Lawrence N. Brooks, 112, En Yaşlı İkinci Dünya Savaşı Gazisi, Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ülkesine tecrit edilmiş bir birlik olarak hizmet eden ABD’deki en yaşlı 2. Dünya Savaşı gazisi Lawrence N. Brooks Çarşamba günü öldü. 112 yaşındaydı.

Ölümü New Orleans’taki Ulusal İkinci Dünya Savaşı Müzesi tarafından açıklandı. Nerede öldüğü söylenmedi. New Orleans bölgesinde yaşamıştı.

Köprüler, yollar ve uçak pistleri inşa eden bir Ordu birimi olan Avustralya’da konuşlanmış çoğunlukla Siyah 91.

Savaş müzesinde eğitim ve erişimden sorumlu başkan yardımcısı Albay Peter Crean, savaşın başlangıcında ayrılmış ABD silahlı kuvvetlerinde bulunan Afrika kökenli Amerikalıların çoğunun malzeme, bakım ve nakliye ile ilgilenen savaş dışı hizmet birimlerine atandığını söyledi.

“Bunun nedeni tamamen ırkçılıktı – onu karakterize etmenin başka bir yolu yok” dedi.

Lawrence N. Brooks, 12 Eylül 1909’da 15 çocuktan biri olarak dünyaya geldi. Aslen Baton Rouge yakınlarındaki Norwood, La.’dan, bebekken ailesiyle birlikte Mississippi Deltası’na taşındı. En yakın okuldan okula gidemeyecek kadar uzakta yaşıyordu, bu yüzden ailesi ona evde yapabileceklerini öğretti.

Bay Brooks, 1940 yılında askere alındığında ve 91. mühendislik birimine atandığında bir kereste fabrikasında çalışıyordu.

Onu 2014 yılında müzeyle yaptığı bir sözlü tarih röportajı aracılığıyla tanıyan Albay Crean, Bay Brooks’un Avustralya’da kendisine Jim Crow Deep South’ta olduğundan çok daha iyi muamele gördüğünden bahsettiğini, ancak kendisinin de kendisine söylediğini söyledi. bunu düşünmek onu kızdıracaktı, o yüzden yapmamaya çalıştı.

Bay Brooks, daha sonra savaş birliği kayıplarının orduyu cepheye daha fazla Afro-Amerikan askeri göndermeye zorladığı zaman, savaş görevinden kurtulduğu için kendisini şanslı gördüğünü söyledi. 1941’de 4.000’den az Afrikalı Amerikalı orduda görev yapıyordu; 1945’te bu sayı 1,2 milyonu aştı.

“Şanslıyım” dedi. Kendi kendime diyordum ki, ‘Birine ateş edeceksem, biri bana ateş edecek ve o şanslı olup vurabilir. ‘”

Japonlar Güney Avustralya’da çalıştığı Owen Adası’nı bombaladığında düşman ateşi gördü. “Çılgınlar gibi kaçar, saklanmaya çalışırdık” dedi. O ve yoldaşları kendilerini korumak için siper kazmak zorunda kaldılar.

Ağustos 1945’te özel birinci sınıf olarak terhis oldu, ardından forklift sürücüsü olarak çalıştı.

Beş çocuk, beş üvey çocuk ve düzinelerce torun ve torun torunu tarafından hayatta kaldı. Karısı Leona, 2005 yılında evlerini yerle bir eden Katrina Kasırgası’ndan kısa bir süre sonra öldü. O sırada 90’lı yaşlarının sonlarındaydı ve çatısından helikopterle kurtarılmak zorunda kaldı. Kızı Vanessa, onu “dayanıklı” olarak tanımladı. ”

AP’ye şunları söyledi: “Gerçekten sert ve ondan öğrendiğim bir şey var,” dedi, “Başka bir şey olmasa bile, bana ‘Elinden gelenin en iyisini yap ve ne yapamıyorsan, bunu yapmanın bir anlamı yok. bunun için endişelen. Sanırım bu yüzden yaşadığı kadar uzun yaşadı. ”