“Kabul edilemez”: Eğitim trendindeki Berlin ilkokul öğrencileri

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
“Kabul edilemez”: Eğitim trendindeki Berlin ilkokul öğrencileri

Öğrencilerin neredeyse yarısı imla konusunda minimum standarda ulaşamıyor. Berlin’in okul politikasının ihmalinin bedelini ellerindeki imkanlarla ödüyorlar.

Friedrich Conradi

Berlin'deki öğretmenler sınıf başına düşen öğrenci sayısından bunalmış hissediyorlar.  Salı günü yeniden greve gittiler.  Bir gün önce, Berlin'deki ilkokul öğrencilerinin becerileri hakkında yıkıcı veriler ortaya çıkmıştı.

Berlin’deki öğretmenler sınıf başına düşen öğrenci sayısından bunalmış hissediyorlar. Salı günü yeniden greve gittiler. Bir gün önce, Berlin’deki ilkokul öğrencilerinin becerileri hakkında yıkıcı veriler ortaya çıkmıştı.dpa / Paul dişleri

IQB eğitim trendi araştırması 2021’in yazarları, sonuçta elde ettikleri sonucu “endişe verici bir tablo” olarak tanımlıyor. Her dördüncü Alman dördüncü sınıf öğrencisi heceleme, beşte biri okuma ve aritmetik ile ilgili sorunlar yaşıyor. Almanca ve matematik konularındaki yeterlilikler kaydedildi.

Berlin’in sonuçları için bilim adamlarının birkaç satır sonra yaptıkları sınıflandırma daha uygun: “kabul edilemez”. Öğrencilerin neredeyse üçte biri okumada asgari standarda ulaşamıyor. Yazımla ilgili sonuçlar daha da şok edici: öğrencilerin neredeyse yarısı burada minimum standarda ulaşamadı. Yazım söz konusu olduğunda, biz Berlinliler ülke çapında arka tarafı gündeme getiriyoruz.

Berlin’de kötü sonuçlar bekleniyordu

Ne yazık ki, başkentteki dramatik sonuçlar her şeyden önce bir şey: şaşırtıcı değil. Corona’nın bizi bu hale getirmesi mazeret olamaz. Çünkü Hamburg, Corona’ya rağmen beş yıl önceki sonucunu korumayı başardı. Eğitim Senatörü Astrid-Sabine Busse (SPD), sonuçların “yüz yüze öğretimin ne kadar önemli olduğunu” gösterdiğini söylediğinde, kulağa daha çok kötü bir şaka gibi geliyor. Sonuçlar her şeyden önce bir şeyi gösteriyor: Berlin’in okul politikası onlarca yıldır eğitim açısından ezikler üretiyor. Çünkü bu yıkıcı rakamlar, daha sonraki yaşam için belirleyici olan bir zaman noktasında başka hiçbir şey ifade etmiyor.

Berlinli öğretmenler çarşamba günü grevde: para sorun değil, çok fazla çocuk var

Berlinli öğretmenler çarşamba günü grevde: para sorun değil, çok fazla çocuk var

Bunun başlıca nedenlerinden biri: Pek çok çocuk düzgün Almanca bilmeden okula geliyor. Çünkü okul öncesi dönemde fiilen zorunlu olan dil düzeyi araştırmaları takip edilmemekte, gerektiğinde yapılması gereken dil desteği uygulanmamaktadır. Bu dikkatsizlik sadece onları değil, aynı zamanda diğer okullardan ayrılan ilkokul öğretmenlerinin ek işleriyle engellenen sınıfın geri kalanını da başarılı bir gelecek şansından mahrum eder.

Öğretmenler küçük sınıflar için yeniden grevde

Bu yeterince kötü değilmiş gibi, kötü çalışma koşulları nedeniyle her yıl yüzlerce öğretmenin Brandenburg’a veya diğer federal eyaletlere göç etmesine izin veriyoruz. Bu arada en azından bir anlam kazanıldı ve öğretmenlere yeniden memur statüsü verildi. Ancak şu anda özlediklerimiz yakın gelecekte geri gelmeyecek.

Öğretmen açığının ne kadar şiddetli hale geldiği Salı günü, bu okul yılında beşinci kez, daha küçük sınıflar için binlerce öğretmenin Berlin sokaklarında greve gitmesiyle gösteriliyor. Tükenmek üzere olan öğretmenlerin, her ikinci öğrencinin zaten hırpalanmış eğitim biyografisini minimum standardın altında heceleyerek ne kadar düzeltmesi gerektiğini hayal bile edemezsiniz. Ne yazık ki, insan, çocuğun zaten Berlin’in derin eğitim kuyusuna düştüğü izlenimine kapılma eğilimindedir. Ve Senato’nun ona attığı ip çok kısa.