Hitmaking Film Yöneticisi Alan Ladd Jr., 84 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Yapımcı ve stüdyo yöneticisi olarak pek çok başarılı filmin arkasında yol gösterici bir el olan Alan Ladd Jr., hiçbiri genç yönetmeni George Lucas’ın katıldığı “Yıldız Savaşları”ndan daha büyük değildi. yaptırmakta zorlanıyordu, Çarşamba günü Los Angeles’taki evinde öldü. 84 yaşındaydı.

Kendisiyle yıllarca yapım şirketinde ve MGM’de çalışan Kathie Berlin, nedeninin böbrek yetmezliği olduğunu söyledi.

Bay Ladd, 1973’te Bay Lucas’ın menajeri Jeff Berg, Bay Lucas’ın “Yıldız Savaşları”na dönüşen şey için hâlâ gelişen konsepti hakkında onunla konuşmaya başladığında, 20th Century Fox’ta yaratıcı işlerden sorumlu başkan yardımcısıydı. Bay Lucas “Amerikan Grafiti”sini yeni yapmıştı, ancak henüz piyasaya sürülmemişti – bir kez yayınlandığında, 1973’ün en büyük filmlerinden biri olacaktı – ve bu nedenle Bay Lucas’ın bir uzay filmi fikri pek saygı görmedi; United Artists ve Universal ilgilenmedi.

Bay Ladd öyleydi. Filmleri ve izleyicileri tanıyordu – babası 100’den fazla film ve TV şovunda yer almış bir aktördü – ve Bay Lucas’ın vizyonunun çekiciliğini anladı.

1977’de The New York Times’a birkaç ay önce yayınlanan “Yıldız Savaşları” olarak “Beni eski Cumartesi matinelerine geri götürdü” dedi. gişe rekorları kırıyordu. “Eskiden Superman ve Flash Gordon için deli oluyordum. Universal’in vazgeçtiğini duyduğumda, ‘Deliler!’ diye düşündüm. Bu yüzden bir seçenek seçtim. ”

Soldan, Bay Ladd’ın yapmayı kabul ettiği George Lucas’ın “Yıldız Savaşları”nda (1977) Mark Hamill, Carrie Fisher ve Harrison Ford diğer stüdyolar ilgilenmediğinde. Kredi… Lucas Films

Öyle değildi Bay Ladd, diğerlerinin görmediği potansiyeli ilk kez gördü. Birkaç yıl önce Mel Brooks, “Genç Frankenstein” için fikrini satın alıyordu ama Columbia, filmi siyah beyaz çekmekte ısrar edince vazgeçti. Bay Brooks daha sonra Bay Ladd ile oturdu.

“Hepimiz ilk toplantımızda anlaştık çünkü Laddie’nin ilk söylediği şey” – Bay Ladd’ın takma adı – “’Kesinlikle haklısın. Siyah beyaz yapılmalı'” diye yazmıştı Bay Brooks, “Her Şey Benim Hakkımda! Gösteri İşinde Olağanüstü Hayatım” (2021).

“O anda ve orada biliyordum,” diye ekledi Bay Brooks, “nihayet gerçekten güvenebileceğim bir stüdyo şefiyle tanıştığımı.”

Bay. Brooks, Bay Ladd’ın MGM’nin başkanı olduğu 1987’de “Yıldız Savaşları” parodisi “Spaceballs” da dahil olmak üzere, Bay Ladd ile başka filmler yapmaya devam etti. O zamana kadar Bay Brooks, kısmen 100 milyon dolardan fazla kazanan “Genç Frankenstein” sayesinde gişe altınıydı ve 1987’de The Los Angeles Times’a söylediği gibi, “Spaceballs”ı hemen hemen alabilirdi. herhangi bir büyük stüdyo

“Ama Laddie’yi yıllardır tanırım,” dedi. “Ve ben o kadar bilge, o kadar yaşlı ya da o kadar güçlü değilim ki, tüm yol boyunca içten gelen bir çok yardıma – ve özellikle de Laddie’nin her zaman sağladığı bir şey olan – duygusal desteğe karşı koyabilirim.”

Gene Wilder, solda ve Peter Boyle, Mel Brooks’un “Young Frankenstein” (1974) filminde. Bay Ladd, Bay Brooks’un filmi siyah beyaz yapma konusundaki ısrarını destekledi. Kredi… 20th Century Fox

Bay . Çeşitli zamanlarda 20th Century Fox ve MGM/UA’da üst düzey görevlerde bulunan ve ayrıca 1979’da kurduğu Ladd Şirketi’ni yöneten Ladd, müdahaleci yöneticilerle dolu bir işte nispeten rahat bir tarzla biliniyordu. 1999’da The New York Times ile yaptığı röportajda, yönetmen Norman Jewison, 1987’de üç Oscar kazanan hit “Moonstruck”ta Bay Ladd ile çalışma deneyimini hatırladı.

“Ona filmi yapabileceğimi düşündüğüm bir fiyat verdim,” dedi Bay Jewison, “ve ona başrolü oynamak için Cher’in peşinden gideceğimi söyledim. Başka önemli yıldız yok. Ve beni aradı ve ‘tamam’ dedi. Filmin bittiğini ve onun görmesini istediğimi söyleyene kadar onu bir daha hiç görmedim. Bu artık olmuyor.”

Bayan Berlin, Bay Ladd’ın “Yıldız Savaşları”nı savunmasının onun kartviziti olsa da, “Ay çarpması”, “Julia” (1977) ve “Thelma ve Louise” gibi filmleri desteklediği için de övgüyü hak ettiğini söyledi. ” (1991) güçlü kadın karakterlere sahipti. Genellikle, Ridley Scott’ın orijinal olarak bir erkek olarak yazılan “Alien” (1979) filmindeki baş karakterin değiştirilmesini ve Sigourney Weaver’a unutulmaz bir bilimkurgu kahramanı yaratma şansı vermesini önermesiyle tanınır.

“Her zaman soruyorum, ‘Bu rol bir erkek yerine bir kadın tarafından oynanırsa daha ilginç olabilir mi?’” Los Angeles Times’a söyledi.

Mr. Ladd, 2007’de. Müdahaleci yöneticilerle dolu bir işte nispeten rahat bir tarzla tanınıyordu. Kredi… The New York Times için Misha Erwitt

Alan Walbridge Ladd Jr., 22 Ekim 1937’de Los Angeles’ta, en çok 1953 batı filmi “Shane”nin yıldızı olarak bilinen Alan Ladd ve ilk karısı Marjorie Jane Harrold’un çocuğu olarak dünyaya geldi.

Alan Jr., Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde okudu, 1960’ların başındaki Berlin krizi sırasında Hava Kuvvetleri yedeği olarak çağrıldı ve serbest bırakıldıktan sonra, yetenek ajansı Creative Management’ın posta odasında çalışmaya başladı. Ortaklar. Kısa süre sonra diğerlerinin yanı sıra Judy Garland’ı da temsil eden bir ajan oldu.

1970’lerin başında Londra’da birkaç başka şirketle bir yapımcı ortaklığı kurdu ve Marlon Brando’nun başrolde olduğu “The Nightcomers” (1971) dahil olmak üzere ilk filmlerini çekti.

Amerika Birleşik Devletleri’ne dönerek 1973’te Fox’ta başkan yardımcısı oldu. 1976’da şirketin başkanı oldu. Üç yıl sonra kendi şirketini kurmak için ayrıldığını açıkladı.

Bay. Ladd, MGM’de iki kez üst düzey yöneticiydi. 1985’te film bölümlerinden birini yönetmesi için getirildi; kısa bir süre sonra başkan ve operasyon direktörü ve ardından başkan seçildi. 1988’de sahiplik ve organizasyonel değişiklikler geçiren şirketten ayrıldı. Bu şirket MGM’yi satın aldığında Pathé Communications’ın film bölümünü yönetiyordu ve 1991’de CEO oldu. 1993’te başka bir mülkiyet değişikliğinde zorlandı.

Ladd Company’nin parmağı olduğu filmler arasında en iyi film Oscar’ını kazanan “Chariots of Fire” (1981) vardı. Bir başka Ladd Company projesi olan “Braveheart” (1995) aynı ödülü kazandı.

Ama “Yıldız Savaşları” neredeyse kesinlikle Bay Ladd’ın en büyük zaferiydi. San Francisco’daki galaya katıldığında filmin işe yarayıp yaramayacağından hala emin değildi – sonunda gelgitli alkış dalgasını duyana kadar.

“Devam etti; durmuyordu,” diye hatırladı daha sonra. “Ve daha önce hiçbir filme bu tür bir tepki yaşamamıştım. Sonunda, bittiğinde gözyaşlarım yüzünden ayağa kalkıp dışarı çıkmak zorunda kaldım.”

Bay Ladd’ın Patricia Beazley ile evliliği, Cindra Pincock ile ikinci evliliği gibi boşanmayla sonuçlandı. İlk evliliğinden Kelliann Ladd, Tracy Ladd ve Amanda Ladd Jones’tan üç çocuğu var; bir erkek kardeş, David; bir kız kardeş, Carol Lee Veitch; ve altı torun. İkinci evliliğinden olan Chelsea Ladd’ın kızı 2021’de öldü.