Louise Fletcher, 88, Öldü; One Flew Over the Cuckoo’s Nest’le Oscar Kazandı

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
“One Flew Over the Cuckoo’s Nest”teki zalim Hemşire Ratched rolüyle Akademi Ödülü kazanan heybetli, çelik gözlü aktris Louise Fletcher, Cuma günü Güney Fransa’daki Montdurausse kasabasındaki evinde öldü. 88 yaşındaydı.

Ölüm, bir neden belirtmeyen menajeri David Shaul tarafından doğrulandı. Bayan Fletcher’ın Los Angeles’ta da bir evi vardı.

Bayan Fletcher 40 yaşındaydı ve “One Flew Over the Cuckoo’s Nest”te bir Oregon akıl hastanesinde baş idari hemşire olarak atandığında halk tarafından büyük ölçüde bilinmiyordu. Milos Forman’ın yönettiği ve Ken Kesey’nin popüler romanından uyarlanan sinema, Bayan Fletcher’a en iyi kadın oyuncu ödülünü ve dört Oscar daha kazandı: en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek sabırlı McMurphy) ve en iyi uyarlanmış senaryo (Bo Goldman ve Lawrence Hauber).

Bayan Fletcher’ın o gece yaptığı kabul konuşması göze çarpıyordu – sadece seçmenlere kendisinden nefret ettikleri için alaycı bir şekilde teşekkür ettiği için değil, aynı zamanda her ikisi de sağır olan ebeveynlerine “bana bir rüya görmeyi öğrettikleri” için Amerikan İşaret Dili’ni kullanarak teşekkür ettiği için.

Amerikan Sinema Enstitüsü daha sonra Nurse Ratched adını sinema tarihinin en unutulmaz kötü adamlarından biri ve en dikkate değer ikinci kadın kötü adam olarak adlandırdı ve “The Wizard of Oz”da yalnızca Batının Kötü Cadısı tarafından geçildi.

Ancak “Cuckoo’s Nest” vizyona girdiğinde, Bayan Fletcher, karakterinin düğmeli doğası karşısında hüsrana uğradı. The New York Times ile 1975’te yaptığı bir röportajda, çoğu akıl hastalarını oynayan oyuncu arkadaşlarına atıfta bulunarak, “Diğer oyuncuları çok kıskandım” dedi. “Çok özgürlerdi ve çok kontrollü olmam gerekiyordu.”

Estelle Louise Fletcher, 22 Temmuz 1934’te, bir Piskoposluk bakanı olan Robert Capers Fletcher ve Estelle (Caldwell) Fletcher’ın işiten dört çocuğundan biri olarak Birmingham, Ala.’da doğdu; anne ve babası çocukluktan beri sağırdı. North Carolina Üniversitesi’nde drama okudu ve mezun olduktan sonra Los Angeles’a taşındı.

Daha sonra gazetecilere, çok uzun olduğu için – 5 fit 10 inç – boyunun bir avantaj olduğu westernler dışında herhangi bir şeyde iş bulmakta zorlandığını söyledi. 1950’lerin sonunda ve 60’ların başındaki ilk 20 kadar rolünden yaklaşık yarısı, “Wagon Train”, “Maverick” ve “Bat Masterson” da dahil olmak üzere televizyon westernlerindeydi.

Bayan Fletcher 1959’da sinema yapımcısı Jerry Bick ile evlendi. John ve Andrew adında iki oğulları oldu ve onları büyütmek için on yıldan fazla bir süre oyunculuktan emekli oldu.

Bayan Fletcher ve Bay Bick, 1977’de boşandı. Hayatta kalanlar arasında oğulları; kız kardeşi Roberta Ray; ve bir torunu.

1974’te Robert Altman’ın “Thieves Like Us” filminde kardeşini soğuk bir şekilde polise teslim eden bir kadın olarak sinemaya döndü. Bay Forman’ın ona “Cuckoo’s Nest” filmindeki rolünü teklif etmesinin nedeni o sinemadaki görünüşüydü.

“Louise ekrana geldiğinde şaşırdım,” diye hatırlıyor Bay Forman, “Thieves Like Us” filmini izlemişti. “Gözlerimi ondan alamıyordum. Hemşire Ratched için çok ama çok önemli olduğunu düşündüğüm bir gizemi vardı.”

Bayan Fletcher “Biri Guguk Kuşu Yuvasının Üzerinden Uçtu” filminde. Filmin yönetmeni Milos Forman, “Belli bir gizemi vardı” dedi ve “Bunun Nurse Ratched için çok ama çok önemli olduğunu düşündüm.” Kredi… Getty Images aracılığıyla Herbert Dorfman/Corbis

Pauline Kael, The New Yorker’daki “Bir Uçtu Cuckoo’s Nest”i gözden geçirdi, Bayan Fletcher’ın “ustaca bir performans” olduğunu ilan etti.

Bayan Kael, “Bakire beklentiyi – saflığı – şişmiş kendini beğenmişliğe dönüştürebiliriz,” diye yazdı. “İnsanlar için iyi olduğunu düşünüyor ve inciniyor – yetkisi sorgulanırsa – suistimal edilmiş hissediyor.”

Bayan Fletcher, sık sık Oscar lanetinin bir örneği olarak anılır – oyunculuk için bir Akademi Ödülü kazanmanın her zaman film yıldızlığına yol açmaması olgusu – ancak 70’lerin sonlarına kadar filmlerde ve televizyonda yoğun bir kariyer sürdürdü.

“Exorcist II: The Heretic” (1977) filminde Linda Blair karakterinin yumuşak sözlü psikiyatristi olarak başroldeydi ve Ingrid Bergman’ın sinema kişiliğinden esinlenen “The Cheap Detective” (1978) adlı topluluk komedisinde dikkat çekiciydi. Aynı zamanda Christopher Walken ve Natalie Wood ile birlikte “Beyin Fırtınası”nda (1983) işkolik bir bilim adamı olarak rol aldı. Ancak, özellikle karakteri Nurse Ratched kişiliğinden çok farklı olduğunda, sınırlı ekran süresi olan rollere büyük ölçüde düştü.

“Strange Invaders” (1983) filminde esrarengiz bir UFO bigwig olarak bir dönüşün ardından, “Firestarter”da (1984) korkulu bir çiftlik karısı olarak göründü; Jamie Lee Curtis’in sıkıcı annesini canlandıran polis draması “Blue Steel” (1990); “2 Days in the Valley” (1996) şefkatli bir Los Angeles ev sahibesi olarak; ve Ryan Phillippe’in kibar halası olarak “Cruel Intentions” (1999).

Ancak, kötü bir klişeye oynadığında -“Çiçekler Çatı Katı”nda (1987) yaptığı gibi, kötü bir anne olarak dört uygunsuz genç torununu zehirlemek için yola çıktığında – kendini yeniden başrollerde buldu. Ve 2009’da bir Dragoncon izleyicisine bu sinemanın “bir film çekerken yaşadığım en kötü deneyim” olduğunu söyledi.

Kariyerinin ilerleyen dönemlerinde, “Star Trek: Deep Space 9” (1993’ten 1999’a kadar uzaylı bir kült lideriydi) ve “Utanmaz” (William H. Macy’nin ağzı bozuk mahkum annesi olarak) dahil olmak üzere birçok televizyon dizisinde tekrar eden karakterler oynadı. Ayrıca romantik drama “A Perfect Man”de (2013) Liev Schreiber’in cana yakın annesi olarak rol aldı. En son Netflix komedi dizisi “Girlboss”un iki bölümünde yer aldı.

Bayan Fletcher’ın en ünlü karakteri sertliğin portresi olmasına rağmen, işitmeyen ebeveynlerini kötü haberlerden korumak için büyürken sürekli gülümsediğini ve her şeyin mükemmelmiş gibi davrandığını sık sık hatırlıyordu.

The Ladies’ Home Journal ile 1977’de yaptığı bir röportajda, “Bunun fiyatı benim için çok yüksekti” dedi. “Çünkü sadece her şey yolundaymış gibi davranmadım. Olması gerektiğini hissetmeye geldim.”

Rol yapmak o kadar da kötü değildi, ancak en azından mesleği açısından kabul etti. Aynı yıl gazeteci Rex Reed’e, “Gerçek sevinci hayalden anlıyormuşum gibi hissediyorum” dedi.

Mike Ives raporlamaya katkıda bulundu.