Jet sosyete moda tasarımcısı Jackie Rogers 90 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1960’larda jet sosyete döneminde Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin seçkinleriyle karışan deneyimi, zarafet gözü ve sınırsız (bazen yıpratıcı olsa da) kişiliğiyle birlikte ateşli bir Amerikan modeli ve hevesli bir aktris olan Jackie Rogers, beş- sinema yıldızları ve sosyetikler için modacı olarak on yıllık kariyer, 29 Ocak’ta Manhattan’da öldü. 90 yaşındaydı.

New York merkezli şirketinin sözcüsü Michael Murnighan, bir hastanede ölüm nedeninin konjestif kalp yetmezliği olduğunu söyledi.

Bayan Rogers, 1970’lerden beri New York, Palm Beach ve Hamptons’ta yıllarca işlettiği butiklerde sattığı zarif kıyafetleriyle ünlüleri hedef alıyordu.

Bayan Rogers, kariyerine 1960’ların ortalarında, Madison Avenue’daki butiğinden erkekler için moddan etkilenen spor ceketler ve pantolonlar üreterek bir tasarımcı olarak başladı – müşterileri sonunda Jack Nicholson ve Dustin Hoffman gibileri de içeriyordu.

1970’lerin ortalarında gözünü kadın tasarımına çevirdi. Women’s Wear Daily’nin demirbaşlarından biri olarak, genellikle elektrik pembeleri, maviler, sarılar ve diğer cesur şekerleme renklerinde, dökümlü ipek, saten veya organzeden zarif bir şekilde şekillendirilmiş üstleri, elbiseleri ve önlükleriyle tanınıyordu. Genellikle sipariş üzerine yapılan kreasyonları ucuz değildi – önlükleri 5.000 dolardan fazla satıldı – ancak Diana Ross, Salma Hayek, Patti LuPone, Barbara Walters ve Nicole Kidman gibi müşterileri cezbetti.

Bayan Rogers’ın yıllar boyunca çeşitli butikleri oldu, East Hampton’daki bu da dahil. Kredi… The New York Times için Doug Kuntz

Bununla birlikte, modada bir yaşam, büyük bir kişiliğe ve büyük hırslara sahip, kestane rengi saçlı bir büyücü olan Bayan Rogers’ın Brookline, Mass’ta büyürken tasavvur ettiği hedef asla olmadı. 19’lu yaşlarının sonlarında yaptığı çalışmaları bir başlangıç noktası olarak bir model olarak kullanın. 20’li yaşlarının sonlarında Roma’ya ve daha sonra Paris’e taşındığında, sinema yıldızlarını, moğolları ve aristokratları cezbetmek için görünüşü, sürüşü ve hüneri ona iyi hizmet etti.

Bayan Rogers, sanki içinde doğmuşçasına, kendisini yüksek Avrupa toplumunun sosyal dokusuna çabucak dahil etti. 1963’teki başyapıtı “8 ½”de kendisine küçük, itibarsız bir rol veren Federico Fellini ile aperatif yudumlarken ya da gösterişli Fiat şefi ve playboy Gianni Agnelli ile bir Maserati’de dolaşırken hikayeleri anlatmayı severdi.

Tecrübeli bir öykücü olan Bayan Rogers, yanlarında halı bombası dinleyicileri kadar isimler bırakmadı. 1998 tarihli bir profil için The New York Times’a konuşurken, Andy Warhol ile antika yapmayı, Aristotle Onassis ile Monte Carlo’da havyar yemeyi ve 1960’larda cızırtılı Manhattan diskotek Ondine’de Peter O’Toole ile gece boyunca dans etmeyi anlattı. “Biz deliydik,” dediği aktarıldı. “Ben Zelda Fitzgerald’dım ve Peter Scott’tı – zaten bu benim fantezimdi.”

Bununla birlikte, ünlü yakınlarından hiçbiri, onu 1960’ların başında top modeli olarak işe alan Fransız moda devi Coco Chanel’in etkisine yaklaşmadı. Geniş omuzları onu bir drape ülkü mankeni yaptığı için Bayan Rogers’tan “Amerikan kovboyu” olarak söz etti.

Bayan Rogers, yani tasarımı ustalardan birini gözlemleyerek öğrendi. Bayan Rogers, 2020’de New York Social Diary web sitesinin alıntıladığı bir anı kitabı olan “Chanel ile Aşk İlişkim”de “Chanel’in çalışma şeklinden o kadar etkilendim ki onu izlemeyi bırakamadım” diye yazmıştı. Çalışmalarını izlerken, Chanel bazen bana ‘Gözlerin düşecek’ derdi.” Sözlerine ekledi, “Kreasyonlarını eskiz yapmak yerine modellere astığı için ben de çok şaşırdım. themodel, ayrılmaz hale geldik.”

Akıl hocası gibi Bayan Rogers da iş anlaşmalarında sivri dilli olmaktan korkmuyordu. Bay Murnighan bir telefon görüşmesinde “Jackie’nin çok gürültülü bir tavrı vardı,” dedi. “Çok çekici olabilir ama aynı zamanda çok sert de olabilir. Ve kim olduğun önemli değildi. Göz korkutucu olabilir.

Bayan Rogers’ın 2009’daki kreasyonlarından birinde bir model. Zarifçe oyulmuş üstleri, elbiseleri ve dökümlü ipek, saten veya organze önlükleriyle tanınıyordu. Kredi… The New York Times için Maggie Steber

Birkaç yıl önce, Bayan Rogers, multimilyon dolarlık bir şirketi yöneten New Yorklu bir iş kadınına özel bir gelinlik teslim etti, ancak bu yanlış renkti – mercan yerine yumuşak bir şeftali. Müşteri hiçbir şey söylemedi. Bay Murnighan, “Jackie’ye yanlış yaptığını söylemek yerine, müşteri tüm düğününün, masa ayarlarının ve her şeyin renklerini yeniden yaptı” dedi.

Jacqueline Rogers 24 Şubat 1932’de doğdu ve Yasak sırasında Kanada’dan likör işleten profesyonel bir kumarbaz olan Maurice Rogers ve bir sınır tasarımcısı olan Elizabeth Rogers’ın iki kızından küçük olan Brookline, Massachusetts’te büyüdü.

Küçük bir çocukken bile dikkatleri üzerine çekmeye çalıştı. Anılarında “İlk önemli anım, annemin yatak odasındaki aynaya bakmaktır” diye yazmıştı. “Onun saten iç çamaşırlarını giymiştim, yüksek topuklu ayakkabılar her yerde sallanıyordu ve ‘Bir gün buradan çıkıp NYC’ye taşınacağım, Park Avenue’da büyük bir dairem olacak, ünlü bir aktris olacağım ve herkesi eğlendireceğim’ diye düşündüm. ünlü ve zengin.'”

Hayalini kurduğu göz alıcı hayatı bir anlığına görebilmeyi umarak Boston’daki bir sinema evinde çifte uzun metrajlı bir film izlemek için sık sık okulu atladı. 16 yaşında New York’ta yazı modellik yaparak geçirdiğinde bu hayata daha iyi baktı. Bunu “Boston’daki en zengin çocuklardan biriyle erken, talihsiz bir evlilik” izledi; o hızla iptal etti.

Bundan kısa bir süre sonra New York’a dönerek, kız kardeşi Pat ile birlikte Central Park West’teki Mayflower Oteli’ne taşındı ve geceleri Stella Adler Stüdyosu’nda oyunculuk eğitimi alırken bir manto şirketinde modellik yapmaya başladı. Sonunda, Jackie Grassi ekran adını benimsediği ve Universal Pictures komiserinin etrafında dolandığı Hollywood’a yöneldi. Sözleşmeli oyuncu olarak kendisine haftada 150 dolar teklif edildiğini yazdı, “ama yapımcılarla çıkmamı istediler, ben de onları geri çevirdim.”

Bayan Rogers, 2019’da East Hampton’daki bir etkinlikte televizyon haber sunucusu Chuck Scarborough ile birlikte. Kredi… The New York Times için Dolly Faibyshev

1960’ta Roma’ya taşındı ve burada Roma’nın kültürel hayatında çok katlı bir cadde olan Via Margutta’da bir daire kiraladı ve sonraki birkaç yıl içinde düşük bütçeli İtalyan filmlerinde rol almanın yanı sıra “8 ½”de bir kamera hücresi elde etti. ”

O dönemde asıl aşkı Borghese ailesinin soyundan gelen Prens Andrea Hercolani idi. Paris gezisinde ona eşlik eden Bayan Rogers, sonbahar koleksiyonu için modellik yapacak kadın arayan ünlü tasarımcıya tanışma teklifinde bulunan eski bir Chanel modeliyle tanıştı.

Aynı gün saat 17.00’de Bayan Rogers, tasarımcıyla tanıştığı 31 Rue Cambon adresindeki Chanel stüdyosuna geldi. 70’li yaşlarında olan Chanel, bej renkli bir tüvit takım elbise giymiş, boynundan makas sarkıtmış, “bıldırcın yumurtası büyüklüğünde” inci bir kolye ve “ağzından sarkan bir sigara” giymişti. Bayan Rogers, onun yaşında bile cinsel çekicilik, ”diye yazdı Bayan Rogers.

Bayan Rogers’ı hemen haftada 700 dolara işe aldı. Bayan Rogers, ikilinin gün boyunca provalar sırasında birlikte saatler geçirdiklerini, ardından akşam yemeği için sık sık Ritz’e çekildiklerini yazdı.

Hayatta kalanları hemen bırakmayan Bayan Rogers, öğrendiği dersleri asla unutmadı. Chanel gibi o da hayatı boyunca yaşı hakkında kayıtsızca yalan söyledi, kendini buyurgan bir tavırla taşıdı ve modanın bir iş olduğunu ve işin bazen keskin dirsekler gerektirdiğini asla unutmadı.

Bayan Rogers, ünlü tasarımcının kendisine “Biz bir dahice çalışmıyoruz, biz esnafız” dediğini hatırladı. “Galerilere görünsün diye kıyafet asmıyoruz; onları satarız.”