İtalya sürdürülebilirliği okullarda ders konusu haline getiriyor

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Roma–Gelecek öğretim yılından itibaren İtalya'daki devlet okulları, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ni mümkün olduğu kadar çok öğretim konusuna dahil etmeye başlayacak. British Guardian'ın haberine göre haftada bir saat küresel ısınma ve insanın gezegen üzerindeki etkisi gibi konulara ayrılıyor. İtalya Eğitim Bakanı Lorenzo Fioramonti, coğrafya, matematik ve fizik gibi diğer konuların da sürdürülebilirlik perspektifinden öğretileceğini duyurdu.

Roma ve iklim.Fotoğraf: dpa

Okul öğreniminin merkezinde çevre ve toplum

Bu yılın başlarında öğrencileri okulu kaçırmaya ve iklim protestolarına katılmaya teşvik ettiği için eleştirilen eski ekonomi profesörü Fioramonti, “Sürdürülebilirliği ve iklimi eğitim modelinin merkezine koymak için tüm Eğitim Bakanlığı değiştiriliyor” dedi. . “İtalyan eğitim sistemini, çevreyi ve toplumu okul öğrenimimizin merkezine koyan ilk eğitim sistemi yapmak istiyorum.”

Çevre dostu Beş Yıldız Hareketi'nin bir üyesi olan Fioramonti, hükümetin sürdürülebilir politikaların en sesli destekçisi ve daha önce eğitim ve refah için fon oluşturmak amacıyla uçak biletleri, plastik ve şekerli gıdalara vergi getirilmesini önerdiği için eleştirilmişti.

Hükümetin bu hafta Meclis'e sunduğu 2020 bütçesi plastik ve şekerli içeceklere yönelik vergiyi içeriyordu. Fioramonti, başlangıçta fikirlerinin reddedilmesine rağmen hükümetin giderek daha yeşil politikalara yatırım yaptığını belirtti. “Herkes tarafından alay konusu oldum ve köyün aptalı gibi davranıldım ve şimdi, birkaç ay sonra, hükümet bu tekliflerden ikisini uygulamaya koyuyor ve görünen o ki giderek daha fazla insan bunun ileriye yönelik doğru yol olduğuna ikna oluyor.” (BLZ)