Hırslı İlk Romanı İle Övünen Bruce Duffy, 70 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Bruce Duffy, hırslı, yaratıcı bir yazar olan ve ilk romanı “Bulduğum Gibi Dünya” – beklenmedik bir şekilde başrol oyuncusu Avusturyalı filozof Ludwig Wittgenstein ile birlikte – coşkulu eleştiriler aldı, ancak yine de başarılı olamadı. 10 Şubat’ta Rockville, Md’de bakımevinde öldü. )

30’lu yaşlarının ortalarında aldığı tüm övgülere rağmen, Bay Duffy, her birinin yayınlanması arasında uzun boşluklar bulunan yalnızca üç roman üretti – esas olarak hayatını kazanırken yan tarafta yazdığı bir kariyerin meyveleri güvenlik görevlisi, kurumsal danışman ve konuşma yazarı olarak.

1987’de yayınlanan, beğenilen ilk romanı, Wittgenstein’a duyduğu hayranlıktan doğdu. Bay Duffy, kitabı, İngiliz düşünürler Bertrand Russell ve GE Moore’un oynadığı destekleyici rollerle birlikte kurgusal bir biyografi olarak tasarladı ve 20. yüzyıl Avrupalı filozoflarından oluşan bir üçlü hakkında 546 sayfalık bir romanın bunun olabileceğini anlasa bile hikayesini ileriye taşıyordu. pek çok okuyucuyu kazanmaz.

1987’de The Washington Post’a “Biliyorsunuz, ne yazacağınız konusunda her zaman bir seçeneğiniz yok” demişti. Bir memesiyle dondurma, diğeriyle süt veren bir inek gibi değiliz. Ben de ‘Siktir et!’ dedim. Kimsenin ne düşündüğü umurumda değil.”

Philadelphia Inquirer’da yazan Wittgenstein uzmanı Thomas Morawetz, “Bulduğum Gibi Dünya”yı “kişinin en cömert beklentilerinin ötesinde başarılı olan zengin, anlamlı, dengeli bir baş yapıt” olarak tanımladı. The Los Angeles Times’da eleştirmen Richard Eder şunları yazdı: “Hangisinin daha büyük olduğunu bilmek zor. Bruce Duffy’nin yeteneği ya da siniri.”

Yayımlandıktan on yıl sonra bile roman hala hayranlar buluyordu. 1999’da Salon.com’da Joyce Carol Oates, “Bulduğum Gibi Dünya”yı kurgusal olmayan en büyük beş romandan biri ve “şimdiye kadar yayınlanmış en iddialı ilk romanlardan biri” olarak adlandırdı. Ve The New York Times’da AO Scott, “yakın hafızadaki en şaşırtıcı edebi başlangıçlardan biri” olarak nitelendirdi.

Joyce Carol Oates, “Bulduğum Gibi Dünya”yı “şimdiye kadar yayınlanmış en iddialı ilk romanlardan biri” olarak övdü.

Eleştirel beğenilere ek olarak, Bay Duffy 1988’de MacArthur Vakfı Üyesi olarak tanındı ve kurmaca alanında yükselen yazarlar için Whiting Ödülü’nü aldı.

Ancak bir devam romanı, bir reşit olma hikayesi üretmeden önce on yıl geçecekti ve bir başkasını yeniden tasarlamadan önce 14 yıl daha geçti. “Felaket Was My God: A Novel of the Outlaw of the Outlaw Life of Arthur Rimbaud”da (2011) ezoterik bir konu olan, annesiyle çileli bir ilişkisi olan Fransız avangard şair ve çapkın, 21 yaşında sanatından vazgeçmiştir. ve Afrika’da tüccar ve silah kaçakçısı olarak yıllarını geçirdi.

Romancı Alan Cheuse, NPR üzerine yaptığı incelemede, “Duffy, okuyucuyu, materyalin gerçekçi bir şekilde yorumlanmasının olağan ventrilokizminin ötesine, eğlenceli bir düzeye taşıyor,” diye yazdı. “Ve delirmiş bir ana kuzusunun portresi oldukça eğlenceli görünüyor.”

Bay Duffy, 2017’de The Daily Beast için yazdığı bir makalede baş karakterler olarak Rimbaud ve Wittgenstein’ı seçmeyi düşündü. Wittgenstein, “Bertrand Russell’ın matematiğinin özünü yok eden bir akıl çavuşuydu” dedi. ve Rimbaud “zaman zaman edepsiz, sadist ve kibirli, hatta bir pislik olduğu bilinen bir adamdı.”

Hiçbir roman en çok satan olmadı ama Kate Duffy babasının yılmadığını söyledi.

Bir telefon görüşmesinde “Yazmak onun için her şeyi devralan bir tutkuydu,” dedi. “Her ne hayal kırıklığı hissederse hissetsin, yeni bir romana başladı.”

Bruce Michael Duffy, 9 Haziran 1951’de Washington’da doğdu ve Garrett Park, Md.’de büyüdü. Uzun yıllar uzak bir ilişki içinde olduğu babası Jack, ısıtma ve klima işletiyordu. işletme; annesi Joan (Donnelly) Duffy, Bruce 11 yaşındayken apandisit ameliyatı sonrasındaki komplikasyonlardan ölen bir ev hanımıydı. 2011’de Washingtonian. “Tamamen radyoaktif ve kızgın hissettim. Yetişkinlerin aptal ve tamamen kör olduğunu ve diğer çocukların hiçbir fikri olmadığını düşündüm.”

İngiliz edebiyatı alanında lisans derecesini aldığı Maryland Üniversitesi’nde şair ve edebiyat eleştirmeni Marjorie Perloff’un etkisi altına girdi. Kariyeri boyunca bir akıl hocası oldu – ama önce ona zayıf tavrı olarak gördüğü şey konusunda meydan okudu.

Tolstoy ve DH Lawrence üzerine bir ders sırasında, bir telefon görüşmesinde hatırladı: , benimle alay ediyor, gözlerini deviriyor ve surat asıyor. onun gibisini daha önce görmedim. Onu ofisime getirdim ve ‘Bu dersi nasıl öğretirsiniz?’ diye sordum. Hiçbir fikri yoktu. Sadece dikkat çekmek istedi ve bana ne yazdığını söyledi.”

Mezun olduktan sonra, Bay Duffy, Washington’daki Hasta Çocuklar Hastanesi’nde (şimdi HSC Pediatri Merkezi) güvenlik görevlisi oldu. Hastaneye bir daktilo getirdi ve burada kurgu ve şiirleri üzerinde çalıştı. Labat-Anderson için tam zamanlı bir danışman olarak ve ardından ipotek kredisi şirketi Fannie Mae ve muhasebe şirketi Deloitte için bir konuşma yazarı olarak yazarlığını sürdürürken yazmaya devam eden bir modelin başlangıcıydı. Ayrıca Harper’s ve Life gibi dergiler için yazdı.

1997’de Bay Duffy, Maryland banliyölerindeki evinden iki arkadaşıyla birlikte annesinin ölümünden sonra 12 yaşındaki bir çocuğun kaçışını anlatan ikinci romanı “Son Gelen Yumurta”yı yayınladı. Kısmen banliyö Garrett Park’taki çocukluğuna dayanıyordu.

Ardından, 2011’de, Rimbaud’nun şiiri ve vahşi yaşamı üzerine yıllarca süren derin düşüncenin ardından tamamlanan “Afet Benim Tanrımdı” geldi. The Daily Beast’e söylediği gibi, hayatının nahoş kısımlarını canlandırmanın bir yolunu bulması gerekiyordu – “o oksimoronu, sevimli bir Arthur Rimbaud’u yaratmak”.

“Bulduğum Gibi Dünya”, 2010 yılında, The New York Review of Books’un yayıncılık bölümünün, baskısı tükendikten sonra onu “klasik” olarak yeniden yayınlamasıyla yeni bir hayat kazandı.

Yayıncılık bölümünün yazı işleri müdürü Edwin Frank bir e-postada “Fikirlerin tutuşu hakkında ciddi bir roman ve çok kişisel ve dikkat çekici bir şekilde hafif bir dokunuşla yürütülen tarihi bir roman” dedi. Bu arada, “Bruce’un kitabı tipik olarak filozofları yarasalara sürüklüyor – bunu öneren başka bir şey” diye ekledi.

Kızı Kate’e ek olarak, Bay Duffy’nin başka bir kızı olan Lily Duffy’nin yanında hayatta kalır; üvey oğlu Sam Kupfer; eşi Dr. Susan Segal ve bir torunu. Marianne Glass ile olan evliliği boşanmayla sonuçlandı.

Bay. Duffy, “Afet Benim Tanrımdı”dan sonra başka bir roman yayınlamadı, ancak bir tane tamamladı: Los Alamos Ulusal Laboratuvarı müdürü J. Robert Oppenheimer’a odaklanan atom bombasının yaratılması hakkında tarihi bir roman olan “Amerikan Humdinger” ; Danimarkalı fizikçi Niels Bohr; ve Alman atom silahları programını yöneten Werner Heisenberg.

Romanı satacak bir ajan bulamayınca Bay Duffy vazgeçti ve ölümüyle bitmemiş olan yeni bir romana başladı.