Martha Graham’s Flame’in Muhafızı Yuriko, 102 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Yuriko Kikuchi, tek adı altında 1940’lardan 1967’ye kadar Martha Graham’ın şirketinde önde gelen bir dansçıydı ve daha sonra zorlu öğretimi ve erken Graham eserlerinin olağanüstü canlanmalarıyla Graham’ın alevinin koruyucusuydu, Salı günü Manhattan’da öldü. 102 yaşındaydı.

Ölümü, Graham organizasyonunda çeşitli görevlerde bulunan eski bir dansçı olan kızı Susan Kikuchi Kivnick tarafından doğrulandı.

Nihai bir çok görevli olan Yuriko, 50 yıldan fazla bir süredir Graham kat ile ilişkilendirildi. 1983’te bir öğrenci şirketi olan Martha Graham Ensemble’ı kurdu ve 1993’e kadar yönetti. (Bayan Graham 1991’de öldü.)

Japon mirasıyla ilgili. Kendi koreografisinde hassas bir akışkanlığa dönüşebilecek dansında güçlü bir netlik vardı.

Yuriko, 1951 Broadway müzikali “The King and I”in orijinal kadrosunda oynadıktan sonra başka bir kariyer geliştirdi. “Tom Amca’nın Kulübesi”ne dayanan sahte bir bale olan “Thomas Amca’nın Küçük Evi”nde kaçak köle Eliza rolünde rol aldı. Koreografi, 20 yıldan fazla bir süredir yaptığı müzikalin sonraki prodüksiyonlarında yeniden üretmesini isteyen Jerome Robbins’e aitti. Gösterinin orijinal erkek yıldızı Yul Brynner, Londra’daki tüm müzikali yönetmesini istedi. Daha sonra Japonya’da bir prodüksiyon yönetti.

Ayrıca “Kral ve Ben”in 1955 film versiyonunda da yer aldı. Siam’da (şimdi Tayland) geçen müzikalin diğer birkaç prodüksiyonunu yönettiğinde, Siyam karakterlerinin çoğu olarak Asyalı Amerikalıları seçti; daha önceki yapımlar bu roller için öncelikle beyaz aktörleri kullanmıştı.

Yuriko Amemiya, 2 Şubat 1920’de San Jose, Kaliforniya’da orta sınıf ailelerden gelen Japon göçmenlerin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi Chiyo (Furuya) Amemiya, kendi kliniğini açan sertifikalı bir ebeydi; kadın şapkaları için devekuşu tüyü ithal eden kocası Morishige Amemiya. kliniğin müdürü oldu.

1918 İspanyol gribi salgınıyla trajedi yaşandı. 1923’te Yuriko’nun babası ve iki kız kardeşi de 1 ve 5 yaşlarındayken hastalıktan öldü. Annesi, kalan çocuğunu kurtarmaya karar vererek Yuriko’yu gönderdi. , 3 yaşında, Japonya’da akrabalarıyla birlikte yaşamak. Bu, yalnızca Yuriko 6 yaşındayken düzelen ve annesi ve yeni üvey babası Shoji Kinoshita ile birlikte yaşamak için California’ya döndüğünde gelişen yalnız bir çocukluğun başlangıcıydı.

Yuriko’nun annesi onu yerel bir dans stüdyosuna kaydettirdi ve orada musluktan baleye kadar her şeyi öğrendi. Yuriko’nun yaklaşan Japonya ziyaretinde ailesini California’da ziyaret etmiş olan Japon deneysel dansçı Konami Ishii’yi aramasını öneren Bay Kinoshita’ydı.

Yuriko, dansında kendi koreografisinde hassas bir akışkanlığa dönüşebilecek güçlü bir netlikle doluydu. Kredi… Martha Graham Resources

o gezi, 1929’da, Yuriko’nun annesi ve kocası evliliklerini bitirmeye karar verdiler, ancak Yuriko’nun annesi onu, kibar kızlar için bir liseye gittiği Japonya’da terk etti. Orada, daha sonra Martha Graham ve tasarımcısı Edythe Gilfond’un kostüm yapmasına yardım etmesine yardımcı olan bir beceri olan dikiş dikmeyi öğrendi.

Yuriko ayrıca Bayan Ishii ile dans eğitimi aldı ve onun tanınmış genç dansçı topluluğu ile sahne aldı. Koreografları Alman Dışavurumcu dansçıları ziyaret etmekten büyük ölçüde etkilendiği için Japonya deneysel danstan pek de yoksun değildi. Bu Japon dansçılar daha sonra, 1980’lerde yeni Japon avangardı olacak olan Butoh uygulayıcılarına akıl hocalığı yaptılar.

Ancak Yuriko, 1937’de Kaliforniya’ya döndüğünde gerçek yolunu dansta buldu. Biyografisini yazan Emiko Tokunaga’ya göre, Yuriko bir Amerikalı olduğunu asla unutmadı. Annesi şimdi, genç kadınların film müzikallerinde sahne almak için eğitim aldığı ticari dans stüdyolarında çalkalanan Los Angeles’ta yaşıyordu.

Ancak annesinin yeni kocası Douglas Mitsuhashi, onu daha sonra Massachusetts’teki Jacob’s Pillow festivalinde sık sık ortaya çıkan modern dansçı Myra Kinch de dahil olmak üzere daha sanatsal arkadaşlarla tanıştırdı.

Yuriko, Bayan Kinch aracılığıyla, bale ve modern dans öğreten nazik ve parlak bir öğretmen olan Dorothy Lyndall ile tanıştı. Yuriko, şirketinin bir üyesi oldu ve koreografiye teşvik edildi. Soyadının yanlış yazılmasından bıkmış, profesyonel adı olarak Yuriko’yu kullanmaya başladı.

II. Dünya Savaşı sırasında, Japon kökenli birçok başka kişiyle birlikte federal bir gözaltı kampında alıkonuldu. Arizona çölündeki Pima Kızılderilileri bölgesinde bulunan Gila Nehri Yer Değiştirme Kampındayken, bir dans okulu işletmek için izin aldı. 1943’te serbest bırakıldığında, bir yardım danışmanı olan Clara Clayman, modern dans eğitimi almak için New York’a gitmesini tavsiye etti.

Yuriko kabul etti ve New York’a vardığında Bayan Graham’ın stüdyo kapısını çaldı. Biyografi yazarına göre Bayan Graham, nereden geldiğini sorduğunda, “Benim adım Yuriko ve ben neredeyse 18 ay geçirdiğim Arizona toplama kampından geliyorum” diye yanıtladı.

New York’tayken, Yuriko, farklı bir yeniden yerleştirme kampında gözaltında tutulan Charles Kikuchi ile tanıştı ve daha sonra orada yaşamının bir hesabını yazdı, “Kikuchi Günlüğü: Amerikan Toplama Kampından Chronicle”. 1973’te yayınlandı. 1946’da evlendiler.

Psikiyatrik sosyal hizmet uzmanı olan Bay Kikuchi, 1988’de öldü. Yuriko’ya kızının yanı sıra oğlu Lawrence Kikuchi ve üç torun kaldı.

Bayan Clayman, Yuriko’yu Manhattan’daki şık bir alışveriş merkezi olan Jay Thorpe’dan alışveriş yapan kadınların kıyafetlerini ayarlayan bir terzi olarak buldu. İki kıdemli Graham dansçısı Jane Dudley ve Sophie Maslow ile çalıştı. Graham dans sözlüğünde ustalaşmak zordu, ancak 1944’te Yuriko Graham şirketinin düzenli bir üyesi olmuştu. Aaron Copland’ın müziğine damgasını vuran Graham imzalı “Appalachian Spring”in galasında dans etti.

2000 yılında Yuriko, Joffrey Balesi için “Appalachian Spring”i yeniden sahneye koyduğunda, sahnedeki genç sınır çiftiyle ilgili yeni detayları vurgulayarak tonu yumuşattı. Yeni gelin ve kocası, savrulan öpücükler ve okşamalarla daha sevecen bir aşıktı. Ayrıca gelinin genellikle ajite olan solosunu da küçümsedi. Gelinin gelecekle ilgili kaygılarını gözle görülür şekilde yumuşatan Yuriko, Bayan Graham’ın iletmeye çalıştığını söylediği “yer algısını” tanımladı.

1992’de Yuriko, Graham’ın uzun süredir kayıp olan 1935 tarihli bir sosyal protesto eseri olan “Panorama”yı yeniden inşa etti. Onun versiyonu, sanki sahneye koşan genç dansçılardan oluşan bir falanksı gönderdi. harekete geçirme çağrısını yanıtlama. Martha Graham Ensemble dansçılarının dinamizmi, çalışma Şehir Merkezinde icra edildiğinde sansasyon yarattı.

Graham tekniğinin gelişimi hakkında yazan bir dans tarihçisi olan Alice Helpern bir röportajda “Onları çok çalıştı” dedi. “Onlardan dansın özünü çıkardı. Adımlarla ilgili olmadığını açıkça belirtti.”