Kıdemli Texas Muhabiri Mike Cochran 85 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Associated Press için Teksas’ı yaklaşık 40 yıl boyunca takip eden ve bir noktada cenazesini bildirirken başkanlık suikastçısı Lee Harvey Oswald’ın tabutunu taşıyan Mike Cochran Salı günü öldü. 85 yaşındaydı.

Uzun zamandır arkadaşı olan eski A.P. yöneticisi John O. Lumpkin, nedenin kanser olduğunu söyledi.

2013’te, The A.P.’nin Başkan John F. Kennedy’nin Dallas’ta öldürülmesinin 50. yıldönümüyle ilgili kapsamının bir parçası olarak, Bay Cochran, Bay Oswald için nasıl bir tabut taşıyıcısı haline geldiğine dair birinci şahıs bir açıklama yazdı. Birkaç aile üyesi dışında yas tutan kimse olmadığında, tabutunu taşıma görevi cenazeyi yöneten gazetecilere düştü.

“İlk sordukları arasında ben de vardım, cevabım sadece ‘Hayır!’ değil, ‘Cehennem hayır!’ diye yazdı. “Sonra United Press International’dan Preston McGraw öne çıktı ve gönüllü oldu ve görevi kabul etmek için en büyük rekabetim ile, hatamı anladım ve McGraw ve diğer muhabirlere katıldım. ”

Bay Cochran’ın suikastla ilgili raporları yıllarca devam etti. Bay Oswald’ın dul eşi ve annesiyle röportaj yaptı, komplo teorilerini araştırdı ve yıldönümü hikayeleri yazdı.

Bir yıldönümünde, Bay Oswald’ın dul eşi Marina Oswald’ın evinde yaklaştığını hatırladı. Ona “artık haber olmadığını” söyledi, ancak tabut taşıyıcısı rolünden bahsettiğinde onu içeri davet etti. Birkaç saat sonra “hala konuşuyor ve sigara içiyorlar” diye yazdı.

Yıllar boyunca Bay Cochran, malikanesine düzenlenen ve 12 yaşındaki üvey kızını ve ayrı yaşadığı karısının erkek arkadaşını öldüren bir silahlı saldırıda suçlandıktan sonra yargılanan bir petrol kralı olan Cullen Davis de dahil olmak üzere renkli Teksas karakterleri hakkında sık sık yazdı; ve sahte gübre tanklarında milyonlarca dolar kazanan gösterişli dolandırıcı Billie Sol Estes.

Okla, Muskogee’de doğan Bay Cochran, Batı Teksas kasabası Stamford’da büyüdü ve şu anda Denton’daki Kuzey Teksas Üniversitesi’nden mezun oldu.

1960 yılında Dallas’ta A.P.’ye katılmadan ve ertesi yıl ajansın Fort Worth bürosunu açmadan önce kariyerine Denton ve Abilene’deki gazetelerde başladı. 1999’da A.P.’den ayrıldı ve ardından beş yıl Fort Worth Star-Telegram’da çalıştı.

Ayrıca Cullen Davis cinayet davası hakkında “Texas vs. Davis” (1980) de dahil olmak üzere birkaç kitap yazdı.

.

Eşi Sondra tarafından yaşatılmıştır; oğlu John; kızı Kendyl Arnold; dört torun; ve yedi torun çocuğu.