Kariyeri Kaza İle Biten Golfçü Jack Newton 72 yaşında hayatını kaybetti.

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1975 Britanya Açık playoff’unda Tom Watson’a yenilen ve profesyonel golf kariyeri neredeyse ölümcül bir uçak pervanesi kazasıyla sona ermeden önce 1980 Masters’ta Seve Ballesteros’un arkasında ikinci olan Jack Newton öldü. Cuma gününde. 72 yaşındaydı.

Ailesi yaptığı açıklamada, Alzheimer hastalığı ile yaşayan Newton’un “sağlık komplikasyonlarından” öldüğünü söyledi. Açıklamada nerede öldüğü belirtilmedi.

Newton, 1978’de PGA Tour’da Buick Open’ı ve 1979’da Avustralya Açık’ı ve ayrıca Avrupa’daki üç turnuvayı, kariyerinden önce kazandı – ve neredeyse hayatı – bir pervaneye girdiğinde sona erdi. 24 Temmuz 1983’te Sidney havaalanında binmek üzere olduğu küçük uçak.

Sağ kolu koptu, sağ gözünde görme kaybı oldu ve karnından ciddi şekilde yaralandı. Doktorlar ona sadece 50-50 hayatta kalma şansı verdi ve uzun bir rehabilitasyon görmeden önce yaklaşık iki ay yoğun deva geçirdi.

Ölüme yakın deneyimine rağmen Newton, neşeli kişiliği bozulmadan kamusal hayata döndü. Popüler bir televizyon, radyo ve gazete golf yorumcusu, bir golf sahası tasarımcısı ve Avustralya’daki geleceği parlak oyuncular için yüz binlerce dolar toplayan Jack Newton Junior Golf Vakfı’nın başkanı oldu.

Newton, eşi Jackie ve çocukları Clint ve Kristie ile 1984’te. uçak pervanesi kazası. Kredi… William Lovelace/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images

Vakfın yıllık turnuvası, Avustralya’daki ünlülerden ve profesyonel golfçülerden bir kimleri cezbetti ve bunların çoğu Newton’un teşvik ettiği gibi tuhaf kostümler giydi.

Tek elli golf oynamayı kendi kendine öğrendi, sol eli ile sağ elli bir duruşta sopayı salladı. 80’lerin ortalarında düzenli olarak 18 delik için skorlar elde etti – bu, en yetenekli amatör oyuncuların arzu edeceği, yaklaşık 12 veya 14’lük bir handikap anlamına geliyor.

Newton, 1971’de Avrupa Turunda profesyonel oldu ve sonraki yıl ilk etkinliği olan Hollanda Açık’ı kazandı. Bir hafta sonra İngiltere, Fulford’da bir turnuva kazandı; 1974’te turun maç oynama şampiyonluğunu kazandı.

1975 Britanya Açık’taki playoff kaybı, Watson’ın birkaç şanslı vuruşunun ardından geldi. Bir tel çit, Watson’ın topunu sekizinci delikte sınırda tuttu ve 14’ünde, Newton üzerinden Bordo Sürahiyi talep etmek için bir kartal için yonttu.

“Her zaman iyi bir formda bir ana dal alırsam tehlikeli olabileceğimi hissettim” dedi Newton. “Ben golfü böyle oynadım. Evvel kuyruğumu kaldırdım, kimseden korkmadım.”

Newton, Georgia’daki Augusta Ulusal Golf Kulübü’nde 1980 Masters Turnuvası sırasında hareket halinde. Kredi… Augusta National/Getty Images

1980 Masters’da, 21 yaşındaki İspanya Ballesteros’un dört vuruş gerisinde, Amerikalı Gibby Gilbert ile berabere kalan turnuvayı ikinci sırada tamamladı.

Avustralya’daki PGA’nın CEO’su Gavin Kirkman, Newton’un “katkılarının ve mirasının gelecek on yıllar boyunca yaşayacağını” söyledi ve “yolda olduğu kadar zorlu olduğunu da ekledi. ”

Newton’dan eşi Jackie kurtulur; iki çocuk, Kristie ve Clint; ve altı torun. Kızı profesyonel bir golfçüydü ve oğlu Avustralya ve İngiltere’de ragbi oynadı.