İlk Hispanik Kabine Üyesi Lauro Cavazos 95 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1988’den 1990’a kadar Başkanlar Ronald Reagan ve George HW Bush döneminde Birleşik Devletler eğitim sekreteri olan ve ülkenin bir kabine görevinde görev yapan ilk Latino’su Lauro Cavazos Salı günü öldü. 95 yaşındaydı.

Başkan olarak görev yaptığı Texas Tech Üniversitesi ölümünü doğruladı.

Teksaslı bir çiftlik ustasının oğlu ve altıncı nesil bir Meksikalı Amerikalı olan Dr. Cavazos, akademik bir kariyerin ardından, Reagan’ın eğitim sekreteriydi ve sözde “eğitim başkanı” Bush tarafından yeniden atanmadan önce sadece dört aylığına Reagan’ın eğitim sekreteriydi. kabinesi 1989 başlarında

Dr. Cavazos görev için oldukça nitelikli olarak kabul edilirken, 1988 sonbaharında Reagan tarafından atanması, Hispanik seçmenleri Başkan Yardımcısı Bush’un işaretlenen başkanlık kampanyasına çekmeyi amaçlıyordu. Başkan seçilen Bush tarafından eğitim bakanlığı için Dr. Cavazos da dahil olmak üzere sadece üç Hispanik adayın düşünüldüğü öğrenildiğinde, atamanın siyasi doğası hakkındaki şüpheler ortadan kalktı.

Siyasi deneyimi olmayan bir Demokrat olan Dr. Cavazos, Reagan’ın bir zamanlar boşa çıkarmakla tehdit ettiği bir departmanda başarılı olmak için iki Cumhuriyetçi cumhurbaşkanının altında ve yoğun baskı altında görev yaptı. Amerika’da eğitim, skolastik çıkarları teşvik etmek için doğrudan federal yargı denetimi ve sınırlı bir Eğitim Departmanı misyonu olmaksızın, büyük ölçüde eyalet ve yerel okul bölgelerine bırakılmıştır.

Dr. Üstelik Cavazos, devlet okullarında krizlerin derinleştiği, yetersiz finansman, düşen akademik performanslar, yüksek genç okulu bırakma oranları ve madde bağımlılığının, özellikle esrarın yaygınlaştığı bir zamanda Washington’a gitti. Kolejler ve üniversiteler, kabul politikalarında ve diğer konularda ırksal tercihlerle boğuşuyordu.

En büyük öğretmenler birliği olan Milli Eğitim Derneği de dahil olmak üzere eğitim kurumlarıyla çalışma sözü verdi. Ve önceliklerini belirledi: özellikle azınlık öğrencileri arasında lise terk oranlarının azaltılması; öğretmenler tarafından daha fazla sorumluluk; ve “bu ülkedeki her çocuğun içindeki susuzluğu, çığlığı, eğitim açlığını yeniden uyandırma” çabaları.

Ancak Cavazos’un iki yıl üç aylık görev süresi, Head Start okul öncesi programlarını finanse etmek ve ebeveynlere çocuklarının okullarını seçmeleri için daha fazla esneklik sağlamak için desteğin ötesinde birkaç girişimle işaretlendi. Eleştirmenler, liderliğinin net ve güçlü bir gündeme sahip olmadığını söyledi.

Aralık 1990’da Bush ondan istifa etmesini istedi. Katalizör, Eğitim Departmanı’nın sivil haklar bölümünün, yalnızca ırksal bir azınlığa tahsis edilen üniversite burslarının ayrımcı ve yasa dışı olduğu ve federal yardımın onları ödüllendiren herhangi bir koleje verilmeyeceği yönündeki bir kararıydı.

Karar, azınlık öğrencileri için yıllarca süren eğitim ilerlemesini geri alabileceğini söyleyen birçok eğitimciyi ve sivil haklar savunucusunu çileden çıkardı. Siyasi olarak utanan Beyaz Saray bunu tersine çevirdi ve Bush, Dr. Cavazos’un yerine eski Tennessee Valisi Lamar Alexander’ı atadı.

Dr. Cavazos’un ayrılmasından aylar sonra, Adalet Bakanlığı, karısının sekreter olarak biriktirdiği sık uçuş kilometrelerini kullanmasını araştırdığını söyledi. Eski bir hemşire olan eşi Peggy Ann Cavazos’un resmi bir görevi yoktu, ancak her gün kocasıyla birlikte işe gitti, toplantılara katıldı, konuşmalarını ve politika belgelerini düzenlemeye yardım etti ve gezilerde ona eşlik etti. Yetkililer daha sonra hiçbir suçlamada bulunulmadığını ve soruşturmanın sessizce düşürüldüğünü söyledi.

Lauro Fred Cavazos Jr., 1845’te eyalet olmadan çok önce Teksas’a yerleşen Lauro Sr. ve Tomasa (Quintanilla) Cavazos’un beş çocuğundan en büyüğü olarak 4 Ocak 1927’de doğdu. Lauro ve kardeşleri, Kingsville yakınlarındaki eyaletin en büyük yerleşim yeri olan King Ranch’te doğdu. Şimdi Ulusal Tarihi Dönüm Noktası.

Babası, çiftliğin vitrini Santa Gertrudis sığırlarının ustabaşıydı ve annesi, bir isyan olan Teksas Devrimi’nde birçok Teksas mahkumunun hayatını kurtaran “Goliad’ın Meleği” Francita Alavez’in soyundan geliyordu. 1835-36’da Meksika’ya karşı.

Kardeşler babalarıyla İngilizce, anneleriyle İspanyolca konuştular ve kral işçilerinin çocukları için çiftlikte iki odalı bir okula gittiler. 1935’ten itibaren Kingsville’deki devlet okullarına gittiler. 1945’te liseden mezun olduktan sonra, Lauro Orduya katıldı ve II. Dünya Savaşı’nın son günlerinde eyalet piyadelerinde görev yaptı. 2017 yılında ölen kardeşlerinden Richard E. Cavazos, Ordunun ilk Hispanik dört yıldızlı generali oldu.

Lubbock’taki Texas Tech Üniversitesi’nde, Lauro Cavazos, 1949’da zooloji alanında lisans derecesini ve 1951’de hücre incelemesi olan zoolojik sitoloji alanında yüksek lisans derecesini aldı. 1954’te Iowa Eyalet Üniversitesi’nde fizyoloji alanında doktora yaptı. .

1954’te Peggy Ann Murdock ile evlendi. 10 çocukları vardı: Lauro III, Sarita, Ricardo, Alicia, Victoria, Roberto, Rachel, Veronica, Tomas ve Daniel. Hayatta kalanlara ilişkin bilgi hemen mevcut değildi.

Dr. Cavazos, Virginia Tıp Koleji’nde (şimdi Virginia Commonwealth Üniversitesi’nin bir parçası) on yıl boyunca anatomi öğretti, doçentliğe yükseldi ve kolejin üç ayda bir tıp bölümünün yayın kurulunda görev yaptı. 1964’te Boston’daki Tufts Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne profesör ve anatomi bölümünün başkanı olarak katıldı. Aynı zamanda 1975’ten 1980’e kadar tıp fakültesinin dekanlığını yaptı.

1980’de mezun olduğu Texas Tech’in ve tıp fakültesinin başkanı oldu. Okul, 24.000 öğrencinin eğitimine başkanlık ediyor – başında bir Latino olan ülkenin en büyük okulu. Siyah ve İspanyol öğrencilerin kayıtlarını artırdı ve bütçe disiplini konusunda ün kazandı.

Ancak eleştirmenler, sık sık fakülteye ve öğrencilere danışmadan harekete geçtiğini söyledi. Bir anlaşmazlıkta, öğretim üyelerinin her beş yılda bir performans değerlendirmesinden geçmesini zorunlu kılmak için görev süresi revizyonları önerdi. Fakülte 1984’te güvensizlik oyu ile yanıt verdi. Sesini yumuşattı, ancak teklifler değişikliklerle birlikte 1986’da kabul edildi.

Mayıs 1988’de öğretime devam etmek için üniversite rektörlüğü görevinden ayrıldı. Ancak aylar sonra Reagan’ın eğitim sekreteri olarak atanmasını kabul etti, görünüşe göre Bush başkan seçilirse yeniden atanmak için içeriden bir yolu olacağını anlayarak.

Dr. Cavazos 1990 yılında görevinden ayrıldıktan sonra halk sağlığı ve aile hekimliği profesörü olarak Tufts’a döndü.

Concord, Mass. ve Port Aransas, Texas’ta yaşayan Dr. Cavazos, iki anı yazdı: “Bir Kineño Hatırlıyor: Kral Çiftliğinden Beyaz Saray’a” (2006) ve “Bir Kineño’s Yolculuk: Aile, Öğrenme ve Kamu Hizmeti Üzerine” (2016). (Kineño veya kralın adamı, çiftliğin sakinleri ve çalışanları tarafından benimsenen isimdi.) Ayrıca teknik dergiler ve ders kitapları için üreme fizyolojisi, hücre ve dokuların yapısı ve genel süreli yayınlar için eğitim hakkında makaleler yazdı.

Kabine görev süresinin başlarında, görevden ayrıldığında insanların onun hakkında ne söylemesini istediği sorulduğunda, Dr. Cavazos The New York Times’a şunları söyledi: “İşte, ciddi bir sorunu çözmek için ulusu bir araya getiren bir kişi vardı. ve insanları bir çözüme doğru düşünmeye başladı.”

Edgar Sandoval raporlamaya katkıda bulundu.