İnşaat camiası inşaat sektöründe eğitimi teşvik ediyor

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Berlin-Lichtenberg–Dora Jelev, “İnsanların benim mesleğimde olduğu kadar mutlu olduğu başka bir meslek bilmiyorum” diyor. 18 yaşındaki oyuncu şu anda marangozluk eğitimi alıyor. Bu yıl liseden mezun olduktan sonra ilk başta beşeri bilimler okumayı düşündü ama sonra başka türlü karar verdi. “Sık sık tekno festivallerine gittiğim ve sahnenin hazırlanmasına yardımcı olduğum için inşaat sektöründe ikili eğitim yapma fikri aklıma geldi” diyor.

Okul inşaatla buluşuyor: Göran Golz, Dora Jelev ve Daniel Glage (soldan sağa)Andreas Klug

Bu günde genç kadın, marangoz kıyafetiyle Lichtenberg'deki George Orwell Okulu'nun 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin önünde duruyor. Ortaokul I'in müdürü Daniel Glage, Berlin ve Brandenburg İnşaat Derneği'nin mesleki gelişim ajansından Dora Jelev ve Göran Golz'u vasıflı işlerde eğitim hakkında konuşmak üzere davet etti. “Bir işi olan birini dinlemek, sadece bir iş hakkında okumaktan tamamen farklı bir şey” diyor.

Zanaatın birçok önyargıyla mücadele etmesi gerekiyor

Golz öğrencilere çıraklık eğitimini tanıttı. Ancak duvarcı, inşaat işçisi ve sıvacı görevlerine geçmeden önce öğrencilere inşaat sektöründe kariyer yapma konusundaki fikirlerini sordu. Bazıları “İş zor, tehlikeli ve düşük ücretli” dedi. Diğerleri: “Erken kalkmanız gerekiyor, akşam yorgunsunuz ve bu hiç eğlenceli değil.” Golz bireysel noktaları ele aldı ve bunları bir öğretmenin günlük hayatıyla karşılaştırdı. Ortaokul müdürü Glage, erken kalkması gerektiğini, akşamları yorgun olduğunu ve işin her zaman eğlenceli olmadığını doğruladı. Golz, “Görüyorsunuz: hiçbir iş kolay değildir” dedi. Önemli bir noktadaki yanlış anlaşılmayı gidermeyi başardı. “Zanaatkarlık mesleği bugün artık yetersiz ücret almıyor” dedi. Esnaf sıkıntısı nedeniyle ücretler arttı.

Peki hayatınızın geri kalanında inşaat sektöründe kariyer yapmak mümkün mü? Göran Golz kalfalar için ileri eğitim fırsatlarının ne kadar çeşitli olduğunu açıklıyor: usta zanaatkar olmak, eğitmen olmak ve Golz gibi mesleki eğitim kurumunda ders vermek gibi. “Hareketsiz durabileceğiniz profesyonel bir alan neredeyse yok” diyor.

Saat bittiğinde Daniel Glage memnun görünüyor. Bazı öğrencilerin ortaokul bitirme belgesi almakta zorluk çekebileceğini söylüyor. O günden bu yana inşaat sektöründe eğitim bir alternatif olarak kimilerine göre daha net hale gelmiş olabilir.