Meslektaşım çıldırdı. Ne yapalım?

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Alice von B., 45: Bir meslektaşım şu anda beni büyük endişelendiriyor. Küçük bir ekiple çalışıyoruz, ortak menajerimiz bazen biraz inatçı oluyor ama onu nasıl kabul edeceğinizi bilirseniz onunla iyi anlaşırsınız. Meslektaşım her zaman sakin ve dikkatli çalıştı, iş eğlenceliydi. Birkaç haftadır dönüşüme uğradı, neredeyse manik görünüyor. Kendi ifadesine göre artık pek uyumuyor ve özgüvenle dolup taşıyor. Çalışmalarında, özellikle de yaratıcılığın gerekmediği durumlarda son derece yaratıcı çözümler buluyor; aynı zamanda giderek daha özensiz hale geliyor. Amirimizle tartışıyor, iş talimatlarını görmezden geliyor, geç geliyor, resmi kanalları takip etmiyor ve bazen dayanılmaz davranışlar sergiliyor. Böyle devam ederse yakında kovulacağından korkuyorum. Onu kendisinden korumak isterim.

Sevgili Alice, Bu hem sizin için, hem de meslektaşlarınız ve amirleriniz için çok stresli bir dönem gibi görünüyor. Sorunuzu muhtemelen bir psikoloğa sormanız daha iyi olacaktır; çünkü “kişiyi kendisinden korumanın” hukuki yolları yönetilebilir niteliktedir.

Meslektaşınızın bir tür psikolojik kriz içinde olduğunu varsayarsak, onu bir psikiyatri hastanesine yatırmayı düşünebilirsiniz. Ancak bunu isteğiniz dışında yapmak çok zordur. Ve kendi hislerine göre durumu iyi görünüyor. İnsanların zorla psikiyatrik bakıma kabul edilmesi en ciddi temel hak ihlallerinden biridir; yasa buna yalnızca birkaç durumda izin vermektedir.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Medeni Kanun'un (BGB) 1831. Maddesine göre, mahkeme tarafından atanan bir vasi tarafından gözetim altına alınmasına özellikle, bakılan kişinin akıl hastalığı nedeniyle, bakılan kişinin kendini öldürme riski varsa izin verilir. veya sağlıklarına ciddi zararlar verebilir. Akıl Hastalıklarına Karşı Yardım ve Koruyucu Önlemlere Dair Berlin Yasası'nın (PsychKG) 15. Maddesi, akıl hastası bir kişinin, hastalıkla ilgili davranışının kendisinin yaşamı veya sağlığı ya da üçüncü kişilerin özellikle önemli hukuki menfaatleri için mevcut ve önemli bir tehlike oluşturması durumunda, bu kişinin barınmasına izin vermektedir. Tehlike başka türlü önlenemez. Ancak bir işi sürdürmek o kadar önemli bir yasal hak değildir.

Prensip olarak her hasta kişinin tedavi edilmeme hakkı vardır ve her insanın anlamsız kararlar alma, işini tehlikeye atma veya etrafındakileri rahatsız etme hakkı vardır. Meslektaşınız sesler duymadıkça veya masasına kan bulaştırmadıkça hiçbir şansınız olmayacak.

İşvereninizin bu davranışa katlanmak zorunda olup olmadığı başka bir sorudur: akıl hastalıkları işten çıkarılma nedeni olabilir. Ancak iş kanunu, hastalık nedeniyle işten çıkarılma konusunda yüksek talepler getirmektedir. Bunlar ancak operasyonel süreçlerin ciddi şekilde bozulması, acılardan uzak bir işyerinin mümkün olmaması ve sağlık açısından olumsuz bir prognozun mevcut olması durumunda etkilidir. Bunu yapmak için, bir doktorun, hasta çalışanın artık iş görevlerini aksamadan yerine getiremeyeceğini ve yeniden entegrasyonun imkansız olduğunu onaylaması gerekir. Eğer meslektaşınız henüz bir doktora ya da psikoloğa gitmemişse ve hastalık nedeniyle devamsızlık yapmamışsa bu durum zor olacaktır.

Gördüğünüz gibi maalesef çoğu zaman olduğu gibi bu duruma da hukuki bir çözüm bulunamayacak. Arkadaşınız ve meslektaşınızla konuşmaya devam edin. Bu işe yaramazsa yardım aramalısınız. Güvenebileceğiniz ve konuşabileceğiniz bir iş konseyi var mı? Belki başka bir departmandan bir meslektaşım da arabulucu olabilir? İyi şanslar dilerim!

yardım bulmak
Akıl hastası olduğundan şüphelendiğiniz biri hakkında endişeleniyor musunuz? Sağlık departmanının Sosyal Psikiyatri Servisi (SpD), akrabalara ve etkilenenlere tavsiyelerde bulunur ve yardım tekliflerinde bulunur. Yetkililerin kısa kodu 115'i arayarak veya www.berlin.de adresinden ilçenizdeki telefon numarasını öğrenebilirsiniz.

Yakıcı bir soruya cevap mı arıyorsunuz? “Uzmanına Sorun” serimizde tam olarak doğru yere geldiniz. Ne olursa olsun. [email protected] adresine yazın ve adınızı ve (yaklaşık) yaşınızı unutmayın. Mektubunuzu sabırsızlıkla bekliyoruz.