mesele maaş değil

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
Maaşla ilgili değil – öğretmen eksikliğinin daha derin nedenleri hakkında

Yeni OECD eğitim çalışması, Alman öğretmenlerin uluslararası bir karşılaştırmada en çok kazananlar arasında olduğunu gösteriyor. Öğretmenlik mesleğini bu kadar çekici kılan nedir?

Eva Corino

Eğitim araştırmacısı Schleicher, Almanya'da öğretmenlik mesleğinin mali açıdan hala çekici olduğunu, entelektüel açıdan ise ne yazık ki artık çekici olmadığını söylüyor.

Eğitim araştırmacısı Schleicher, Almanya’da öğretmenlik mesleğinin mali açıdan hala çekici olduğunu, entelektüel açıdan ise ne yazık ki artık çekici olmadığını söylüyor.dpa / Marijan Murat

Eğitim araştırmacısı Andreas Schleicher yeni OECD çalışması “Bir Bakışta Eğitim”i sundu. Bir bulgu: ortaöğretim birinci kademedeki Alman öğretmenlerin ortalama maaşı OECD ortalamasının iki katından fazladır.

Almanya’daki dramatik öğretmen açığına değinen Schleicher, ülkemizde öğretmenlik mesleğinin mali açıdan hâlâ cazip olduğunu ancak entelektüel açıdan ne yazık ki artık kalmadığını söyledi.

Okumanın değeri - Yeni OECD araştırması şunu gösteriyor: Eğitim karşılığını veriyor

Okumanın değeri – Yeni OECD araştırması şunu gösteriyor: Eğitim karşılığını veriyor

Schleicher için okul ortamıyla ilgili sorulması gereken üç önemli soru vardır: Öğretmenlerin ortak hazırlık ve sürekli okul gelişimi için takımda yeterli zamanı var mı? Çocuklara kendi bireysel yollarında eşlik etmek ve cesaretlendirmek için yeterli zamanları var mı? Ve ilerleme ve kişisel gelişim için yeterli fırsatlara sahipler mi?

Bu üç soruyu evet olarak cevaplayabilen eğitim sistemleri, öğretmenlerine Almanlar kadar iyi ödeme yapmasalar bile, en iyi yetenek için rekabette büyük şansa sahipler. Örneğin, mütevazı maaşa rağmen her yer için sekiz başvuranın olduğu Finlandiya sisteminde durum budur.

Altı buçuk yılda, Almanya’da öğretmen eğitimi birçok OECD ülkesinden önemli ölçüde daha uzun sürüyor. Almanya’da bir sınıfın önüne çıkmadan önce bir lisans, yüksek lisans ve hukuk stajı yapmanız gerekir; örneğin Ukrayna’da lisans derecesi başlamak için yeterlidir. Schleicher, uzun eğitimi sağlam olarak övdü, ancak geç pratik alaka düzeyini eleştirdi.

İskandinav ülkelerinden öğrenebilirsiniz: orada öğrenciler ikinci yıllarının çoğunu okulda ve deneyimli meslektaşlarıyla yakın temas halinde geçirirler. Kendilerini erkenden pratikte kanıtlamaları gerekir ve aynı zamanda öğretmenlik mesleğinin onlar için gerçekten doğru olup olmadığını da görebilirler.

Almanya’da ayrıca öğretmen eğitimi hakkında daha ikili bir şekilde düşünmeye başlamak gerekir.