Howard Solomon, 94, Öldü; İş Başarısının Kişisel Bir Bağlantısı Vardı

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Howard Solomon, ilaç üreterek değil, ruhsat vererek ilaç şirketi Forest Laboratories’i kuruyordu. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da anlaşma arayışında, Danimarkalı bir antidepresan olan sitalopram hakkında bilgi edindi. Yine de, ABD pazarının depresyon tedavisi için ilaçlarla doymuş olduğuna inanarak lisans vermedi.

Ardından, 1994’te bir aile krizi araya girdi: Yazar olan büyük oğlu Andrew derin bir depresyona girdi. Bay Solomon, Andrew’u Manhattan’ın Yukarı Batı Yakası’ndaki dairesine taşıdı ve ona bakmak için haftalarca işten izin aldı; yemeğini bile kesti. Andrew’a yardımcı olabilecek ilaçlar hakkında uzmanlarla konuştu. Ve ona “Bir Taş Kayık” adlı romanını tanıtmak için bir turda eşlik etti. ”

Andrew Solomon bir e-postada, “Babam, korkutucu bir dünyanın şiddetli dalgalarını alan ve benim durduğum sahile ulaşmadan önce onları yumuşak, yönetilebilir dalgalanmalara ayıran bir resif gibiydi” dedi.

İki tür antidepresan Andrew’a yardım edemedikten sonra, bir üçüncüsü yardım etti. Tecrübesi, babasını birkaç yıl sonra, Celexa adı altında Orman Laboratuvarları için Prozac, Zoloft ve Paxil ile birlikte seçici serotonin geri alım inhibitörleri sınıfında milyar dolarlık bir ilaç haline gelen sitalopram için anlaşma yapmaya ikna etti.

Howard Solomon 8 Ocak’ta Bedford Hills, N.Y’deki evinde öldü. 94 yaşındaydı. Andrew Solomon ölümü doğruladı.

Howard Solomon, 1998’de Forest Labs satış ekibine Celexa’yı tanıttığında, Andrew’un “The Noonday Demon: An Atlas of Depression” adlı kitabının el yazmasından okudu. ”

“Uzun bir süre ilaç kullanacağım,” diye yüksek sesle okudu. “Her sabah ve her gece elimdeki haplara bakıyorum ve bazen elimde yazılar gibi görünüyorlar, hiyeroglifler geleceğin iyi olabileceğini ve yaşayıp görmeyi kendime borçlu olduğumu söylüyor. ”

“The Noonday Demon” 2001 yılında yayınlandı. Andrew Solomon, ithafında şöyle yazdı: “Bana bir kez değil, iki kez hayat veren babam için. ” Kurmaca dışı dalında Ulusal Kitap Ödülü’nü kazanmaya devam etti.

Howard Solomon, Celexa’yı Forest Laboratories satış ekibiyle tanıştırdığında, oğlunun “The Noonday Demon: An Atlas of Depression” adlı kitabının el yazmasından okudu. ” Kredi. . . Andrew Solomon aracılığıyla

Howard Solomon, 12 Ağustos 1927’de Bronx’ta doğdu. Romanyalı bir göçmen olan babası David, elbise kalıntılarından kravat yaptı. Annesi Faye (Gussow) Solomon, kocasıyla birlikte çalıştı.

Hawaii’de Ordu’da görev yaptıktan sonra Howard, City College of New York’ta tarih okudu ve 1949’da lisans derecesi aldı. Üç yıl sonra Yale Hukuk Okulu’ndan mezun oldu ve kendi hukuk bürosunu kurmadan önce çeşitli hukuk firmalarında çalıştı 1960’ların başında şirketler hukuku alanında uzmanlaştı; bu arada Forest Labs yönetim kuruluna katıldı ve şirketin dış danışmanı oldu.

Şirketin başkanı Hans Lowey ve diğer üç yöneticinin karı şişirmekle suçlanmasının ardından 1977’de başkan ve genel müdür olarak atandı. Şirketi şekerleme ve vitamin üreten bölümlerden ayırdı ve ilaçları lisanslama ve agresif bir şekilde pazarlama stratejisini benimsedi.

Forest Labs, Celexa’yı geliştiren Danimarkalı şirket H. Lundbeck’ten lisans alarak dönüştürüldü. Ancak Lundbeck’in CEO’su Erik Sprunk-Jansen, diğer bazı ABD şirketleriyle lisans anlaşmaları çözüldüğü için başlangıçta Bay Solomon ile konuşmak konusunda isteksizdi.

Forest Labs’in eski başkan yardımcısı Phil Satow bir telefon görüşmesinde, “Howard onunla görüşmek için Danimarka’ya uçtu” dedi. “İkisi de aralarında ortak bir akor haline gelen bale tutkunuydu ve güçlü bir ilişki geliştirdiler. ”

Celexa’nın satışları hızla büyüyerek yaklaşık 1$’a ulaştı. 2003 yılında 5 milyar dolar. Forest Labs daha sonra Celexa’nın yükseltilmiş bir versiyonu olan Lexapro’yu lisansladı ve ilk olarak 2007’de 2 milyar dolarlık satışa ulaştı.

Ancak Celexa’nın başarısının bir dezavantajı vardı. 2010 yılında Forest Labs, bir yan kuruluşu olan Forest Pharmaceuticals’ın ilacı çocuklara ve ergenlere yasadışı olarak tanıttığı (sadece yetişkin depresyonu için onaylanmıştı) ve doktorlara Celexa’yı reçete etmeye ikna etmeleri için cezai ve sivil şikayetleri çözmek için 313 milyon dolar ödedi. ve Lexapro.

Anlaşma duyurulduğunda, “Forest Pharmaceuticals, F.D.A.’ye ve Amerikan halkına karşı yükümlülükleri yerine kasıtlı olarak şirket kârlarının peşinden gitmeyi seçti,” dedi ABD’nin Massachusetts avukatı Carmen Ortiz.

Şirket iddiaları yalanladı. O zaman yaptığı açıklamada, Bay Solomon, “Tüm yasalara ve düzenlemelere tam olarak uymamızı sağlamaya kendimizi adadık. ”

2011 yılında, Forest Labs, şirketin diğer şeylerin yanı sıra, önceki on yılda milyarlarca dolarlık hissedar değerini kaybettiğini iddia eden hissedar eylemci Carl C. Icahn’a karşı bir vekalet mücadelesini kazandı. Bay Icahn, 2012 yılında adaylarından birinin şirketin yönetim kuruluna seçilmesiyle sonuçlanan ikinci bir vekalet mücadelesiyle Forest Labs’ı sürdürmeye devam etti.

Bu kavga sırasında Bay Icahn’a yazdığı bir mektupta Bay Solomon şunları yazdı: “Şimdiye kadarki söyleminiz çarpıcı bir stratejik fikir eksikliği gösterdi. Bunun yerine, vahşi ve temelsiz suçlamalarla, imalarla ve gerçeklerin çarpıtılmasıyla doludur. ”

Yine de, bir noktada, Bay Solomon, Bay Icahn’a ulaştı ve bir dizi akşam yemeği yediler.

Bay Icahn bir telefon görüşmesinde “Arkadaş olduk” dedi. “Onun kibar bir beyefendi, kibar bir adam olduğunu düşündüm. “İşi yürütme şekline kesinlikle katılmıyordum ama sonuçtan heyecan duyan iyi bir adamdı. Çok para kazandı. ”

2013 yılında, Bay Solomon, CEO olarak emekli olduğunu açıkladı ve yerine, Bay Icahn ile bir yönetici dostu olan Brent Saunders geçti. Ardından, 2014’ün başlarında Actavis (şimdi Allergan), Forest Labs’i satın almak için 25 milyar dolar ödedi. Halen yönetim kurulu başkanı olan Bay Solomon, satın alma işleminden sonra ayrıldı ve Forest Labs yöneticisi olan küçük oğlu David ile bir aile yatırım şirketi kurdu.

Oğullarına ek olarak, Bay Solomon, Metropolitan Opera’da sanat işlerinden sorumlu eski bir genel müdür yardımcısı olan eşi Sarah Billinghurst Solomon ve beş torun tarafından hayatta kaldı. İlk eşi Carolyn (Bower) Solomon 1991’de öldü.

Sn. Süleyman’ın geniş hayırsever çıkarları vardı, özellikle opera. Bir genç olarak Manhattan Müzik Okulu’nda piyano dersleri için ödeme yaparak 39. Cadde ve Broadway’deki eski Metropolitan Operası’nın patronlarına libretto satardı. Daha sonra Met’in finans komitesinin başkanı, New York City Balesi’nin başkanı ve Lincoln Center’ın yönetim kurulu üyesi oldu.

80’li yaşlarında çalışma arzusunun Giuseppe Verdi örneğinden ilham aldığını söyledi.

Andrew Solomon, “Büyürken, Verdi’nin 80’lerinde ‘Falstaff’ yazdığından bahsederdi” dedi. “‘Bir düşünün,’ derdi, ’80’lerinde, şimdiye kadar yazılmış en iyi müziklerden bazılarını yazdı. ‘ İzlemeyi umduğu yol buydu. ”