İş ruhu yarattığında

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Berlin–Siz de bugünlerde herkesin işiyle ilgili strese girdiğini mi düşünüyorsunuz? Her yerde çok az personel var. Herkes kaynak yetersizliğinden şikayetçi. Ama gerçekten hepimiz sınırımıza kadar mı çalışıyoruz? Eğer öyleyse, bunu ne kadar süre devam ettirebiliriz?

Artık işinizden keyif almıyorsanız alarm zilleri çalmalı.imago görüntüleri/Westend61

Hans Jürgen Kraux, Sana Hastanesi Lichtenberg'deki psikolog ekibinin başkanıdır. O biliyor: “Bu soruyu cevaplamak için bir dereceye kadar içsel değerlerinize bakmalısınız. İçsel değerler içimize sıkı sıkıya bağlıdır. Bunlar yetiştirilme tarzımızdan, kendi ilgi alanlarımız, kitaplarımız veya dünya görüşlerimiz aracılığıyla gelir. Ve bir değer Bugün güçlü olan toplum tarafından dikte edilen şey şudur: Her zaman güçlü ol!”

İş eğlenceli olduğu sürece her şey iyidir

Peki kendi gücünüzü göstermenin en iyi yolu nedir? “İnanılmaz derecede stresliyim. Yapacak çok işim var. Aslında burada iki kat daha fazla çalışanımız olmalı. Ama yine de yapabiliriz.”

Evet, yapabilirim! Ve iş aslında çok eğlenceli. Öyle olmalı. Daha fazla gelişmek için strese ihtiyacımız var. Olumlu stres var, östres. Yalnızca baskıyı bir yük olarak algılayanlar olumsuz stres değirmenine düşme riskiyle karşı karşıyadır.

Hans Jürgen Kraux: “Eğer gerçekten stresliyseniz, artık işe gitmeyi sevmiyorsunuz demektir. Artık onu sabırsızlıkla beklemiyorsunuz. Şunu hissediyorsunuz: Her zaman içeri itiliyorum, patronum her zaman her şeyi çöpe atıyor” üzerimdeki görevler, yığınım giderek büyüyor “Artık yapamam.”

Eğer gerçekten stresliyseniz, artık işe gitmeyi sevmiyorsunuz demektir.
Psikolog Hans Jürgen Kraux

Bu bir anlık görüntü değil. Bu yıllarca devam ediyor. Herkesin birkaç kötü haftası vardır. Altı ay boyunca ya da geriye dönüp baktığımda şunu fark ettim: 2017'de işi bırakmaya çok yaklaşmıştım. Psikolog Hans Jürgen Kraux, “Zaman çerçevelerini belirlemek her zaman çok zordur” diye vurguluyor. “Herkese yol gösterici olamazlar. Bazılarına 6 ay çok fazla geliyor.” İşyerinde stres yeni bir olgu değildir. Her zaman stres vardı. Ancak geçmişte insanlar bu konuda özel olarak ne yapabilecekleri konusunda daha az düşündüler

Bu durum çoktan değişti. Şirketler stres karşıtı seminerler veriyor ve tükenmişliğin önlenmesiyle ilgileniyor. Peki algılanan stres neden hâlâ artıyor?

“Mükemmel ol. Hızlı ol. Güçlü ol. Popüler ol.”

“Herkesin stresli bir durumu daha da stresli hale getiren iç sürücüleri vardır. Mükemmel olun. Hızlı olun. Güçlü olun. Popüler olun. Bunlar yardım almayı daha da zorlaştıran şeylerdir. Bu iç sürücüleri bilmelisiniz, çünkü…” Patron bunu yapmayı hedefliyor” diyor Hans Jürgen Kraux. Örneğin patron, bir çalışanın her yerde popüler olmak istediği için hayır demeye cesaret edemediğini biliyorsa, bir sonraki popüler olmayan görevi kime vereceğini de biliyor demektir.

İmdat frenini zamanında çekmek önemli: Ancak bunun temel şartı işlerin böyle devam edemeyeceğini kabul etmektir. Kendinize karşı nazik olmayı istemelisiniz. Psikolog, “Kendinizi içsel olarak geliştirmelisiniz. Kendinize şunu söyleyin: Ben kendim için değerliyim” diyor. Değerli bir şey iyi savunulabilir. Kıymetlilikle birlikte sağlık gelir. Sağlığının saldırı altında olduğunu fark eden herkes bunu savunmalıdır.

Ve sonra adım adım ilerliyor: Stresli olduğunuzu kabul etmelisiniz. “Fakat bu o kadar kolay değil çünkü şu anlama geliyor: Dayanıklı değilim, zayıfım, güçlü değilim.” Yardımı kabul etmeye istekli olmalısınız.

Kendinizi içsel olarak geliştirmeniz gerekiyor. Kendinize şunu söyleyin: Ben kendim için değerliyim.
Psikolog Hans Jürgen Kraux

Daha sonra sizi neyin strese soktuğuna bakmalısınız. Çok sayıda görev mi var? Birisi benden sürekli bir şeyler istediği için işimi bitirememe gibi aksaklıklar mı oluyor bunlar? Kaynak eksikliğinden mi, sürekli her kalemin peşinden mi koşmam gerekiyor? Bu zaman alır. Açık olmayan talimatlar veya görevler var mı? Görevleri nasıl tamamlayacağıma ilişkin kararlarım bozuluyor mu? Patronum hiç yanımda değil mi?

Psikolog, “O halde patronla konuşmalısın” diye uyarıyor. Ve ona şu soruyu sorun: Neyi değiştirebilir?

Hiçbir şey olmazsa, kendiniz için bir şeyi değiştirmelisiniz – sonuçta yeni bir iş aramalısınız. Aksi takdirde stresin vücudunuza zarar verebileceğinin her zaman farkında olun.