Hint Ritimlerini Cazla Buluşturan Badal Roy 82 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Cazın içinde ve dışında en önde gelen müzisyenlerden bazıları için Doğu-Batı füzyonlarını harekete geçiren davul çalan Hintli bir tabla oyuncusu olan Badal Roy, Salı günü Wilmington, Del’de öldü. 82 yaşındaydı.

Oğlu Amitav Roy Chowdhury, sebebin Covid-19 olduğunu söyledi.

Sn. Roy büyük ölçüde kendi kendini yetiştirmişti. O, Hint klasik çırak guruları ve müritleri geleneğinde eğitim görmedi. Klasik tablacıların farklı akortlu bir çift davul kullandığı yerde, Bay Roy bazen üç veya dört davul kullanırdı. Doğaçlama esnekliği ve bir oluğu paylaşmadaki becerisi onu caz, funk, rock ve küresel müzisyenler için değerli bir işbirlikçi yaptı.

İlk kez 1970’lerin başında İngiliz gitarist John McLaughlin ve Miles Davis ile yaptığı çalışmalarla tanındı ve Davis’in önemli caz-funk albümü “On the Corner” ve onun ardıllarında yer aldı. Pharoah Sanders, Herbie Mann, Yoko Ono, Bill Laswell ve Richie Havens ile kayıt yaparak başka birçok işbirliğine gitti ve Ornette Coleman’ın elektrik grubu Prime Time’ın bir üyesi olarak on yıldan fazla zaman geçirdi.

Amarendra Roy Chowdhury, 16 Ekim 1939’da o zamanlar Britanya Hindistanı olan Comilla Bölgesi’nde doğdu. (Bölge daha sonra Doğu Pakistan’ın bir parçasıydı ve şimdi Bangladeş’te.) Babası Satyenda Nath Roy Chowdhury, Pakistan’da bir devlet memuruydu; annesi Sova Rani Roy Chowdhury ev hanımıydı. Bengalce’de “yağmur” anlamına gelen “Badal”, bir çocukluk takma adıydı.

Bir amca onu tabla ile tanıştırdı ve temellerini öğretti: belirli davul seslerini ifade eden vokal heceler. Daha sonra New York’ta Ravi Shankar’ın uzun süredir tabla oyuncusu olan Alla Rakha’dan bazı dersler aldı. Büyürken aynı zamanda Elvis Presley ve Pat Boone hayranıydı. Cazla tanışması, Duke Ellington’ın 1963’te Pakistan’da konser vermesiyle başladı.

Bay Roy, 1968’de New York’a geldiğinde müzik alanında bir kariyer planlamıyordu. İstatistik alanında doktora yapmayı planlıyordu.

Geçimini sağlamak için Pak India Curry House’da garson olarak çalıştı ve Greenwich Village’daki bir restoran olan A Taste of India’da bir sitaristle tabla oynayan bir hafta sonu konseri buldu. Bay McLaughlin orada müdavimiydi ve bazen ikiliyle birlikte oturuyordu. Birkaç ay çaldıktan sonra, Bay Roy’dan bir kayıt oturumuna katılmasını istedi. Ortaya çıkan albüm, 1971’de piyasaya sürülen “My Goals Beyond”, Hint etkisindeki cazda erken bir dönüm noktasıydı.

Bay McLaughlin o sırada Miles Davis ile de çalışıyordu ve Bay Roy’u Davis’in dikkatini çekti; Davis 1971’de Village Gate’de göründüğünde, Bay Roy’un ikilisi, A Taste of India’daki setler arasında Bleecker Caddesi’nde enstrümanlarını taşıyarak onun için seçmelere katıldı. Davis, Bay McLaughlin, klavyelerde Herbie Hancock ve davulda Jack DeJohnette’in de dahil olduğu bir 1972 oturumu için Bay Roy’u çağırdı.

Bir Hint gazetesi The Telegraph ile yaptığı röportajda Bay Roy şunları hatırladı: “Birden Miles bana şöyle dedi: ‘Sen başla’ – müzik yok, hiçbir şey yok, aynen böyle. Oyumu ayarlamam gerektiğini fark ederek, ta-ka-na-ta-n-ka-tin ritmini çalmaya başlıyorum. Herbie ritme göre başını salladı ve bir “Evet!” ile çalmaya başladı. Bir süre sadece ikimiz kaldık ve sonra John ve Jack katıldı. Sonra diğerleri başladı ve en azından benim için tam bir kaos. Tamamen sesle boğuldum. Çalmaya devam ediyorum, ancak sonraki yarım saat boyunca çaldığım tek bir vuruş duyamıyorum. ”

Bu seanslar Davis’in “On the Corner. Bay Roy, Davis’in her ikisi de 1974’te yayınlanan “Big Fun” ve “Get Up With It” için materyal sağlayan diğer 1972 oturumlarında Davis’e katıldı ve onunla Lincoln Center’daki Filarmoni Salonu’nda (şimdi David Geffen Salonu) konser verdi. Davis’in 1973 albümü “In Concert. ”

Bay Roy, 1972’de yayınlandığında “On the Corner”ın bir kopyasını aldı. Ancak seanslardaki hayal kırıklığından sonra, o zamanlar yüksek lisans öğrencisi olan oğlunun kendisine söylediği 1990’lara kadar onu dinlemedi: “Bütün hip-hop adamları onu örnek alıyor. ”

1974’te Bay Roy, Geeta Vashi ile evlendi. Oğulları ve Bay Roy’un kız kardeşleri Kalpana Chakraborty ve Shibani Ray Chaudhury ve erkek kardeşi Samarendra Roy Chowdhury ile birlikte ondan kurtulur. Wilmington’da yaşıyordu.

Bay Roy, saksafoncu Pharoah Sanders’ı “Wisdom Through Music” (1972), “Village of the Pharoahs” (1973) ve “Love in Us All” (1974) albümlerinde destekledi ve daha sonraki yıllarda Bay Sanders ile sahnede sahne aldı. . Bay Roy, Davis’in grubunda yer alan saksafoncu Dave Liebman ile “Lookout Farm” (1974), “Drum Ode” (1975) ve “Sweet Hands” (1975) filmlerinde yer aldı. (“Tatlı eller”, bir virtüöz tabla oyuncusunu öven Bengalce bir terimin çevirisidir.)

1970’lerin ortalarında lider olarak, her ikisi de Bay Liebman’ın yer aldığı iki albüm yayınladı: “Ashirbad” (1975) ve Hintli klasik müzisyen Sultan Khan’ın yaylı bir yaylı çalgı olan sarangi’yi de içeren “Passing Dreams” (1976). .

Sn. Roy, genellikle kültürler arası kaynaşmanın bir parçası olarak, geniş çapta performans sergiledi ve kayıt yaptı. Manhattan restoranı Raga’da düzenli olarak görünen bansuri (tahta flüt) oyuncusu Steve Gorn ile uzun zamandır bir ikilisi vardı. 1978 tarihli “Kundalini” albümünü Amerikalı caz klarnetçisi Perry Robinson ve Brezilyalı perküsyoncu Nana Vasconcelos ile paylaştı. 1980’lerin başında flütçü Herbie Mann’in grubunun bir üyesiydi ve 1981 Mann albümü “All Blues/Forest Rain”de yer aldı. Ayrıca besteci ve trompetçi Jon Hassell ile kayıt yaptı; tromboncu ve deniz kabuğu sanatçısı Steve Turre ile; Yoko Ono’nun 1982 tarihli “It’s Alright (I See Rainbows)” albümünde; ve Brezilyalı gitar ikilisi Duofel, Japon basçı Stomu Takeishi, basçı ve yapımcı Bill Laswell ve İsviçreli arp sanatçısı Andreas Vollenweider ile.

1988’de Ornette Coleman’ın grubu Prime Time’a katıldı ve grup nadiren stüdyo albümleri çıkarsa da, 1995’te son albümü “Tone Diling”de yer aldı. 2000’lerin başında, bir grup liderliğindeki Impure Thoughts’un bir üyesiydi. klavyeci Michael Wolff tarafından. Bay Roy ayrıca deyimler ve stiller arasında işbirliği yapan bir lider olarak da kayıt yaptı.

All About Jazz dergisine verdiği bir röportajda Bay Roy, sololarının “hikaye anlatmak” üzerine olduğunu vurguladı. “Ben olukla giderim,” dedi, “ve sonra serbest kalırım. ”