İyi öğretmenler neden son derece önemlidir?

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Berlin
Pedagojik Zanaat: İyi öğretmenler neden son derece önemlidir?

Ve Berlin, 2025’te kapılarını açması planlanan yeni bir devlet öğretmen eğitimi enstitüsüne yatırım yaptığında neden gerçekten işe yarıyor?

Eva Corino

Bir öğretmen, öğrencilerinin test yazmasını izliyor.

Bir öğretmen, öğrencilerinin test yazmasını izliyor.imago görselleri

Berlin–Birkaç yıl önce ünlü Avustralyalı eğitim araştırmacısı John Hattie, iyi öğretmenlerin öğrencilerin öğrenme başarısı üzerindeki etkisinin ne kadar büyük olduğunu gösterdi. 500.000 araştırmadan elde edilen verileri değerlendirdi ve bu etkinin, ne yazık ki kamusal tartışmalarda sıklıkla önemli bir rol oynayan diğer tüm faktörlerden çok daha büyük olduğunu buldu: sınıfın büyüklüğü, ders programı veya Okulların dijitalleştirilmesi.

Kendini işine adamış ve iyi eğitimli öğretmenler çocuklarımızın hayatlarında çok büyük bir fark yaratabileceklerinden, Berlin’in şu anda öğretmen eğitimi için yeni bir devlet enstitüsünün kurulmasına yatırım yapıyor olması gerçek bir ilerlemedir. Bu devlet enstitüsü, başkentteki öğretmenlerin temel, ileri ve ileri eğitimini sıfırdan modernize etmeyi amaçlamaktadır.

Bu nedenle Berlin, çeşitli öğretmen eğitimi kurumlarının tek bir yerde bir araya getirilmesini ve çabaların bir araya getirilmesini acilen tavsiye eden eğitim araştırmacısı Olaf Köller liderliğindeki uzman komisyonunun tavsiyelerine tepki gösteriyor. Bu şekilde, Köller’e göre, kaynak tasarrufu sağlanabilir ve sinerji etkileri elde edilebilir.

Ayrıca Berlin, çeşitli kurumların çalışmalarını değerlendirme, başarılı alanları güçlendirme ve daha az başarılı olanları oldukça sessiz bir şekilde tasfiye etme fırsatı buluyor. Örneğin, StEPS başarılı olmuştur ve birkaç yıldır kariyer değiştirenler için son yeterlilik sağlamaktadır. Ancak genç bir eğitim teknolojisi girişimcisi, şu anda terk edilmekte olan ilçelerdeki bölgesel eğitim merkezleri hakkında şunları söylüyor: “Çok korkunç! Bu tesisler geçen yüzyıldan kalmadır. Konular ve öğretim görevlileri tamamen ilhamsız!”

Sonuç olarak, Berlin Senatosunun önümüzdeki birkaç yıl içinde yerel öğretmenleri mesleğe daha iyi hazırlamak ve motivasyonlarını canlı tutmak için çok fazla para ve hayal gücünü seferber etmesi çok hoş.