Louise Fletcher, 88, Öldü; One Flew Over the Cuckoo’s Nest’le Oscar Kazandı

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
“One Flew Over the Cuckoo’s Nest”teki zalim Hemşire Ratched rolüyle Akademi Ödülü kazanan heybetli, çelik gözlü aktris Louise Fletcher, Cuma günü Fransa’nın Montdurausse kentindeki evinde öldü. 88 yaşındaydı.

Ölüm, menajeri David Shaul tarafından doğrulandı. Nedenini belirtmedi.

Bayan Fletcher 40 yaşındaydı ve “Cuckoo’s Nest”in 1975 sinema versiyonunda Oregon’daki bir akıl hastanesinde baş idari hemşire olarak rol aldığında halk tarafından pek bilinmiyordu. Yönetmenliğini Milos Forman’ın yaptığı ve Ken Kesey romanından uyarlanan sinema, Bayan Fletcher’a en iyi kadın oyuncu ödülünün yanı sıra en iyi film, Mr. Forman en iyi yönetmen ve Jack Nicholson en iyi erkek oyuncu olmak üzere dört Oscar kazandı.

Bayan Fletcher’ın o gece yaptığı kabul konuşması, seçmenlere kendisinden nefret ettikleri için alaycı bir şekilde teşekkür ettiği için değil, aynı zamanda ebeveynlerine “bana bir rüya görmeyi öğrettikleri” için Amerikan İşaret Dili’ni kullandığı için de dikkat çekti.

Amerikan Sinema Enstitüsü daha sonra Nurse Ratched’ı sinema tarihinin en unutulmaz kötü adamlarından biri ve en dikkate değer ikinci kadın kötü adam olarak adlandırdı ve “The Wizard of Oz”da yalnızca Batının Kötü Cadısı tarafından geçildi.

Ancak “Cuckoo’s Nest” vizyona girdiğinde, Bayan Fletcher, karakterinin düğmeli doğası karşısında hüsrana uğradı. 1975’te The New York Times’a verdiği bir röportajda, birçoğu akıl hastalarını oynayan oyuncu arkadaşlarına atıfta bulunarak, “Diğer oyuncuları çok kıskandım” dedi. “Çok özgürlerdi ve çok kontrollü olmam gerekiyordu.”

Estelle Louise Fletcher, 22 Temmuz 1934’te, bir Piskoposluk bakanı olan Robert Capers Fletcher ve her ikisi de çocukluktan beri sağır olan eski Estelle Caldwell’in işiten dört çocuğundan biri olarak Birmingham, Ala.’da doğdu. North Carolina Üniversitesi’nde drama okudu ve mezun olduktan sonra Los Angeles’a taşındı.

Daha sonra gazetecilere, çok uzun olduğu için – 5 fit 10 inç – iş bulmakta zorlandığını ve genellikle boyunun bir avantaj olduğu western filmlerinde rol aldığını söyledi. 1950’lerin sonunda ve 60’ların başındaki ilk 20 kadar rolünden yaklaşık yarısı, “Wagon Train”, “Maverick” ve “Bat Masterson” da dahil olmak üzere televizyon westernlerindeydi.

Bayan Fletcher 1959’da bir sinema yapımcısı olan Jerry Bick ile evlendi. İki oğulları oldu ve onları büyütmek için on yıldan fazla bir süre oyunculuktan emekli oldu.

Robert Altman’ın 1974 yapımı “Thieves Like Us” filminde, kardeşini polise soğuk bir tavırla teslim eden bir kadın olarak sinemaya döndü. Bay Forman’ın ona “Cuckoo’s Nest” filmindeki rolünü teklif etmesinin nedeni o sinemadaki görünüşüydü.

“Louise ekrana geldiğinde şaşırdım,” diye hatırlıyor “Thieves Like Us” filmini izlemişti. “Gözlerimi ondan alamıyordum. Hemşire Ratched için çok ama çok önemli olduğunu düşündüğüm bir gizemi vardı.”

The New Yorker’daki “Cuckoo’s Nest”i inceleyen Pauline Kael, Bayan Fletcher’ın “ustaca bir performans” olduğunu ilan etti.

Bayan Kael, “Bakire beklentiyi – saflığı – şişmiş kendini beğenmişliğe dönüştürebiliriz,” diye yazdı. “İnsanlar için iyi olduğunu düşünüyor ve inciniyor – yetkisi sorgulanırsa – suistimal edilmiş hissediyor.”

Bayan Fletcher sık sık Oscar lanetinin bir örneği olarak anılır – oyunculuk için bir Akademi Ödülü kazanmanın her zaman sürekli bir film yıldızlığına yol açmadığı gözlemlenen fenomen – ancak 70’lerin sonlarına kadar filmlerde ve televizyonda yoğun bir kariyer sürdürdü.

“Exorcist II: The Heretic” (1977) filminde Linda Blair karakterinin yumuşak sözlü psikiyatristi olarak başroldeydi ve Ingrid Bergman’ın sinema kişiliğinden esinlenen “The Cheap Detective” (1978) adlı topluluk komedisinde dikkat çekiciydi. Aynı zamanda Christopher Walken ve Natalie Wood ile birlikte “Beyin Fırtınası”nda (1983) işkolik bir bilim adamı olarak rol aldı. Ancak, özellikle karakter Nurse Ratched kişiliğinden çok farklı olduğunda, sınırlı ekran süresi olan rollere düşmüş görünüyordu.

“Strange Invaders” (1983) filminde esrarengiz bir UFO bigwig olarak bir dönüşün ardından, “Firestarter”da (1984) korkulu bir çiftlik karısı olarak göründü; Jamie Lee Curtis’in sıkıcı annesini canlandıran polis draması “Blue Steel” (1990); “2 Days in the Valley” (1996) şefkatli bir Los Angeles ev sahibesi olarak; ve Ryan Phillippe’in kibar halası olarak “Cruel Intentions” (1999).

Ancak, “Çiçekler Çatı Katı” (1987) filminde olduğu gibi, dört uygunsuz genç torununu zehirlemek için yola çıkan kötü bir anne olarak klişe oynadığında, kendini yeniden başrollerde buldu. 2009’da Dragoncon izleyicilerine bu sinemanın “bir film yaparken yaşadığım en kötü deneyim” olduğunu söylemişti. Yönetmene, karakterinin ağır olmasını istemediğini söylemişti.

Kariyerinin ilerleyen zamanlarında, “Star Trek: Deep Space 9” (1993’ten 1999’a kadar uzaylı bir kült lideriydi) ve “Utanmaz” (William H. Macy’nin ağzı bozuk mahkum annesi olarak) dahil olmak üzere birçok televizyon dizisinde tekrar eden karakterler oynadı. Ayrıca romantik drama “A Perfect Man”de (2013) Liev Schreiber’in cana yakın annesi olarak rol aldı.

Hayatta kalanlar arasında iki oğlu John ve Andrew Bick; kız kardeşi Roberta Ray; ve bir torunu. Bayan Fletcher ve Bay Bick, 1977’de boşandı.

Bayan Fletcher’ın güney Fransa’da bir kasaba olan Montdurausse’deki evinin yanı sıra Los Angeles’ta da bir evi vardı.

En ünlü karakteri sertliğin portresi olan Bayan Fletcher, duymayan ebeveynlerini kötü haberlerden korumak için büyürken sürekli gülümsediğini ve her şeyin mükemmelmiş gibi davrandığını hatırlıyordu.

Bayan Fletcher, 1977’de The Ladies’ Home Journal ile yaptığı röportajda, “Bunun fiyatı benim için çok yüksekti” dedi. “Çünkü sadece her şey yolundaymış gibi davranmadım. Olması gerektiğini hissetmeye geldim.”

Rol yapmak o kadar da kötü değildi, ancak en azından mesleği açısından kabul etti. Aynı yıl gazeteci Rex Reed’e, “Gerçek sevinci hayalden anlıyormuşum gibi hissediyorum” dedi.

Mike Ives raporlamaya katkıda bulundu.