeki kayıtlarına fütürist bir ışıltı getiren çığır açan bir enstrüman olan Moog sentezleyicinin geliştirilmesine yardımcı olan Herbert Deutsch, 9 Aralık’ta Long Island’daki Massapequa Park, NY’deki evinde öldü. . 90 yaşındaydı.

Karısı Nancy Deutsch, nedeninin kalp yetmezliği olduğunu söyledi.

Hofstra Üniversitesi’nde müzik profesörü ve deneysel besteci olan Bay Deutsch, 1964’te modüler voltaj kontrollü bir sentezleyiciyi tanıtmak için mühendis ve mucit Robert Moog ile güçlerini birleştirdi.

Hem Gotik bir katedralin borulu orgunu hem de dünya dışı bir ana gemiyi çağrıştırabilen uhrevi sesleriyle Moog (adı “vogue” ile kafiyelidir) popüler müzik üzerinde önemli bir etki yaratan ilk sentezleyiciydi. İlk çıkışı, sentezleyici çağının şafağına işaret ediyordu.

Müzik yazarı ve 2019 tarihli “Music: A Subversive History” kitabının yazarı Ted Gioia bir e-postada, “Moog sentezleyiciden önce fişe takılan enstrümanlar vardı, ancak hiçbiri sahneye bu kadar hayranlık uyandıran bir potansiyelle gelmedi,” diye yazdı. . “Moog müziğinin 1960’lardaki ilk kayıtları, gelecekten gelen ve bize tüm kuralların değişeceğini söyleyen mesajlar gibi geldi.”

Bu kayıtların çoğu, dönemlerini tanımladığı ortaya çıktı. George Harrison, Beatles’ın 1969 albümleri “Abbey Road”da “Maxwell’s Silver Hammer” ve Harrison’ın bestesi “Here Comes the Sun” da dahil olmak üzere birçok parçayı renklendirmek için kullandığı büyük boy bir erken Moog satın aldı.

Moog, 1971’de yaygın olarak kullanılan ilk taşınabilir sentezleyici olan kompakt Minimoog Model D’nin piyasaya sürülmesiyle daha geniş bir pazara ulaştı.

Bay Gioia, “Perakende mağazalarda ilk ticari Moog sentezleyicilerin ortaya çıkmasından sonraki aylar içinde, ticari kayıtların sesi farklı gelmeye başladı” dedi. Fütüristik sentezleyici, 1972’de Hot Butter’ın “Popcorn” şarkısıyla pop listelerinde yerini aldı ve Kraftwerk’in gösterişli “Autobahn”ı, Donna Summer’ın disko klasiği “I Feel Love” ( 1977), Parlamento’nun destansı funk çılgınlığı “Flashlight” (1977) ve Herbie Hancock’un caz-funk crossover hiti “Rockit” (1983).

1971’de tanıtılan Minimoog Model D, yaygın olarak kullanılan ilk taşınabilir sentezleyiciydi. Kredi… Moog Müzik A.Ş.

Öne çıkan enstrüman olmadığı zamanlarda bile Moog, Bob Marley’nin “Stir It Up” (1973) ve Pink Floyd’un “Wish You Were Here” (1975) gibi zamansız şarkılara karamsar dokular sağladı. Ayrıca Michael Jackson’ın çok satan 1982 albümü “Thriller” için zonklayan bas parçaları sağladı.

Bay Moog, aynı isimli icadının teknik tarafını ele alırken, yaratımı sırasında Bay Deutsch, pratik bir müzisyenin bakış açısını sağladı ve bu, onu elektronik bir cihazdan uygulanabilir bir enstrümana dönüştürmede çok önemliydi.

Bay Moog’un kızı ve Bob Moog Vakfı’nın yönetici direktörü Michelle Moog-Koussa, bir telefon görüşmesinde “Herb Deutsch, sentezleyicinin icadının katalizörüydü” dedi. “Bu abartı değil.”

“Herb, ‘İhtiyacım olan şey bu’ derdi,” diye ekledi, “ve devreyi babam kurardı. Bir tasarımcı ve bir müzisyen arasında gerçek bir ortaklıktı.”

Her tür müzik üzerindeki etkisine rağmen, Bay Deutsch, başarılarını trompet eden son kişiydi.

Şubat ayında Moog Music şirketiyle yaptığı bir görüntü röportajında, “‘Bana bak, müzik tarihinin bir parçasıyım’ diye bağırmak istemiyorum” dedi. “Ama Bob ve benim müzik tarihinin önemli bir parçası olduğumuzu anlıyorum çünkü bu fikir müziğin girebileceği her yönde kullanıldı.”

Herbert Arnold Deutsch, 9 Şubat 1932’de New York, Hempstead’de Barnet ve Miriam (Myersburg) Deutsch’un üç çocuğunun en küçüğü olarak dünyaya geldi. Babası Gaziler Sağlık İdaresi’nde büro işçisi, annesi muhasebeciydi. Para sıkıntısı çeken ebeveynleri, mülklerinde küçük bir tavuk çiftliği de işletiyordu.

Çiftliğin en büyük kümesinin yanındaki müstakil bir garajda, 3 yaşındaki Bay Deutsch, ilk müzikal tezahürünü yaşadı.

Bir müzik prodüksiyon şirketi olan Parma Recordings ile 2018’de yaptığı bir röportajda, “Nedense, uzun ve düz bir çubuğu sağ elimde tutarak toprak zemine vuruyordum,” diye hatırlıyordu. “Bu anlamsız eylemin bir noktasında, yere her vurduğumda bir nota duydum.”

“C idi,” diye devam etti. “Sonra zemine bir inç kadar sağa vurdum ve bir D duydum.”

Kısa süre sonra “benim için yeni olan müziğin yanı sıra tanıdığım bazı müzik melodilerini çalmaya” başladı. “Birden korkuyla durdum. Tabii ki gerçek perdeleri duyamadım, yoksa toprak zemin gerçekten büyülü müydü?

Alman rock grubu Kraftwerk, Moog sentezleyicinin ilk savunucuları arasındaydı. Kredi… Gie Knaeps/Getty Images

Bir yıl sonra piyano derslerine başladı ve 11 yaşında Louis Armstrong ve Dizzy Gillespie gibi isimlerden ilham alarak gözünü trompete çevirdi. Lise boyunca gruplarda çaldı ve Manhattan School of Music’te lisans ve yüksek lisans dereceleri aldı.

En iyi bilinen bestelerinden biri, Ku Klux Klan’ın kötü şöhretli Ku Klux Klan bombalamasında öldürülen dört Siyah kızı onurlandırmak için bestelenmiş, kaydedilmiş haber parçacıkları ve ortaçağ ilahileriyle serpiştirilmiş işitsel bir kolaj olan, unutulmaz, multimedya parçası “A Christmas Carol, 1963” idi. o yıl Birmingham, Ala.’da bir kilise.

Ocak 1964’te heykeltıraş Jason Seley’in New York stüdyosunda başka bir modernist kompozisyon performansı, The New Yorker’da olumlu bir eleştiri aldı. Ancak daha da önemlisi, Bay Moog’un seyirciler arasında olmasıydı.

Bay Deutsch’un bir müzik ticaret fuarında tanıştığı Bay Moog, doktorası üzerinde çalışıyordu. 1950’lerin bilimkurgu filmi müziklerinin temelini oluşturan ürkütücü uzay çağı sesi elektronik alet olan theremin’in kendi versiyonlarını üreten Trumansburg NY merkezli küçük RA Moog Company’yi yönetirken Cornell Üniversitesi’nde mühendislik fiziği bölümünden mezun oldu.

Gösteriden sonra erkekler ve eşleri, Bay Deutsch ve Bay Moog’un elektronik müzik için yeni olasılıkları tartıştığı akşam yemeğine gittiler. Bay Deutsch, sonunda Bay Moog tarafından Bay Deutsch ile işbirliği içinde tasarlanacak yeni bir elektronik aleti devreye aldı.

Bay Moog, Bay Deutsch’un tavsiyesiyle, akustik enstrümanları simüle etmek veya kendi belirgin elektronik ses paletlerini oluşturmak için müzisyenlerin daha önce duyulmamış kendi geniş ses dizilerini sıfırdan yaratmalarına izin veren ara kablolarla birbirine bağlanan modüllerden oluşan bir enstrüman tasarladı.

Aynı yıl, Bay Deutsch, Moog için ilk beste olan “Jazz Images, a Worksong and Blues”u yazdı. Kısa süre sonra New York’ta Town Hall ve Museum of Çağdaş Arka’da öncü performanslar vermeye başladı.

1968’de Wendy Carlos, Moog için bir dönüm noktası olan, Barok müzikali Apollo çağına ve Moog’u baby boomers’ın yatak odalarına ve yurt odalarına sokan “Switched-On Bach”ı yayınladı. Bayan Carlos ayrıca, Stanley Kubrick’in 1971 yapımı sinema filmi “A Clockwork Orange”ın müziklerinde distopik bir geleceğin önsezisini uyandırmak için Moog’u kullandı.

Bay Moog ile çalıştıktan sonra, Bay Deutsch dikkatini tekrar Hofstra’da öğretmenliğe çevirdi. 1976’da üç kitaptan ilki olan “Sentez: Elektronik Müziğin Tarihi, Teorisi ve Uygulamasına Giriş”i yayınladı.

Ancak 1970’lerin sonlarında Moog Company’ye pazarlama müdürü olarak katıldı ve yeni sentezleyici tasarımları konusunda danışmanlık yaptı.

Bu noktada, Amerikan yapımı Moog’ların satışları, Roland ve Yamaha gibi şirketlerin daha ucuz Japon sentezleyicileri piyasaya hakim olmaya başladıkça düşmeye başladı.

Bay Deutsch, karısına ek olarak, 1996’da ölen Margaret Deutsch ile olan evliliğinden Lisbeth Mitchell ve Edmund Deutsch adlı iki çocuğu tarafından hayatta kaldı; üç üvey çocuk, Cheryl Sterling, Adam Blau ve Daniel Rogge; dokuz torun; ve iki torun çocuğu.

Moog sentezleyici, Beastie Boys, Wilco ve Portishead gibi gruplar sayesinde 1990’larda başlayan bir rönesansın tadını çıkardı. Ancak o zamana kadar, Bay Deutsch, sentezleyicilerin tasarımına yardım ettiği günlerini geride bırakmıştı. Ne de olsa o bir mucit değil, özünde bir müzisyendi.

Bayan Moog-Koussa, “Bir yıl önce ona bir konuyu tartışmak için mesaj attım ve ‘Bu gece konuşamam çünkü grup çalışmam var’ dedi” dedi. “89 yaşındaydı”